VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chotěboř hazard nezakáže

Chotěboř – V Chotěboři se hazard plošně zakazovat ani omezovat nebude.

17.4.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Z archivu Deníku

Zastupitelé se na tom zatím nedohodli. Jen pro letošní rok by mělo město z hazardních her získat do příjmové části městského rozpočtu až čtyři miliony korun.

Někteří občané v Chotěboři na to ale mají jiný názor. Množství heren ve městě se jim nelíbí. „Zajímalo by mě, zda město Chotěboř, po vzoru jiných měst a obcí v zemi, zvažuje omezení, případně i úplný zákaz provozu výherních hracích automatů na území města. Proběhla už na toto téma diskuse v rámci rady města či zastupitelstva?" obrátil se s dotazem přímo na městské radní Tomáš Dostálek.

„Zrušení nebo omezení provozu výherních hracích přístrojů bylo několikrát diskutováno v orgánech města s cílem omezit hazard a gamblerství na území města. Zastupitelé zatím nedospěli k většinovému názoru, protože zrušení heren se v minulosti míjelo účinkem. Podnikatelé nahrazovali výherní automaty videoloterijními terminály, které povoluje Ministerstvo financí," uvedl místostarosta Zdeněk Janovský.

Z automatů čtyři miliony korun

Ve schváleném chotěbořském rozpočtu pro rok 2014 je podle místostarosty Janovského v příjmové části uvažováno o částce čtyři miliony korun, kterou tvoří odvod z loterií a jiných podobných her ve výši odvodu z výherních hracích přístrojů a jiných technických hracích zařízení, kdy podíl obcí činí podle zákona osmdesát procent. O způsobu využití těchto peněz rozhodují samosprávné orgány města.

Město Chotěboř nemá v současné době schválenou vyhlášku na plošný zákaz provozu výherních hracích přístrojů ve městě," upřesnil místostarosta.

Matka prosila: zrušte automaty

Chotěbořské radní nepohnul k zákazu výherních automatů ve městě v minulosti  ani zoufalý dopis jedné chotěbořské matky.

„Zakažte automaty, žádala radní jedna z chotěbořských matek. Elektronická zábava je podle jejího názoru smrtící spirálou, která ničí rodinné vztahy, ba dokonce může mít na svědomí lidský život. Velmi emotivní dopis, podbarvený skutečnou tragickou událostí, kde podle informací Deníku za smrtí mladého člověka stála právě gamblerská vášeň, obdrželo vedení chotěbořské radnice. Zveřejnil ho v plném znění i místní zpravodaj. Rozmachem elektronické zábavy nejsou v Chotěboři nadšeni ani městští strážníci. „Na výherní automaty se dívám stejně jako na konzumaci alkoholu. Domnívám se, že člověk, který má určité sebedestruktivní sklony, si vždycky najde nějakou možnost. Když to nebudou automaty, bude to alkohol nebo drogy," uvažuje ředitel městské policie Jiří Novotný, který se v Chotěboři věnuje i komisi prevence kriminality. Strážníci alespoň v rámci denní činnosti provádějí v hernách kontroly, aby u automatů neseděli nezletilí, nebo dokonce školáci.

Čechy, ráj hazardu

Podle primářky Hany Houdkové, která pracuje v Psychiatrické nemocnici v Havlíčkově Brodě na oddělení specializujícího se na léčbu závislostí, Čechy patří podle jejího názoru k nejhustěji „obsazeným" místům v Evropě, co se týče automatů. Jistě se najdou námitky, že hráč si za automatem dojede. „Ano, ten, který je již závislý, tak to pravděpodobně udělá, ale jiní lidé, kteří mají na výběr a v tom výběru trávení času v herně nebude figurovat – budou volit jinak," vysvětluje primářka Houdková a pokračuje: „Argument pro další provozování heren ve smyslu – dostáváme 12 milionů do rozpočtu a jsou z toho financovány sportovní kluby, mi přijde krátkozraký. Náklady na mírnění škod způsobené hazardem jsou mnohonásobně vyšší, nehledě na související poškození zdraví, rodiny, práce gamblera."

Na politice vůči hazardu nebude nic měnit ani město Světlá nad Sázavou. Do pokladnice města k poslednímu prosinci loňského roku „přitekly" z hazardu více než dva miliony korun. Podle místostarostky Lenky Arnotové město peníze použilo bezezbytku na financování volnočasových aktivit. V současné době je na území Světlé nad Sázavou osm míst s celkem třiceti výherními hracími automaty a terminály. Ale i tak ve Světlé nad Sázavou se čas od času diskutuje o tom, jestli kontrolovaný hazard v ulicích města ponechat, nebo zcela zlikvidovat. Podle radních je ale legální hazard pod určitou kontrolou menší zlo, než hazard ilegální. Naopak zastupitelé Přibyslavi schválili novou vyhlášku, podle které zmizí z města výherní automaty a videoloterijní terminály. Přibyslav se tak připojí k dalším samosprávám, které k tomuto kroku nedávno přistoupily. Zastupitele neodradil ani fakt, že do rozpočtu přiteklo díky automatům každoročně asi sedm set tisíc korun.

Přibyslav peníze z automatů nechce

A díky novele loterijního zákona by tento příjem do budoucna vzrostl ještě o další milion. „To si uvědomujeme, ale bez těchto peněz se  raději obejdeme," uvedl místostarosta Martin Kamarád. Po novele loterijního zákona, která vstoupila v platnost 1. ledna 2012, získaly obce právo rozhodovat nejen o umístění výherních hracích přístrojů, ale i videoloterijních terminálů. Novela zároveň zkrátila povolení vydaná na provoz videoloterijních terminálů Ministerstvem financí na tři roky (do konce roku 2014). Po této době bude možné zakázat videoloterijní terminály místní vyhláškou bez ohledu na to, že provozovatel dostal povolení od ministerstva financí například na pět let.

Autor: Štěpánka Saadouni

17.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení