VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chotěboř má více úředníků, mají se starat o rodiny

Chotěboř – O dva pracovníky se podařilo posílit řady zaměstnanců odboru sociálních věcí městského úřadu v Chotěboři.

19.8.2014
SDÍLEJ:

Kurátor pro mládež Jiří Kafka.Foto: Deník/Archiv

V jejich náplni práce bude především péče o rodinu a mládež.

Zvýšit počet zaměstnanců se městu podařilo díky projektu nazvanému Standardizace orgánu sociálně-právní ochrany dětí MěÚ ORP Chotěboř. Jejich mzdy bude hradit nikoliv město, ale Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). V současné době tedy pracuje na odboru sociálních věcí 9 pracovníků, z nichž již v minulosti byla většina hrazena zcela z prostředků Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, což je samozřejmě významnou finanční úlevou pro rozpočet města.

„Z nových pracovníků došlo v jednom případě k posílení na funkci opatrovnice v rámci sociálně-právní ochrany dětí a mládeže, která má vysokoškolské vzdělání v oboru pedagogiky a speciální pedagogiky. Druhá pracovnice by měla zastávat především asistenční a poradenské činnosti pro rodiny. V tomto případě se jedná o pracovnici se středoškolským vzděláním a dlouholetou prací ve veřejné správě," informoval Jiří Kafka, zástupce vedoucí odboru sociálních věcí městského úřadu Chotěboř, kurátor pro mládež.

Nutno dodat, že se jedná o výkon státní správy, což v praxi znamená, že místem výkonu práce není pouze Chotěboř, ale celý správní obvod pověřeného městského úřadu. Co se týká samotné práce v rodinách, práci se sociálně nepřizpůsobivými osobami vykonávají především kurátoři pro mládež ve spolupráci s kurátorem pro dospělé a sociálním pracovníkem.

Úřadu pomáhá také jihlavská charita

„Práce se sociálně nepřizpůsobivými je dlouhodobě velmi náročná, nicméně nepřibývá snad ani tolik klientů, jako se spíše objevují výchovné problémy nezletilců v nižším věku a narůstají závažnější delikty. V tomto případě pozitivně hodnotíme i zájem neziskových organizací, které se v této oblasti pohybují. V současnosti především Oblastní charita Jihlava, která poskytuje terénní programy v sociálně vyloučených lokalitách v kraji, jejichž součástí je právě i jedna taková lokalita v Chotěboři," upřesnil Jiří Kafka.

Někteří klienti totiž podle jeho zkušeností chápou pracovníky sociálního odboru jako určitou součást represe, a tak raději navazují kontakt s někým mimo úřad.

V této oblasti je však nutné prověřit, aby takto poskytované služby neziskových organizací byly v souladu s odborností a kvalitou dle zákona O sociálních službách, což je v tomto konkrétním případě naprosto splněno. Kladně také hodnotíme spolupráci se školami a školskými zařízeními v rámci správního obvodu, kde i díky neformálním kontaktům mezi pracovníky odboru a vedením jednotlivých škol mnohdy dochází k poskytování pomoci rodinám, o kterých by se naši pracovníci jinak nedozvěděli," zdůraznil kurátor pro mládež s tím, že se zvýšil však počet rodin, které se z důvodu tíživé finanční situace dostávají do existenčních problémů. „Tyto záležitosti řešíme ve spolupráci s příslušným detašovaným pracovištěm Úřadu práce ČR," dodal Jiří Kafka.

Na prvním místě je právo dítěte

Psychicky velmi náročné situace musejí pracovníci řešit především ve vztahu k umísťování dětí do výchovných ústavů či dětských domovů. „V současné době sice ČR razí cestu, kdy jsou zjevně upřednostňovány pěstounské rodiny před ústavní péčí, což samozřejmě vítáme. Nicméně všem erudovanýmh sociálním pracovníkům je zřejmé, že vždy tu bude mnoho dětí, které nejsou schopny připravit se na budoucí povolání či obecně k začlenění do společnosti jinde, než právě v těchto typech zařízení," podotkl kurátor pro mládež.
V rámci pracovní náplně Odboru sociálních věcí také dochází občas ke stížnostem či odmítavému postoji některých občanů, ale náplní odboru sociálních věcí není, podle Jiřího Kafky, spokojenost všech klientů, ale především ochrana práv nezletilých dětí a právě ty jsou mnohdy v rozporu s požadavky některých klientů – rodičů, především těch, kterým není vyhověno.

Podle informací, které kurátor pro mládež Jiří Kafka v minulosti Deníku poskytl, někteří mladiství v Chotěboři už ale nemají problémy jen s alkoholem a záškoláctvím, ale zkoušejí experimentovat i s drogami.Oddělení péče o rodinu a děti úzce spolupracuje s Městskou policií Chotěboř. Podle Kafky je to hlavně díky aktivnímu přístupu městských strážníků. Chotěboř sice patří mezi relativně klidné regiony, ale to neznamená, že se zde nevyskytují problémoví klienti. Oddělení péče o rodinu a děti někdy supluje občas i úlohu K center, která v regionu citelně chybějí. Ta v Havlíčkově Brodě a Pelhřimově zanikla, protože od státu dostala malé dotace. Díky spolupráci se základními školami v regionu a městskou policií se kurátor Kafka snaží aspoň provádět výchovné pohovory pro děti a mládež s cílem zvýšit jejich právní vědomí.

Autor: Štěpánka Saadouni

19.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Malý leguán.
2

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Ilustrační foto

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Hradozámecká noc otevře i kostel faráře Toufara

Havlíčkobrodsko – Hradozámecké noci již tento víkend zpřístupní milovníkům historie známé památky v netradičním čase a netradičním způsobem. Noční prohlídky na Havlíčkobrodsku nabídne zámek ve Světlé nad Sázavou a mimořádně bude otevřen i kostel svatého Víta v zatopené obci Zahrádka, kde v minulosti působil farář Toufar.

Povodeň před patnácti lety byla blesková

Havlíčkobrodsko – Voda zaplavila nově zrekonstruované fotbalové hřiště ve Světlé, poničila lávky v Březince a Mrzkovicích.

Návštěvníky brodského klubu OKO čeká mnoho změn, vzniká nová kavárna

Havlíčkův Brod - Oblíbený brodský klub Oko prochází velkými změnami. Už na konci června byla dokončena potřebná renovace fasády a nyní se pracuje na přestavbě části prostor, kde má vzniknout kavárna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení