VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chotěboř se pustila do obnovy zelených ploch ve městě

Chotěboř – Rozsáhlou revitalizaci parku Václava Fialy dokončilo město Chotěboř.

15.2.2015
SDÍLEJ:

Městský úřad v Chotěboři.Foto: Deník/archiv

Další na řadě je veřejná zeleň panelového sídliště Na Chmelnici.

„Revitalizace se týkala pouze veřejné zeleně, projekt obsahoval kácení některých dřevin, nové výsadby, terénní úpravy travnatých ploch, zatravnění nebo vylepšení stávajících trávníků," informoval Roman Vácha, vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu Chotěboř.

Celková cena zakázky, která vzešla z výběrového řízení, byla 795 424 korun.

„Z toho částku 559 751 korun tvořila podpora z Operačního programu Životní prostředí, projekt byl spolufinancován Evropskou unií — Evropským fondem pro regionální rozvoj a Státním fondem životního prostředí ČR," upřesnil Roman Vácha.

Zbývající část finančních prostředků přidalo město Chotěboř. „V rámci úprav parku došlo i na rekonstrukci chodníků a pěšin v parku a zajištění rozpadajících se původních obvodových zdí bývalého hřbitova.

To nebylo předmětem podpory ani součástí projektu na revitalizaci parku, ale město Chotěboř obě akce zkoordinovalo," dodal vedoucí odboru životního prostředí.

V současné době probíhá revitalizace ploch veřejné zeleně na sídlišti panelových domů Na Chmelnici, která bude dokončena na jaře. Město si nechalo zpracovat projekt od odborníka, ale do obnovy zelených ploch uvnitř sídliště se mohli zapojit i jeho obyvatelé svými nápady a postřehy.

Sídliště na Chmelnici procházelo v několika posledních letech celkovou rekonstrukci. Téměř všechny panelové domy jsou již opravené a zateplené. Opravené jsou i chodníky. Nastal tedy čas podívat se také na okolní plochy veřejné zeleně.

Dřeviny byly vysázeny přibližně před dvaceti lety. Některým se daří dobře, některé dávají najevo, že jim stanoviště moc nevyhovuje.
Podle odborníků na životní prostředí se někteří obyvatelé sídliště už v minulosti zapojili do procesu jeho zkrášlení.

Místy se podle úředníků objevila i takzvaná lidová tvořivost, ovšem takto vysazené stromky bývají často nevhodně umístěné. Zeleň na sídlišti již vyžaduje úpravy, ale protože se jedná o poměrně velkou plochu a velké množství dřevin, nechalo si město Chotěboř zpracovat projekt od zahradního architekta z Vilémova.

Projekt řešil vykácení poškozených dřevin, prořezání příliš hustých výsadeb, odstranění některých keřů nebo keřových skupin.

Ponechané dřeviny budou ošetřeny. Záměrem návrhu bylo vytvořit příjemné prostředí pro bydlení. Podobným procesem, jako v Chotěboři, prochází v poslední době zeleň i v ostatních městech. V Ledči nad Sázavou dokončili rozsáhlou revitalizaci zeleně loni na podzim.

V posledních dnech došlo k nejvýraznějšímu kácení stromů v Havlíčkově Brodě na Kalinově nábřeží u bývalé plynárny nedaleko Billy. Mnoho lidí si myslí, že tento zásah byl zbytečný, jelikož stromy byly zdravé.

„Každý pokácený strom bude nahrazen několika novými stromy, které budou mít pro město mnohem větší hodnotu. Dříve totiž velmi často docházelo ke spontánnímu sázení stromů, které nebylo nijak regulováno," uvedl místostarosta města Libor Honzárek.

Ten dodal, že všechny práce byly již v minulém roce schváleny nejen zastupitelstvem města, ale též výborem pro životní prostředí.

Autor: Štěpánka Saadouni

15.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení