VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chotěboři chybějí cyklostezky. Ty ani letos zřejmě nebudou

Chotěboř – Chotěbořští sportovci a milovníci zdravého pohybu postrádají cyklostezku. „Chtěla bych se zeptat, jestli někdy vznikne v Chotěboři nějaká cyklostezka? Mluví se o ní už několik let," obrací se přímo na chotěbořské radní s dotazem Hana Vránová.

30.5.2013 5
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Podle místostarosty Jiřího Imramovského a vedení odboru majetku a investic Chotěboře jsou v platném územním plánu města navrženy plochy pro vybudování komunikací pro cyklisty, pěší a jiné sporty.

Nicméně obyvatelé Chotěboře by si nějakou cyklostezku v okolí  skutečně  přáli.  „Bude se u nás budovat nějaká cyklostezka, jako například ve Ždírci nad Doubravou?" přidávají se Slavíkovi.

A paní Alena se zase nechává slyšet, že závidí Přibyslavi novou devět kilometrů dlouhou cyklostezku do Sázavy.

„V současné době probíhají jednání ohledně majetkoprávních vztahů k pozemkům, po kterých povedou výše uvedené komunikace. Pro jejich výstavbu a případné žádosti o finanční podporu je důležité, aby vlastnické právo k těmto pozemkům přešlo na město Chotěboř," informuje tazatele vedení chotěbořské radnice.

Vybudování nových cyklostezek a cyklotras je podle města zahrnuto v investičním výhledu do následujících let. Realizace výstavby těchto komunikací je závislá na schváleném rozpočtu města Chotěboř a na jeho výši," sdělila radnice.

Milionové částky

Jednou z variant pro stavbu cyklostezky na Chotěbořsku, o které se mluvilo již loni, byla stará železniční vlečka z Chotěboře do Bílku. Nejdůležitější část celého projektu, zajištění financí pro stavbu cyklostezky, by ale pro město znamenalo nemálo starostí.

„Podle čistě orientačních úvah se jedná o milionové částky, které se v rozpočtu sotva najdou. Domnívali jsme se, že bychom peníze mohli získat například prodejem železa ze zrušených úseků vlečky, ale výtěžek by nebyl tak vysoký, aby pokryl podstatnou část výdajů. Projekt je čistě ve fázi příprav," sdělil tehdy tajemník Jiří Fišera.

Stavba cyklostezky by posílila bezpečnost. Cyklisté by se totiž stavbou cyklostezky vyhnuli frekventované a pro ně nebezpečné silnici z Chotěboře do Ždírce nad Doubravou.

Nová cyklostezka by měla vést nejen z Chotěboře do Bílku, ale přiblížit by se měla i dalším obcím kolem Chotěboře a Ždírce, jako je například Sobíňov a Údavy. To by ale znamenalo náročná jednání, hlavně s majiteli pozemků a také se starosty příslušných obcí, zda by měli chuť se na akci finančně podílet.

Cyklisté jezdí sportovat jinam

V současné době tedy obyvatelé Chotěboře mohou využít například cyklostezky kolem města Ždírec nad Doubravou. Podle pana Jakuba z Chotěboře však stávající trasa na Ždírec není z pohledu cyklisty úplně špatná.

„Když potřebuju, tak se tam na kole vydám po polních nebo lesních cestách, případně oklikou přes Příjemky, je to tady v okolí docela dobře značeno," vyjádřil se cyklista. Vyhlášená, byť pro obyvatele Chotěboře poněkud z ruky, je nová moderní cyklostezka  z Přibyslavi do Sázavy, další cyklostezky vedou kolem města Světlá nad Sázavou a Havlíčkova Brodu. Další cyklostezku, která je přáním  mnoha místních obyvatel, plánují i u Sobíňova na Chotěbořsku. Podle vedení obecního úřadu v Sobíňově by cyklostezka měla být zahrnuta v novém územním plánu obce. Měla by vést směrem na Nové Ransko a Bílek.

Autor: Štěpánka Saadouni

30.5.2013 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Ilustrační foto

Petr Valdman: Domácí čistírny odpadních vod nejsou nelegální

Neznámý sprejer poničil vagon

Havlíčkův Brod - Policisté z obvodního oddělení Havlíčkův Brod pátrají po neznámém pachateli.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Do Brodu míří Legiovlak, ukáže jak cestovali legionáři

Havlíčkův Brod – Legionářské muzeum na kolejích se vrací z dvouměsíční cesty na Slovensku, aby navštívilo také Vysočinu. Od 17. do 22. října zakotví i v Havlíčkově Brodě.

Ždírec a Lučice už mohou využívat mobilní rozhlas

Havlíčkobrodsko – Od návrhu k činům. Zvýšit informovanost občanů se rozhodlo město Ždírec nad Doubravou. Zavedlo moderní službu s názvem mobilní rozhlas. První informace o mobilním rozhlasu zveřejnilo město v létě, nyní mohou zájemci tuto službu začít využívat. Stejně tak začíná provoz mobilního rozhlasu v obci Lučice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení