VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chotěboři chybějí cyklostezky. Ty ani letos zřejmě nebudou

Chotěboř – Chotěbořští sportovci a milovníci zdravého pohybu postrádají cyklostezku. „Chtěla bych se zeptat, jestli někdy vznikne v Chotěboři nějaká cyklostezka? Mluví se o ní už několik let," obrací se přímo na chotěbořské radní s dotazem Hana Vránová.

30.5.2013 5
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Podle místostarosty Jiřího Imramovského a vedení odboru majetku a investic Chotěboře jsou v platném územním plánu města navrženy plochy pro vybudování komunikací pro cyklisty, pěší a jiné sporty.

Nicméně obyvatelé Chotěboře by si nějakou cyklostezku v okolí  skutečně  přáli.  „Bude se u nás budovat nějaká cyklostezka, jako například ve Ždírci nad Doubravou?" přidávají se Slavíkovi.

A paní Alena se zase nechává slyšet, že závidí Přibyslavi novou devět kilometrů dlouhou cyklostezku do Sázavy.

„V současné době probíhají jednání ohledně majetkoprávních vztahů k pozemkům, po kterých povedou výše uvedené komunikace. Pro jejich výstavbu a případné žádosti o finanční podporu je důležité, aby vlastnické právo k těmto pozemkům přešlo na město Chotěboř," informuje tazatele vedení chotěbořské radnice.

Vybudování nových cyklostezek a cyklotras je podle města zahrnuto v investičním výhledu do následujících let. Realizace výstavby těchto komunikací je závislá na schváleném rozpočtu města Chotěboř a na jeho výši," sdělila radnice.

Milionové částky

Jednou z variant pro stavbu cyklostezky na Chotěbořsku, o které se mluvilo již loni, byla stará železniční vlečka z Chotěboře do Bílku. Nejdůležitější část celého projektu, zajištění financí pro stavbu cyklostezky, by ale pro město znamenalo nemálo starostí.

„Podle čistě orientačních úvah se jedná o milionové částky, které se v rozpočtu sotva najdou. Domnívali jsme se, že bychom peníze mohli získat například prodejem železa ze zrušených úseků vlečky, ale výtěžek by nebyl tak vysoký, aby pokryl podstatnou část výdajů. Projekt je čistě ve fázi příprav," sdělil tehdy tajemník Jiří Fišera.

Stavba cyklostezky by posílila bezpečnost. Cyklisté by se totiž stavbou cyklostezky vyhnuli frekventované a pro ně nebezpečné silnici z Chotěboře do Ždírce nad Doubravou.

Nová cyklostezka by měla vést nejen z Chotěboře do Bílku, ale přiblížit by se měla i dalším obcím kolem Chotěboře a Ždírce, jako je například Sobíňov a Údavy. To by ale znamenalo náročná jednání, hlavně s majiteli pozemků a také se starosty příslušných obcí, zda by měli chuť se na akci finančně podílet.

Cyklisté jezdí sportovat jinam

V současné době tedy obyvatelé Chotěboře mohou využít například cyklostezky kolem města Ždírec nad Doubravou. Podle pana Jakuba z Chotěboře však stávající trasa na Ždírec není z pohledu cyklisty úplně špatná.

„Když potřebuju, tak se tam na kole vydám po polních nebo lesních cestách, případně oklikou přes Příjemky, je to tady v okolí docela dobře značeno," vyjádřil se cyklista. Vyhlášená, byť pro obyvatele Chotěboře poněkud z ruky, je nová moderní cyklostezka  z Přibyslavi do Sázavy, další cyklostezky vedou kolem města Světlá nad Sázavou a Havlíčkova Brodu. Další cyklostezku, která je přáním  mnoha místních obyvatel, plánují i u Sobíňova na Chotěbořsku. Podle vedení obecního úřadu v Sobíňově by cyklostezka měla být zahrnuta v novém územním plánu obce. Měla by vést směrem na Nové Ransko a Bílek.

Autor: Štěpánka Saadouni

30.5.2013 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení