VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chotěbořskou radnici stále zajímá bývalá vojenská vlečka

Chotěboř – Záměr chotěbořské radnice využít k výstavbě cyklostezky mezi Chotěboří a Bílkem především bývalou vojenskou železniční vlečku zůstává v platnosti.

11.5.2015
SDÍLEJ:

Městský úřad v Chotěboři.Foto: Deník/archiv

Potvrdil to starosta Tomáš Škaryd s tím, že představitelé města jednali na Ministerstvu obrany ČR o možnostech převodu tohoto nepotřebného armádního majetku do vlastnictví chotěbořské samosprávy.

„Dřívější snahy města získat vlečku o délce tří kilometrů do svého majetku, a ty se datují od roku 2005, ztroskotávaly na faktu, že vlečka bývala komerčně využívána společností Cerea. To se ale změnilo a vlečka je dnes zcela nefunkční. Proto jsme o ní opětovně jednali," uvedl Škaryd a dodal, že Armáda ČR je ochotná vlečku předat, ovšem pouze do majetku Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. „A právě s tímto úřadem budeme nyní jednat," pokračoval starosta Škaryd.

Radnice v Chotěboři se podle jeho slov musí připravit na dvě možné eventuality. Tou první, příhodnější a hlavně rychlejší, by bylo jednání o převodu celého tělesa železniční vlečky, tedy pozemků i kolejového svršku, do vlastnictví města Chotěboře.

„Může se ale stát, že dostaneme pouze koleje. V tom případě bychom museli dále usilovat o pozemky pod nimi, což by si samozřejmě vyžádalo další práci a čas," upozornil Škaryd. „V každém případě ale budeme požadovat bezúplatný převod, a to z důvodu veřejného zájmu," zdůraznil Škaryd.

První kilometry chotěbořské cyklostezky by ale neměly vést pouze místy dnešní železniční vlečky. Chotěbořští by rádi, aby cyklostezka procházela i někdejším vojenským areálem v Bílku. „V této souvislosti nás čekají další jednání. Zejména pak s Lesy ČR, na jejichž pozemcích areál, tvořený asi sedmdesáti budovami, stojí," uzavřel Škaryd.

Zhruba devět kilometrů dlouhá cyklostezka z Přibyslavi do Sázavy na Žďársku vede také po bývalém železničním tělese. Konkrétně pak po staré trati Přibyslav – Žďár nad Sázavou. Cyklostezka byla otevřena v roce 2011 po dvouleté výstavbě. Přibyslavská radnice při stavbě cyklostezky využila dotaci Evropské unie.

„Trať Přibyslav – Žďár nad Sázavou byla součástí staré trati z Brna do Prahy, která vedla z Tišnova přes Bystřici nad Pernštejnem do Žďáru a dále podél Sázavy až do Davle," připomněl žďárský dopravní inženýr Milan Kalina.

Ten dodal, že v roce 1955 byl úsek ze Žďáru nad Sázavou do Světlé nad Sázavou nahrazen novou dvoukolejnou tratí a z původní trati zůstal funkční pouze úsek z Přibyslavi do Sázavy. Právě ten využívalo železniční vojsko lokalizované v Sázavě a po jeho odchodu ještě po trati občas jezdívaly nostalgické výletní vláčky.

„Privatizace tratě ovšem vedla ke zpeněžení všeho kovového. Trať přišla nejenom o koleje, ale také o mosty přes Sázavu," konstatoval Kalina.

Mezi města havlíčkobrodského okresu, která se výstavbě sítě cyklostezek systematicky věnují, patří také Havlíčkův Brod. Právě tam byla na sklonku minulého týdne zahájena finální pokládka asfaltové vrstvy dalšího zhruba jeden kilometr dlouhého úseku cyklostezky.

Autor: Jaromír Kulhánek

11.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Štáflova paleta dává šanci tvořit mladým začínajícím výtvarníkům.

Śtáflova paleta v Havlíčkově Brodě má už číslo 26

Ekologové zkoumají, jaký vliv na přírodu by měla cyklostezka přes Stvořidla

Světlá nad Sázavou – Milovníci cykloturistiky a malebných zákoutí řeky Sázavy by se mohli dočkat cyklostezky, která by propojila Ledeč nad Sázavou se Světlou. Stezka by vedla přes Stvořidla a nesla jméno, které je se Sázavou neodmyslitelně spjato. Cyklostezka Jaroslava Foglara. V místech, kde by cyklostezka mohla stát, v současnosti probíhá odborný výzkum. Znalci zjišťují, jaký dopad by cyklostezka měla na zdejší faunu i flóru.

Kemping na Kachličce už rekreanty dávno neláká

Havlíčkobrodsko – Rekreační oblast Kachlička u Humpolce má dlouhou tradici. První chaty se zde začaly stavět už po druhé světové válce. Nejvíce jich vyrostlo v 60. a 70. letech minulého století. To však byly doby, kdy se sem sjížděli nadšenci koupání z okolí Havlíčkova Brodu, Humpolce i Jihlavy. Od začátku nového tisíciletí zde není již pobyt pro rekreanty tak lákavý.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dvojice cizinců dostala tresty za zahradničení v kravíně

Tábor, Radňov – Pobočka českobudějovického krajského soudu v Táboře minulý týden ve středu vynesla rozsudek nad dvěma cizinci, kteří se v Radňově na Pelhřimovsku od loňského září do poloviny listopadu jako takzvaní zahradníci starali o obří pěstírnu marihuany s patnácti sty rostlinami konopí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení