VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cílem nového zastupitelstva je zkvalitnění života v Havlíčkově Brodě

Havlíčkův Brod – Jan Tecl není v politice žádným nováčkem. Od podzimu roku 2006 je členem havlíčkobrodského zastupitelstva a současně i rady města.

28.11.2014 3
SDÍLEJ:

Staronový starosta a místopředseda regionálního sdružení Občanské demokratické strany. Už více jak deset let se pohybuje v politice. Od roku 2006 je členem zastupitelstva města. Už potřetí během posledních čtyř let byl zvolen starostou.Foto: Archiv Jana Tecla

V minulosti vykonával také funkci předsedy finančního výboru. Na jaře roku 2007 stanul v čele Místního sdružení ODS v Havlíčkově Brodě. Do svého zvolení pracoval jako ekonom v soukromé firmě. Od roku 2010 je starostou Havlíčkova Brodu.

Pane starosto, jak jste se dostal do politiky?
Byla to v podstatě náhoda. Dodnes si pamatuji, jak jsem se v roce 2004 potkal s Janou Fischerovou, která v té době ještě nebyla starostkou, ale na městě již delší dobu pracovala. Mluvili jsme o radnici, tehdy jsem zmínil některé své náměty a připomínky. Ona mě vyslechla a zeptala se mě, zda bych se na realizaci svých myšlenek a podnětů nechtěl přímo podílet. Tato nabídka mě oslovila.

Takže už více jak deset let se pohybujete v politice…
Ano, je to tak. A členem zastupitelstva města jsem byl zvolen v roce 2006.

Na pozici starosty působíte již více než čtyři a půl roku. Co považujete za své největší úspěchy?
Za úspěch považuji, že se nám dlouhodobě daří hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, a ve srovnání s jinými městy jsme v tomto směru kladně hodnoceni. Je i celá řada věcí, ze kterých mám radost. Podařilo se nám vybudovat pozemky v obytné zóně Rozkoš nebo urychlit schválení investičního záměru na jihovýchodní obchvat Havlíčkova Brodu.

Nový obchvat jistě městu výrazně uleví. Plánujete ještě nějaké změny ohledně dopravy?
Havlíčkův Brod má jednu z nejvytíženějších křižovatek v Kraji Vysočina, a to u hotelu Slunce. U této křižovatky je malý mostek, pod kterým protéká potok Žabinec. Z důvodu havarijního stavu je nutná jeho rekonstrukce. Předpokládám, že Kraj Vysočina, jako vlastník této komunikace, bude tento mostek v roce 2016 opravovat.

Takže dojde k nějakému zlepšení?
Probíhají jednání o tom, že by se tento mostek rozšířil, čímž by vznikl navíc jeden odbočovací pruh směrem z centra města na Prahu. Často se stává, že v největší dopravní špičce stojí kolony aut až v ulici na Žižkov. Zároveň je v plánu i rozšíření křižovatky o odbočovací pruh ve směru od Jihlavy do centra města.

To zní velmi dobře…
To ano. Jak jsem už řekl, s největší pravděpodobností by měla oprava proběhnout v roce 2016.

Myslíte, že by mohly přijít i nějaké komplikace?
Jisté není nikdy nic. Stačí jedna námitka nebo nějaké odvolání a stavba se samozřejmě může opozdit. Pokud přípravy poběží tak, jak jsou naplánovány, mělo by všechno klapnout.

Jsou v plánu ještě nějaké další opravy či revitalizace?
Naším přáním, ke kterému jsme došli na základě doporučení dopravních inženýrů, je stavba malého vnitřního obchvatu města. Jde o objezd, jenž by byl mezi ulicí Dolní směrem ke kinu až po ulici Na Ostrově, která se napojuje na Žižkovu, a zpět do Dolní ulice. Tyto komunikace bychom chtěli zjednosměrnit, což by výrazně urychlilo dopravu v centru města.

Jak by to vypadalo v reálném provozu?
Když byste jel ze Žižkova, tak u budovy Městské policie byste vjížděl do jednosměrky s tím, že dole byste mohl odbočit buď směrem na náměstí, nebo pokračovat Dolní ulicí. Naopak, když byste přijížděl směrem od kruhového objezdu, tak byste nemohl jet do Dolní ulice, ale odbočil byste směrem ke kinu a projel ulicí Na Ostrově až do ulice Žižkova.

Už je stanovený nějaký termín realizace?
Zatím je vše ve fázi jednání s Krajem Vysočina. Nejsou tedy žádné termíny samotné realizace, ale město se na tuto výstavbu samozřejmě postupně připravuje.

Stanovili jste si už nějaké priority pro následující čtyřleté volební období?
Priority vycházejí z našich volebních programů. V tuto chvíli připravujeme programové prohlášení rady města, ve kterém budou všechny priority uvedeny. Osobně neočekávám žádnou megalomanskou stavbu. Spíše bychom chtěli pokračovat v trendu, který je ve městě nastaven.

Takže máte na mysli zlepšování úrovně kvality života?
Přesně tak. Jsme zapojeni v Operačním programu životního prostředí. Zde se zaměřujeme na revitalizaci zeleně ve městě. Postupně se připravujeme na obnovu parku Budoucnost, kterou chceme financovat z Evropských dotačních fondů.

Co říkáte na to, že firma Zetor, která působila v Havlíčkově Brodě, přesouvá svou výrobu do Brna?
Velmi mě to mrzí, protože se to týká necelé stovky zaměstnanců, kteří přijdou o práci. Na druhou stranu se neustále snažíme vytvářet podmínky pro podnikatelský sektor, což potvrzuje i výstavba nové výrobní haly v obci Šmolovy. Polská firma Blechotrapez se specializuje na výrobu plechových střešních krytin.

Myslíte, že by bývalí zaměstnanci Zetoru mohli získat práci právě zde?
Ano, jde o velmi podobný obor a myslím si, že mnoho lidí by mohlo získat nové pracovní uplatnění. Předpokládám, že výroba by mohla začít v roce 2016.

Máte ještě nějaké ohlasy od občanů města v souvislosti se zdražováním městských bytů v Havlíčkově Brodě?
Já si myslím, že v tuto chvíli se s tím občané již seznámili. Zvýšení nájemného se týkalo pouze části městských bytů. Většina lidí, se kterými jsem hovořil, si uvědomila, že jejich nájemné oproti běžnému nájemnému bylo historicky nižší, než je ve městě běžné. Mám informace z ekonomického odboru, že se nám postupně podepsané smlouvy vracejí.

V této souvislosti probíhaly i četné diskuze na téma tří nově zvolených místostarostů. Myslíte si, že to bylo správné rozhodnutí?
Je třeba říct, že nedošlo k žádným změnám. Pouze se přejmenovala pozice z uvolněného radního na místostarostu. Nikomu žádné nové pracovní místo nebylo vytvořeno. Již v roce 2006, kdy jsem do politiky přišel, byla na radnici čtyři uvolněná místa. Pouze teď byla tato pozice přejmenována, což vedlo k různým politickým diskuzím, které nemají racionální základ.

Takže se tedy nic nezměnilo? Ani na úrovni finančního ohodnocení?
Není tam žádný výrazný rozdíl. Nám se osvědčil model čtyř uvolněných zastupitelů. Díky tomu došlo k rozdělení rezortů, pro město to přináší samá pozitiva. Pokud se podíváme do jiných měst v České republice, můžete vidět podobný model například v Chrudimi, Táboře, Písku nebo v Třebíči.

Máte při své velké pracovní vytíženosti čas i na nějaké záliby?
(usmívá se) Velmi rád hraji šachy, ale už nemám tolik času jako dříve. Jinak rád cestuji, chodím do divadla a jsem rád mezi lidmi. Dříve jsem v ochotnickém divadle i aktivně působil, teď už na to není čas.

Chcete na závěr vzkázat něco lidem?
Pomalu se blíží vánoce, proto bych rád na závěr popřál všem čtenářům klidné a pohodové svátky. Zároveň bych vás všechny chtěl pozvat v neděli 30. listopadu od půl páté na Havlíčkovo náměstí, kde společně přivítáme advent slavnostním rozsvícením vánoční výzdoby ve městě.

Filip Brož

Autor: Redakce

28.11.2014 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Weiss
5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Ilustrační foto.

Vyděrač, který obtěžoval ženu ze Světlé, skončil za mřížemi

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Středeční nehoda na D1: Mladý řidič se nevěnoval řízení, a to ho stálo život

Vysočina - Dvacetiletý řidič se plně nevěnoval řízení, nezareagoval na vzniklou situaci, a to pro něj nakonec bylo osudné. Tragická nehoda se stala ve středu kolem půl páté odpoledne na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Ke středu dodávky a nákladního auta došlo v místě, kde se jen pár minut před tím odehrála jiná dopravní nehoda.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Śtáflova paleta v Havlíčkově Brodě má už číslo 26

Havlíčkův Brod – Akce s nejdelší tradicí. Každé léto se v Havlíčkově Brodě koná Štáflova paleta, týdenní setkání mladých výtvarníků. První ročník se uskutečnil už v roce 1991. Tenkrát sehnali hlavní organizátoři Štěpán Podešť a Tomáš Holenda jen pár zájemců, mezi nimiž nechyběl výtvarník Pavel Fiala nebo Daniel Koráb, dnes učitel gymnázia Havlíčkův Brod. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení