VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co se v Přibyslavi dělo s mrtvým Žižkou?

Přibyslav, Žižkovo Pole – Některé staré prameny uvádějí rozdílná data Žižkova skonu.

18.10.2014
SDÍLEJ:

Právě v říjnovém čase, kdy uplynulo rovných 590 let od Žižkovy smrti, je k místu jeho skonu omezený přístup. Mohylu z kvádrů dovezených z různých měst postavil v roce 1874 německobrodský stavitel Josef Šupich. Foto: Ivo Havlík

Jedna verze Starých rukopisů praví, že zemřel už 11. ledna 1424, druhá mluví o 21. říjnu 1424, ale většina se shoduje s historikem z časů národního obrození Wácslawem Wladiwojem Tomkem, který v roce 1879 napsal: „w ležení před Přibislawi poručil duši swau bohu a skonal dne 11. Října we středu před sw. Hawlem". Na otázku z titulku nejdostupněji odpovídá spisovatel tzv. literatury faktu Miroslav Ivanov v knize nazvané Kdy umírá vojevůdce a s dlouhým podtitulem: Záznam o zkoumání života a smrti Jana Žižky, kdysi čeledína krále Václava, poté horlivce pro zákon Kristův obzvláštní.

Ivanov s přispěním českých a maďarských(!) vědců různých oborů zkoumal, co se dělo s tělem legendárního válečníka po jeho smrti před branami Přibyslavi a hledá, kde byl Žižka 21. října 1424, ve svátek „památky 11 000 panen" pochován poprvé, a kde podruhé. Kde dnes vlastně leží to poslední, co z Žižky po téměř šesti stoletích zbylo. Jsou válečníkova kalva (lebeční klenba), stehenní kost a pravé žebro v katedrálním chrámu sv. Ducha v Hradci Králové, kam byl prvně pochován, nebo leží v kostele sv. Petra a Pavla v Čáslavi, kam byl z obavy o bezpečnost jeho tělesných ostatků v době násilné rekatolizace (dočasně nebo navždy) přemístěn? Hlavní otázka, kterou si Ivanov klade, však v jeho podání zní: „Co se dělo v Přibyslavi s mrtvým tělem?" Zda v knize našel přesvědčivou odpověď, není slušné prozrazovat. Pointa literární detektivky by vzala za své.

Kout Havlíčkobrodska, ve kterém husitský vojevůdce zemřel, Ivanov popisuje jako „okouzlující celek: táhlé a měkké linie pahorků, téměř nekonečné pruhy zelených lesů; nahnědlé lány mizející někde za obzorem, ježatá strniště". To pořád platí. Ale neplatí už spisovatelův popis kamenné homole v Žižkově Poli: „Neprostupná houština vytvářela hradbu, takže z okolí nebylo dovnitř (na mohylu – pozn. IH) téměř vidět". Na podzim v roce 2004, u příležitosti 580. výročí Žižkovy smrti, byla tehdy 130 let stará mohyla přičiněním města Přibyslav a obce Žižkovo Pole rekonstruována, její zelené okolí zkultivováno a zahradnicky upraveno. Dobře udržované je kultovní místo českých dějin i dnes.

Ivo Havlík

Autor: Redakce

18.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Malý leguán.
2

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Ilustrační foto

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Hradozámecká noc otevře i kostel faráře Toufara

Havlíčkobrodsko – Hradozámecké noci již tento víkend zpřístupní milovníkům historie známé památky v netradičním čase a netradičním způsobem. Noční prohlídky na Havlíčkobrodsku nabídne zámek ve Světlé nad Sázavou a mimořádně bude otevřen i kostel svatého Víta v zatopené obci Zahrádka, kde v minulosti působil farář Toufar.

Povodeň před patnácti lety byla blesková

Havlíčkobrodsko – Voda zaplavila nově zrekonstruované fotbalové hřiště ve Světlé, poničila lávky v Březince a Mrzkovicích.

Návštěvníky brodského klubu OKO čeká mnoho změn, vzniká nová kavárna

Havlíčkův Brod - Oblíbený brodský klub Oko prochází velkými změnami. Už na konci června byla dokončena potřebná renovace fasády a nyní se pracuje na přestavbě části prostor, kde má vzniknout kavárna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení