VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Denní stacionář Úsvit je bez peněz, sponzory zasáhla krize

Havlíčkův Brod – Stovky tisíc korun chybějí na provoz dennímu stacionáři Úsvit. Na vině je ekonomická krize. Někteří stálí sponzoři neziskovou organizaci navíc přestali podporovat.

25.1.2014
SDÍLEJ:

Pracovník ostrahy našel peněženku plnou peněz.Foto: Deník

„Je to pravda. Ekonomická situace v tomto státě je taková, jaká je. Naši dlouholetí sponzoři mají sami existenční potíže, jejich firmy často bojují o přežití. Proto jejich příspěvky pro naši organizaci jsou mnohem menší než obvykle, nebo nejsou žádné," potvrdil informaci za vedení stacionáře Karel Cemper. Stacionář Úsvit podporovaly nejen firmy na Vysočině, ale i v Praze.

Jenže už ani tam není podle Cempera ekonomická situace růžová. Proto stacionář požádal o pomoc město Havlíčkův Brod, které žádosti vyhovělo.

„Nezisková organizace Úsvit, Sdružení pro pomoc lidem s mentálním postižením, se dostala do finančních problémů a požádala o pomoc město. Proto se zastupitelé rozhodli pomoci tím, že smluvní splátka města, kterou poskytuje na činnost každoročně, bude poskytnuta již začátkem ledna. Podle smlouvy dostává Úsvit od města 19 procent nákladů na každého klienta z Havlíčkova Brodu. První splátku dostávají běžně v dubnu. Zálohu 300 tisíc korun budou nyní moci inkasovat již na začátku roku a zbytek bude doplacen podle smlouvy," sdělil havlíčkobrodský radní Ivan Kuželka.

Podle Karla Cempera se nezisková organizace, jako je Úsvit,  bez sponzorů a dotací neobejde.

„Staráme se o klienty s mentálním a kombinovaným postižením. U starších, s ohledem na jejich stav, nelze čekat, že by si našli práci a mohli  stacionáři přispívat. Jejich invalidní důchody jsou nízké. Nemůžeme výrazně zvýšit poplatky za pobyt ve stacionáři, protože rodiny klientů mají často hluboko do kapsy. Už tím, že jeden člen rodiny zůstává doma a stará se o postižené dítě, přichází rodina o část příjmů. Zvlášť když sociální politika státu je nastavena způsobem, který postiženým život neulehčuje," popsal Cemper situaci, ve které se stacionář i jeho klienti nacházejí.

Že by stacionář mohl být do budoucna z ekonomických důvodů uzavřen, ale jeho vedení nepřipouští.
Nepřipouštějí si to ani rodiče postižených klientů. Ti jsou přesvědčeni, že nezisková organizace se o jejich děti stará tak odborně, jak by to oni sami nikdy nedokázali.

Odkázáni na sebe, zoceleni bojem

Paní Květa z Havlíčkova Brodu vodí svoji dceru do stacionáře už víc než 15 let. „Kdybych chtěla své dceři poskytnout doma takovou péči, jako má v Úsvitu, nezvládla bych to," konstatovala matka handicapované dcery.
Podle Karla Cempera neměl Úsvit už od samotného začátku lehký život, proto je neustálým bojem o existenci patřičně zocelen. Pravidelně rok co rok mají zařízení jako Úsvit finanční starosti.

„Čekáme na státní dotace, hledáme sponzory. Zapojujeme se do projektů, sháníme dotace, kde se dá, oslovujeme nadace. Zatím se nám podařilo nad ekonomickou nepřízní vyhrát a stacionář udržet v provozu 18 let, což je úctyhodné číslo. Doufám, že se nám podaří přežít i další roky," konstatoval optimisticky Cemper.

Úsvit,  zařízení Svazu pomoci mentálně postiženým (SPMP) Havlíčkův Brod je nestátní nezisková organizace poskytující sociální služby osobám s mentálním postižením a kombinovanými vadami již od roku 1996.
Vznikla z popudu rodičů dětí s mentálním postižením z havlíčkobrodského okresu. Úsvit pečuje o klienty od dětí po dospělé kolem šedesáti let. Kromě stacionáře nabízí Úsvit i chráněné bydlení a další služby. Klienti Úsvitu se pod vedením zkušených pracovníků učí samostatnosti, sebeobsluze, podle svých možností se vzdělávají. V současné době Úsvit pečuje zhruba o dvě desítky klientů z Havlíčkova Brodu i okolí.

Ředitelce zařízení, Daně Koudelkové, za její péči o handicapované poděkoval i pražský primátor. Ředitelka denního stacionáře Úsvit se zúčastnila  v roce 2007 v Praze slavnostního předávání cen 9. ročníku celostátní soutěže Cena Milana Chába.

Hlavním cílem denního stacionáře Úsvit je poskytnout klientům takovou podporu a rozvinout natolik jejich schopnosti, aby mohli vést plnohodnotný život a začlenit se do společnosti.

Autor: Štěpánka Saadouni

25.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Peníze. Ilustrační foto.

Světlá po letech vyjednávání koupila pozemek v centru města

Ilustrační foto.

Dohled na bezpečností silničního provozu zajišťoval policejní vrtulník

Maso z nutrií je kvalitní a dietní, v jídelníčku se ale moc neobjevuje

Přibyslav – Pravidelně koncem června se v Přibyslavi koná chovatelská přehlídka, jejíž součástí je vyhlášená mezinárodní výstava nutrií. Účastní se jí chovatelé z Čech i ze Slovenska.

Za volant sedl pod vlivem alkoholu, přišel o řidičák

Havlíčkobrodsko - Policejní kontrola se stala osudnou v pátek 23. června kolem desáté hodiny dopoledne na silnici první třídy číslo 38 mezi obcemi Skuhrov a Kámen řidiči vozidla Ford Transit.

Karel Gott rozezpíval všechny věkové kategorie

Humpolec - V sobotu 24. června vyvrcholil třídenní multižánrový hudební festival Bernard fest. Dopoledne patřilo Jaroslavu Uhlířovi a kapele Slza. Po obědě se pak představili Mňága a Žďrob a O5 a Radeček. Nejočekávanější koncert festivalu ale přišel až v 16 hodin, kdy tady zazpíval několikanásobný Zlatý slavík Karel Gott.

Hasiče zaměstnaly nehody a padlé stromy

Havlíčkobrodsko – Odstraňování následků čtvrteční noční bouřky a dopravní nehody. Tak vypadala o víkendu práce hasičů na Havlíčkobrodsku. V sobotu dopoledne odstraňovali hasiči v Chotěboři například strom, který spadl na plot rodinného domku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies