VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Denní stacionář Úsvit je bez peněz, sponzory zasáhla krize

Havlíčkův Brod – Stovky tisíc korun chybějí na provoz dennímu stacionáři Úsvit. Na vině je ekonomická krize. Někteří stálí sponzoři neziskovou organizaci navíc přestali podporovat.

25.1.2014
SDÍLEJ:

Pracovník ostrahy našel peněženku plnou peněz.Foto: Deník

„Je to pravda. Ekonomická situace v tomto státě je taková, jaká je. Naši dlouholetí sponzoři mají sami existenční potíže, jejich firmy často bojují o přežití. Proto jejich příspěvky pro naši organizaci jsou mnohem menší než obvykle, nebo nejsou žádné," potvrdil informaci za vedení stacionáře Karel Cemper. Stacionář Úsvit podporovaly nejen firmy na Vysočině, ale i v Praze.

Jenže už ani tam není podle Cempera ekonomická situace růžová. Proto stacionář požádal o pomoc město Havlíčkův Brod, které žádosti vyhovělo.

„Nezisková organizace Úsvit, Sdružení pro pomoc lidem s mentálním postižením, se dostala do finančních problémů a požádala o pomoc město. Proto se zastupitelé rozhodli pomoci tím, že smluvní splátka města, kterou poskytuje na činnost každoročně, bude poskytnuta již začátkem ledna. Podle smlouvy dostává Úsvit od města 19 procent nákladů na každého klienta z Havlíčkova Brodu. První splátku dostávají běžně v dubnu. Zálohu 300 tisíc korun budou nyní moci inkasovat již na začátku roku a zbytek bude doplacen podle smlouvy," sdělil havlíčkobrodský radní Ivan Kuželka.

Podle Karla Cempera se nezisková organizace, jako je Úsvit,  bez sponzorů a dotací neobejde.

„Staráme se o klienty s mentálním a kombinovaným postižením. U starších, s ohledem na jejich stav, nelze čekat, že by si našli práci a mohli  stacionáři přispívat. Jejich invalidní důchody jsou nízké. Nemůžeme výrazně zvýšit poplatky za pobyt ve stacionáři, protože rodiny klientů mají často hluboko do kapsy. Už tím, že jeden člen rodiny zůstává doma a stará se o postižené dítě, přichází rodina o část příjmů. Zvlášť když sociální politika státu je nastavena způsobem, který postiženým život neulehčuje," popsal Cemper situaci, ve které se stacionář i jeho klienti nacházejí.

Že by stacionář mohl být do budoucna z ekonomických důvodů uzavřen, ale jeho vedení nepřipouští.
Nepřipouštějí si to ani rodiče postižených klientů. Ti jsou přesvědčeni, že nezisková organizace se o jejich děti stará tak odborně, jak by to oni sami nikdy nedokázali.

Odkázáni na sebe, zoceleni bojem

Paní Květa z Havlíčkova Brodu vodí svoji dceru do stacionáře už víc než 15 let. „Kdybych chtěla své dceři poskytnout doma takovou péči, jako má v Úsvitu, nezvládla bych to," konstatovala matka handicapované dcery.
Podle Karla Cempera neměl Úsvit už od samotného začátku lehký život, proto je neustálým bojem o existenci patřičně zocelen. Pravidelně rok co rok mají zařízení jako Úsvit finanční starosti.

„Čekáme na státní dotace, hledáme sponzory. Zapojujeme se do projektů, sháníme dotace, kde se dá, oslovujeme nadace. Zatím se nám podařilo nad ekonomickou nepřízní vyhrát a stacionář udržet v provozu 18 let, což je úctyhodné číslo. Doufám, že se nám podaří přežít i další roky," konstatoval optimisticky Cemper.

Úsvit,  zařízení Svazu pomoci mentálně postiženým (SPMP) Havlíčkův Brod je nestátní nezisková organizace poskytující sociální služby osobám s mentálním postižením a kombinovanými vadami již od roku 1996.
Vznikla z popudu rodičů dětí s mentálním postižením z havlíčkobrodského okresu. Úsvit pečuje o klienty od dětí po dospělé kolem šedesáti let. Kromě stacionáře nabízí Úsvit i chráněné bydlení a další služby. Klienti Úsvitu se pod vedením zkušených pracovníků učí samostatnosti, sebeobsluze, podle svých možností se vzdělávají. V současné době Úsvit pečuje zhruba o dvě desítky klientů z Havlíčkova Brodu i okolí.

Ředitelce zařízení, Daně Koudelkové, za její péči o handicapované poděkoval i pražský primátor. Ředitelka denního stacionáře Úsvit se zúčastnila  v roce 2007 v Praze slavnostního předávání cen 9. ročníku celostátní soutěže Cena Milana Chába.

Hlavním cílem denního stacionáře Úsvit je poskytnout klientům takovou podporu a rozvinout natolik jejich schopnosti, aby mohli vést plnohodnotný život a začlenit se do společnosti.

Autor: Štěpánka Saadouni

25.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Účastníci letní žurnalistické škoky nahlédli do redakce Deníku

Havlíčkův Brod – Jak vznikají noviny, kdo všechno se na jejich výrobě podílí nebo v čem je práce novináře těžká i krásná, o tom se mohli přesvědčit účastníci letošní Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského, kteří se ve středu přišli podívat do redakce Havlíčkobrodského deníku.

Moderní trend kompostéry. Radnice je půjčují zdarma

Havlíčkobrodsko – Kompostéry za dotovanou cenu začala nabízet občanům města i větší obce na Havlíčkobrodsku. O speciální nádoby je zájem, kompostování se pomalu stává módou. Zvlášť když radnice nádoby půjčují většinou zdarma.

Otec zapomíná, že má dceru

Havlíčkův Brod - Otcem jen podle rodného listu je zřejmě devětatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který byl obviněn ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Za volant usedl bez řidičského průkazu

Přibyslav - Značnou dávku odvahy či spíše drzosti měl řidič z Brněnska. Usedl za volant, přesto že neměl řidičský průkaz, navíc jeho auto s přívěsem nemělo ani zcela platnou technickou kontrolu. Jeho jednání se mu nevyplatilo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení