VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti měřily stromy, stopovaly zvěř a nakonec sázely smrčky

Ždírec nad Doubravou – Jak změřit výšku stromu pomocí papírového trojúhelníku, vyrobit ptačí budku nebo šaty z přírodního materiálu.

28.6.2012
SDÍLEJ:

Do revíru Hlinsko, který patří Lesům České republiky, se vydalo více než padesát školáků ze Ždírce nad Doubravou, aby si vyzkoušeli v praxi veškeré dovednosti, které by měl znát správný lesník. Foto: Deník/Štěpánka Saadouni

To si mohli vyzkoušet školáci ze Ždírce nad Doubravou v rámci vzdělávacího programu Do lesa s lesníkem.

Do lesů v revíru Hlinsko se vydalo celkem 54 žáků ze čtvrtých a pátých ročníků ždírecké základní školy. „Na takové akci jsme vůbec poprvé. Byli jsme s ní sice teoreticky seznámeni předem, ale netušíme, co všechno nás čeká. Napjatí jsme i my dospělí," svěřila se učitelka Soňa Voralová.

Školáci strávili v lese více než čtyři hodiny. Na šesti stanovištích se seznamovali s dovednostmi, které by měl umět každý správný lesník. Aneta Samsiová a Hana Šafránková ze čtvrtého ročníku například měřily obvod vzrostlého smrku speciálním pásmem i takzvanou kosou, nakonec určovaly jeho výšku pomocí papírového trojúhelníku.„Něco takového jsme si vyzkoušely vůbec poprvé. S rodiči chodíme do lesa maximálně na houby," prozradily školačky a zdůraznily, jak se těší, až si na jednom stanovišti zasadí vlastní smrček. Jejich kamarádi mezitím vyráběli ptačí budky, poznávali zvířecí trofeje, nebo sledovali, jak se v lese přibližuje dřevo pomocí koňské síly.

Netradiční pohled na les

Patronem projektu a organizátorem ojedinělé akce byla Nadace dřevo pro život ve spolupráci se ždíreckou pilou Stora Enso, Lesy ČR, Ministerstvem zemědělství a městským úřadem ve Ždírci. „Cílem celého programu je netradiční formou ukázat dětem les a život v něm. Ovšem les vyloženě hospodářský, aby věděly, jak důležitou roli hraje dřevo ve společnosti a jak těžba dřeva v praxi vypadá. Od zasazení stromku, po těžbu kmene starého 80 let. S tím souvisí úzce i myslivost, která není jen lovem zvěře, ale i starostí o les a vše, co v něm žije," vysvětlil jednatel společnosti Stora Enso Ždírec nad Doubravou, František Vomočil.Veškeré informace školákům v lese předávali takzvaní lesní pedagogové. Podle Václava Stránského z Ministerstva zemědělství, úseku lesního hospodářství a Stanislava Poláka z Nadace dřevo pro život funkce lesního pedagoga není zaměstnání.

Je to forma vzdělávání, kterou mohou absolvovat lesníci ochotní pracovat s dětmi, aby jim mohli představit lesnictví v praxi a ukázat les v souvislostech hospodářských a sociálních. „V současné době je v ČR 200 lesních pedagogů," upřesnil Stránský. Vzdělávací program pro školáky Do lesa s lesníkem se na Ždírecku uskutečnil letos  poprvé. Příště chtějí  pořadatelé  pozvat i školáky z Krucemburku. Podle Stanislava Poláka z Nadace dřevo pro život splňuje program nadace  i náplň takzvané enviromentální výchovy. To, co se školáci při návštěvě lesa dozvědí, mohou uplatnit i v běžné školní výuce.

Vlastní práce, nejlepší prevence vandalismu

„Nehledě na to, že dostanou velkou možnost  vyzkoušet si vlastní šikovnost a vyrobit  něco vlastníma rukama, ať už se jedná o ptačí budku nebo sadbu lesních stromků. To je dle mého názoru i dost podstatná prevence vandalismu, protože ten, který ví, jak je složité vlastníma rukama opracovat byť obyčejný kousek dřeva, rozmyslí si, doufejme, aby ničil práci jiných," konstatoval Polák.

Autor: Štěpánka Saadouni

28.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Kopii poškozené vázy z 18. století vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána.
3

Poškozenou váhu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Stock Dobrohostov láká na kapely Morava, Krausberry nebo Šohajka

Dobrohostov – Fandové regionálních kapel v létě jezdí za dobrou muzikou do Dobrohostova. O víkendu se tu koná 22. ročník festivalu Stock Dobrohostov. Tahouny letošního ročníku budou kapely Krausberry, Morava a Šohajka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení