V konkurenci 81 žadatelů uspěly se svou žádostí chotěbořské a světelské technické služby. „Nám se podařilo z tohoto fondu získat dotaci ve výši téměř 123 tisíc korun. Využijeme ji na budování devadesátimetrového oplocení sběrného dvora, které doplníme i ostnatým drátem pro větší zabezpečení,“ říká Miroslav Uchytil, jednatel Technické a lesnické správy Chotěboř, která sběrný dvůr spravuje. Část příspěvku pokryje i náklady na novou elektronicky řízenou vjezdovou bránu.

V říjnu loňského roku se chotěbořské technické správě podařilo z tohoto fondu získat i speciální E-domek – uzamykatelný ocelový přístřešek pro ukládání vyřazených elektrozařízení. „Drobné přístroje, které nám lidé nosí, ukládáme do velkých pytlů, jež zaměstnanci firmy Asekol pravidelně vyvážejí. Pro nás je to přínos, protože dříve jsme sebraná zařízení skladovali na volné ploše, a tak docházelo ke krádežím. Teď je uchováváme pod střechou a pod zámkem,“ dodává Uchytil.

Spolehlivě hlídají

K modernizaci došlo i ve Světlé nad Sázavou. Místní Technické a bytové služby získaly příspěvek 50 tisíc korun. „Peníze jsme využili na instalaci kamerového systému skládky směrem na Novou Ves. Konečně můžeme spolehlivě hlídat, jaká auta na skládku přijíždějí a co tam přivážejí,“ vysvětluje přínos dotace ředitel technických služeb Roman Hůla. Kamery fungují ve Světlé už půl roku.

„Předtím jsme byli odkázaní jen na hlídače skládky. Díky těmto zařízením, jejichž záznamy namátkově kontrolujeme, už nehrozí, že by se podvodníci s hlídači domlouvali, a vznikaly tak úniky nebo černé skládky,“ dodává.

Fond Asekol funguje pod stejnojmennou firmou, která organizuje sběr a recyklaci vysloužilých elektrozařízení. Letos rozdělil mezi žadatele asi čtyři miliony korun.

ANETA ŠTEFÁNKOVÁ