VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Díky elektrokolům jsou pečovatelky u klientů dřív

Havlíčkův Brod – Rychlejší a mobilnější jsou pečovatelky Sociálních služeb města Havlíčkův Brod.

22.2.2016
SDÍLEJ:

Pečovatelky z Havlíčkova Brodu již mají k dispozici pět elektrokol.Foto: Deník/Štěpánka Saadouni

Za klienty totiž a jako jediné v okrese jezdí na elektrických kolech. S tímto originálním projektem začaly Sociální služby města Havlíčkův Brod již loni, kdy dostaly pečovatelky první dvě elektrokola. V současné době jich mají už pět.

„Chceme, aby naše služby byly co nejkvalitnější a pro klienty nejdostupnější," zdůraznila ředitelka Sociálních služeb města Havlíčkův Brod Magdalena Kufrová. Ta upřesnila, že pečovatelky poskytují svoje služby klientům, jejichž bydliště bývají od sebe často poměrně vzdálená. Jízda na elektrických kolech by mohla pečovatelkám pomoci tyto vzdálenosti rychleji a snadněji překonat. Nehledě na to, že používání elektrických kol je podstatně úspornější než například doprava autem.

„To je pravda, kdysi jsem jako studentka pracovala na letních brigádách jako pečovatelka. Není to jednoduché, když vaši klienti bydlí každý na jiném konci města, abyste u nich byli včas, tehdy, když vás potřebují, a hlavně pěšky," potvrdila bývalá pečovatelka Alena Marková.

Vybavovat pečovatelky ne úplně obvyklým dopravním prostředkem v podobě elektrického kola není zrovna časté, a to ani v rámci Vysočiny. Podle ředitelky Kufrové není tato doprava pečovatelek za klienty obvyklá ani v rámci republiky.

Například pečovatelská služba ve Žďáru nad Sázavou používá služební automobily, stejně tak pečovatelská služ-ba v Přibyslavi. Největší objem služeb pokrývají rozvozy obědů klientům, takže souběžně s tím jezdívají i pečovatelky. Podle ředitelky Magdaleny Kufrové nebyly havlíčkobrodské pečovatelky nuceny elektrická kola používat. Záleželo to jen na jejich dobré vůli a osobním rozhodnutí. V používání elektrických kol se mohou pečovatelky podle potřeby střídat. Elektrická kola byla pečovatelské službě zakoupena z prostředků města.

Jezdí také o víkendu

„Pečovatelky, které měly zájem o elektrická kola, si je už vyzkoušely, prošly potřebným školením. Musím říci, že si kola chválí, usnadní jim to dopravu za klienty, hlavně tam, kde jsou mezi domácnostmi klientů velké vzdálenosti, navíc nemají před domem klientů problém s parkováním," podotkla ředitelka Kufrová.

V nejbližší době brodská pečovatelská služba elektrických kol využije opravdu stoprocentně, neboť Sociální služby města Havlíčkův Brod hodlají rozšířit svoji pracovní dobu dokonce o víkendech a ve všedních dnech i navečer. „Ano, je to tak, plánujeme rozšířit činnost pečovatelské služby i na dobu víkendů, tam, kde jsou naši klienti osamělí, nemají nikoho, kdo by se o ně o víkendu postaral. Jestliže tito lidé potřebují naši pomoc během týdne, potřebují ji o víkendu úplně stejně," zdůraznila ředitelka Sociálních služeb města Havlíčkův Brod Magdalena Kufrová.

Podle jejího názoru tento způsob rozšíření pečovatelské služby naplňuje filozofii, kterou se chce pečovatelská služba řídit. A sice, dát hlavně seniorům možnost zůstat co nejdéle ve svém domácím prostředí, kde jsou zvyklí. Sociální služby města Havlíčkův Brod změnily už totiž před třemi lety kritéria pro přijetí do Domova pro seniory Reynkova. Na prvním místě bude především sociální potřebnost žadatelů. „Cílem změny je, aby umístění získal především klient z Havlíčkova Brodu a jeho místních částí, případně blízkého okolí, který je ve špatném zdravotním stavu, žije osaměle a neobejde se bez celodenní intenzivní péče," vysvětlila ředitelka Kufrová.

Autor: Štěpánka Saadouni

22.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Jak vznikají noviny, kdo všechno se na jejich výrobě podílí nebo v čem je práce novináře těžká i krásná, o tom se mohli přesvědčit účastníci letošní Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského.
3

Účastníci letní žurnalistické škoky nahlédli do redakce Deníku

Moderní trend kompostéry. Radnice je půjčují zdarma

Havlíčkobrodsko – Kompostéry za dotovanou cenu začala nabízet občanům města i větší obce na Havlíčkobrodsku. O speciální nádoby je zájem, kompostování se pomalu stává módou. Zvlášť když radnice nádoby půjčují většinou zdarma.

Otec zapomíná, že má dceru

Havlíčkův Brod - Otcem jen podle rodného listu je zřejmě devětatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který byl obviněn ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Za volant usedl bez řidičského průkazu

Přibyslav - Značnou dávku odvahy či spíše drzosti měl řidič z Brněnska. Usedl za volant, přesto že neměl řidičský průkaz, navíc jeho auto s přívěsem nemělo ani zcela platnou technickou kontrolu. Jeho jednání se mu nevyplatilo.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení