VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Diváky v Ledči nejvíce zaujal příběh ponižovaných seniorů

Ledeč nad Sázavou - Festival o lidských právech Jeden svět diváky zajímal. Přišlo jich na tisíc.

31.3.2013
SDÍLEJ:

V sále ledečského kina.Foto: Archiv festivalu

Přes tisíc návštěvníků zlákala témata letošního festivalu o lidských právech, Jeden svět. Rozebíralo se tu především téma nesnášenlivosti a diskriminace, které v Čechách stále sílí.

Největší ohlas i návštěvnost získal dokument s příznačným názvem, Šmejdi. Ten rozebíral problematiku předváděcích zájezdů pro seniory. Ukázal na jejich oběti i nátlakové metody prodejců.
V Ledči se Jeden svět konal poprvé. Během promítacího týdne tu promítání i besedy vidělo jedenáct set lidí.

„A to je opravdu obdivuhodné na malé město. Obyvatelé v Ledči a okolí dokázali, že se rozhodně snášet příkoří nebojí. Jsme také moc rádi, že zdejší festival navštívily takové osobnosti, jako je například Petra Šustrová nebo Silvie Dymáková," řekl Vladimír Veleta, koordinátor festivalu v Ledči nad Sázavou.

Návštěvnicky nejúspěšnější byl dokument Silvie Dymákové, Šmejdi. Díky skryté kameře měli diváci možnost zažít ponižování a nátlak za zavřenými dveřmi předváděcích akcí. Stejný ohlas měl i dokument Po zemi, po moři, který už stačil získat nominaci na Cenu Emmy. Kromě riskantního útěku z totalitní Severní Korey přinesl svědectví o absurdních podmínkách života uprchlíků v nové zemi a byznysu, který se v souvislosti s ním rozvinul.

„Tento dokument byl velice zajímavý. Těžko u nás tuto problematiku chápeme. Lidé na podmínky v Čechách často nadávají, ale s podmínkami, které panují v Severní Koreji, se to opravdu nedá vůbec srovnávat," uvedl starosta Ledče Petr Vaněk.

Ledečtí svou účastí na festivalu dokázali, že jim podobná témata nejsou lhostejná. „Z hojné návštěvnosti mám radost. Zvláště, když tento počin u nás proběhl vůbec poprvé. Myslím, že se to povedlo a můj dík patří i tvůrcům. Podobné akce je určitě třeba podporovat," dodal Vaněk.

Diváci měli možnost po každé projekci hodnotit filmy prostřednictvím jednoduché ankety. „Nejlepším filmem určili dokument Šmejdi. Snímek vyvolal bouřlivou odezvu a besedy se zúčastnila i autorka, která s diváky probírala okolnosti jeho vzniku, osudy postav, praktiky prodejců, kvalitu výrobků, úroveň legislativy a představila také osvětové akce, které by měly napomoci k větší informovanosti, především mezi seniory," dodal Veleta.

Autor: Redakce

31.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení