VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dnešní děti uhýbají před zátěží jakéhokoliv druhu, říká psycholog

Havlíčkobrodsko – Jsou počítače, mobilní telefony a virtuální svět, který dnes tato moderní audiovizuální technika vytváří, opravdu doménou života našich dětí?

1.6.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

A odlišují se skutečně generace dnešních školáků od těch minulých? Tak to jsou otázky, na které se nedá jednoznačně odpovědět.

„Na základě vlastní a mnohaleté kantorské práce si dovolím tvrdit, že generace dnešních školáků se od těch předcházejících zase až tak neliší," řekl Ota Benc, ředitel Základní školy a Mateřské školy ve Ždírci nad Doubravou. „V podstatných rysech, ať již fyzických či osobnostních, zásadní rozdíl mezi odcházejícími a přicházejícími generacemi dětí nevidím. Ovšem podmínky, ve kterých děti vyrůstaly a vyrůstají, to je to, co se markantním způsobem změnilo a mění. Působí na děti a samozřejmě je formují. V pozitivním i negativním smyslu slova," uvedl Benc. Bohaté vnější podněty, mnohdy spojené i s postoji, stanovisky a charaktery mnoha lidí, s nimiž se děti dostávají i díky moderní technice do styku, se podle Bence odrážejí například i ve vnímání autority učitele ze strany dětí, stejně tak v každodenní práci pedagogů. „Podstatou úspěšné pedagogické práce je motivace. A hledání správných motivačních prvků je pro učitele při vědomí toho, co všechno dnes děti vědí a znají, velice tvrdá a náročná práce," poznamenal Benc.

Minimální interpersonální interakce

Na podstatný rozdíl mezi generacemi dnešních dětí a generacemi dětí předcházejících upozornil havlíčkobrodský psycholog Pavel Plíšek. „Dnešní děti mají obecně tendenci přibližovat se pouze k příjemnostem a daleko více uhýbají před zátěží jakéhokoliv druhu – psychickou i fyzickou. Jsou v tomto směru bohužel daleko důslednější," zamyslel se Plíšek. „Je tak pro ně daleko příjemnější hrát hry na počítači nebo v telefonu, než si číst v knížce nebo v časopisech. Je pro ně daleko příjemnější psát SMS zprávy nebo jednoslovná bezduchá sdělení či zkratky prostřednictvím internetu, než se sejít s kamarádem venku při společné aktivitě. Důsledkem toho pak jsou nejen minimální interpersonální interakce a z nich vyplývající citová apatie, ale i snížená schopnost vyjadřovat se slovem i písmem. Dětství i čas dospívání prožité ve virtuálním světě znamená i komplikovanější motorický vývoj. Děti nemají dostatek pohybu, jsou neobratné, řada z nich proto trpí nadváhou, cukrovkou, alergiemi a poruchami imunitního systému," konstatoval Plíšek. „Otázkou zůstává, jak z toho ven. Jak přimět děti k žádoucí změně, když řada z nich doma vidí rodiče přibité u televize, u počítače, neustále s telefonem v ruce?" podotkl Plíšek.
O zjevných rozdílech mezi současnou generací dětí a mládeže s generacemi dřívějšími často hovoří i sportovní trenéři.

„Stále častěji se setkávám s žáky a dorostenci, kteří nejenže nemají fyzičku, sílu, ale neovládají ani ty nejelementárnější gymnastické prvky. Neumí například kotoul vpřed, natož kotoul vzad, potíže mají i s celkovou koordinací pohybu. Dříve jsem se s tím tolik nesetkával," uvedl někdejší fotbalový trenér Josef Kotek. Podle jeho slov ale došlo i k zásadní změně přístupu mladých lidí ke sportu jako takovému. „Mladí jsou netrpěliví, neumějí na sobě pracovat, neumějí čekat na svou šanci, a když hned nezažijí úspěch, zabalí to a odcházejí. Znám kluky, kteří v průběhu jednoho roku vystřídali i tři nebo čtyři sportovní kluby a sporty. Nabídka je široká a oni toho v podstatě zneužívají. Bohužel se to odráží i v disciplíně a ve vztahu k trenérům a dalším funkcionářům," řekl Kotek.

Autor: Jaromír Kulhánek

1.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Velké Meziříčí i nadále kraluje třetí lize

Posledním týmem krajského přeboru, který neztratil ani bod, je Chotěboř (v modrém).

Chotěboř vyhrála ve Speřicích a vede tabulku

Šmolovy vévodí okresnímu přeboru

Havlíčkův Brod - Druhou porážku v řadě si ve fotbalovém okresním přeboru připsalo céčko brodského Slovanu. Naopak devět bodů ze tří zápasů mají na svém kontě Šmolovy.

Chotěbořský Krédl rozhodl čtyři minut před koncem okresní derby

Vysočina – Špatný vstup do soutěže mají za sebou v I. A třídě fotbalisté Havlíčkovy Borové, kteří prohráli i třetí zápas v řadě, tentokrát 1:0 padli v Dobroníně a navíc se jim v sezoně ještě nepodařilo vstřelit ani gól.

Souboj ambiciózních týmů vyzněl pro Pohled

Vysočina – První výhry ve fotbalové I. B třídy se dočkali fotbalisté Pohledu, kteří dvěma góly Drlíka a jedné Klementa porazili Lučici 3:1. Na bodový zisk stále čeká nováček soutěže ze Starého Ranska. Ten tentokrát doma nestačil na Herálec. Na toto kolo v dobrém nebudou vzpomínat ve Ždírci, když jejich rezerva inkasovala potupnou „desítku“ v Antonínově Dole.

Obyvatele paneláku vyděsil had ve sklepě

Chotěboř - Velký had vyděsil obyvatele panelového domu v Severní ulici v Chotěboři a tak zavolal městskou policii.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení