VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do aukce energií vstoupí letos jenom Havlíčkův Brod

Havlíčkobrodsko – Obyvatelé Havlíčkova Brodu si letos jako jediní v okrese opět vyberou dodavatele elektřiny a plynu.

25.3.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Ostatní města takovou elektronickou aukci neplánují. Vynaložené výdaje jsou údajně vyšší než drobné úspory pro maloodběratele.

„Rada města Havlíčkův Brod i pro letošní rok schválila navázání spolupráce s firmou eCentre, neboť uplynul již více než rok od zahájení dodávek vítězných dodavatelů na elektřinu a plyn," informovala mluvčí Alena Doležalová.

V dostatečném předstihu proto firma zaslala nabídku na znovuzařazení do aukce na nejvýhodnějšího dodavatele, který službami naváže na ukončení platné dvouleté smlouvy. Dobré zkušenosti se změnami dodavatele energií mají i v jiných městech na Havlíčkobrodsku, byť ne všechny jdou cestou elektronických aukcí. Elektronická aukce se osvědčila například ve Světlé nad Sázavou. Náklady na energie se zde snížily o desítky procent.

Aukce pro domácnosti jsou moc drahé

„Aukce na dodavatele energií pro město pořádáme pravidelně. Poslední dodavatel, kterého jsme vysoutěžili, má s námi smlouvu do konce roku 2016. Jeho výběrem jsme ušetřili na výdajích 30 procent. Elektronické aukce pro domácnosti ale již pořádat nebudeme. Náklady na změnu dodavatele, celé to výběrové řízení a administrativa s ním spojená neodpovídají drobným úsporám, které domácnosti nakonec získají," sdělil starosta Světlé nad Sázavou Jan Tourek.

Pořadatel e-aukce zařizuje totiž kompletní administrativu, spojenou se zpracováním nezbytných podkladů pro změnu dodavatele, ve spolupráci s novým dodavatelem pak výpověď s původním dodavatelem či smluvní dokumentaci s vítězným dodavatelem. Pozitivní zkušenosti se změnou dodavatele energií má například Ždírec nad Doubravou. Zde si měli občané původně vybrat svého dodavatele energií prostřednictvím elektronické aukce, kterou plánovala ždírecká radnice ve spolupráci s firmou Terra Group Investment.

„Faktem je, že asi osmdesát procent odběratelů platí za energii víc, než by se muselo. Asi čtvrtina má nevýhodně nastavenou sazbu. Změna dodavatele energií je přitom jednoduchá a zdarma, žádné aktivační a deaktivační poplatky se nehradí," zdůraznila Kateřina Kraclová z Terra Group Investment Brno.

Společnost Terra Group chystala loni projekt elektronické aukce pro celé Podoubraví. Na uskutečnění tohoto náročného projektu nakonec nedošlo.

„Rozhodli jsme se jít jinou cestou. Máme odborného poradce, firmu, která se vyzná v oboru. Pomohla nám uskutečnit výběrové řízení na vhodného dodavatele energií, se kterým máme smlouvu do konce roku 2016. Kromě toho jsme se pustili do zateplování městských budov," popsal systém energetických úspor místostarosta Ždírce nad Doubravou, Bohumír Nikl. Jak podotkl, přinesl tento systém městu výrazné úspory. „Především jsme ušetřili za samotné výběrové řízení na dodavatele energií, což není malá částka. Další úspory nám přineslo zateplování budov. Kdybych to měl vyjádřit v procentech, tak změnou dodavatele energií se naše výdaje snížily o 15 procent, ale kvalitní zateplení přineslo úspory ve výši 45 procent," zdůraznil místostarosta. Až do konce roku 2011 město Přibyslav odebíralo energie od svých stálých historických dodavatelů. V roce 2011 rozhodla rada města, že uskuteční výběrová řízení na dodavatele energií. Tedy přesněji řečeno na dodavatele elektrické energie a zemního plynu. Od roku 2012 město Přibyslav nakupuje energie po řádném výběru dodavatele. V letech 2012 a 2013 město vybíralo dodavatele obálkovou metodou, pro roky 2014 a 2015 vybrali možnost nákupu energií přes komoditní burzu, kde probíhá výběr aukcí. Elektronickou aukci na výběr dodavatele pro občany město Přibyslav nepořádalo nikdy. Chotěboř pořádá aukce na dodavatele energií pro město pravidelně, ale pro veřejnost se nikdy nekonala.

Elektronické aukce ale mají i svoje nedostatky. Například odbornice, Michaela Divišová z Eneregetické Poradny.cz upozorňuje, že vysoutěžená cena z aukce platí po celé dva roky. „Pokud by v této době cena elektřiny nebo plynu klesla, odběratel ji má zafixovanou podle původní dohody. A protože je vázán k určitému datu, je poměrně složité od dodavatele odejít a vybrat si obchodníka s výhodnějšími cenami," varuje Divišová.

Autor: Štěpánka Saadouni

25.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení