VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Havlíčkova Brodu přijedou začínající novináři ze šesti zemí Evropy

Havlíčkův Brod – V neděli začíná v Havlíčkově Brodě již jedenáctý ročník Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského (LŽŠ). Zúčastní se jí na třicet mladých lidí ze šesti zemí Evropy.

14.8.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Libor Blažek

„Letos se přihlásilo nejvíc zájemců ze zahraničí v dosavadní historii školy. Do Havlíčkova Brodu přijedou začínající novináři z Polska, Ukrajiny, Slovenska, Rakou-ska, Německa a samozřejmě
z České republiky," uvedl jeden z organizátorů akce Milan Pilař a dodal, že hlavním tématem LŽŠ jsou česko-polské vztahy.

„Účastníci se pod vedením zkušených lektorů budou po celý příští týden věnovat nejen médiím, mediální práci přímo v terénu, ale dozvědí se také mnoho zajímavého o historii a kultuře národů střední Evropy. Součástí akce je samozřejmě i celá řada veřejně přístupných přednášek a seminářů, které povedou erudovaní žurnalisté. Za všechny uveďme třeba Sabinu Slonkovou, Libora Dvořáka, rakouskou novinářku Barbaru Tóth, mluvčí Velvyslanectví Spojených států amerických
v Praze Daniela Emsta nebo polského publicistu Macieje Ruzcaje," vyjmenoval Pilař.

Není bez zajímavosti, že zájemci se jich budou moci zúčastnit i díky on-line přenosům na webu vysilamezive.cz.

Šest sekcí

Účastníci LŽŠ budou pracovat v šesti skupinách. Jsou jimi tisk, web, rozhlas, televize, foto a public relation. Čeká je nejen teoretické vzdělávání, ale také praktické cviče-
ní a vytváření konkrétních mediálních výstupů.

„Každý účastník si v rámci své skupiny vyzkouší vytvořit novinový článek, rozhlasovou nebo televizní reportáž, fotoseriál nebo tiskovou zprávu. Většinu mediálních výstupů účastníků školy zveřejní partnerská média ještě v době konání akce," vysvětlil Pilař.

Do Havlíčkova Brodu se na LŽŠ chystá například i Jan Brych z pražského gymnázia Arabská 14.

„Příští rok maturuji a vážně uvažuji o tom, že bych na Karlově univerzitě studoval žurnalistiku. Rád bych proto poznal, co všechno práce novináře obnáší. Věřím, že mi i ten týden v Havlíčkově Brodě škola napoví, zda se 
v budoucnu zaměřím na tištěná média, nebo na televizi či rozhlas. Jistě to bude zajímavá zkušenost. Těším se i na setkání se zkušenými novináři, jejichž jména znám prozatím jen z novin, internetu, nebo rádia," pokračoval Brych a podotkl, že se LŽŠ zúčastní vůbec poprvé.

Báječně našlapaný ročník

Program letošní LŽŠ oceni
la na jejím facebookovém účtu i spisovatelka a kurátorka 
Kateřina Tučková. Ta se ško
ly začínajících žurnalistů 
v Havlíčkově Brodě zúčastnila, a to v roli přednášející, v roce 2010.

„Letošní ročník je báječně našlapaný. Mrzí mě, že zrovna budu na dovolené, obzvlášť poslední večer s přednáškou 
o zamlčovaných dějinách (povede ji britská historička 
z univerzity v Glasgowě Mary Heimannová – pozn. aut.) by mě moc zajímal," napsala Tučková.

Hlavním a již tradičním pořadatelem LŽŠ je havlíčkobrodské mediální Centrum Vysočina. Hlavními partnery pak jsou Nadace Friedrich Ebert Stiftung, Rakouské kulturní fórum v Praze, Velvyslanectví Rakouské republiky v Praze, Zastoupení Evropské komise v Praze, Polský institut v Praze, Slovenský institut v Praze a Velvyslanectví Spolkové republiky Německo, Česko – polské fórum, Americké centrum v Praze a Velvyslanectví USA v Praze.

Mezi mediálními partnery LŽŠ figuruje také Havlíčkobrodský deník. Ten na svých stránkách zveřejní nejzajímavější články, které začínající novináři v jejím průběhu připraví.

Autor: Jaromír Kulhánek

14.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Lidé vyběhali Pavlovu novou učebnu. Za pár dní

Krajský úřad v Jihlavě
5

Plánuje se budova pro krajské úředníky. Za 400 milionů

Na Pelhřimovsku jsou výnosy obilí slušné. Dokáží to i na dožínkách

Vysočina – Pelhřimovští zemědělci se chystají na dvanáctý Agrární a potravinářský den neboli Pelhřimovské dožínky, které se konají v sobotu 2. září od třinácti hodin na tamním Masarykově náměstí. Na rozdíl od jiných vysočinských měst tady mají bohatou tradici.

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Náměšť nad Oslavou - Mezinárodní vojenské cvičení Ample Strike začíná. Uskuteční se od středy 23. srpna do úterý 12. září na základně vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou a na dalších místech v zemi.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Pelhřimov, Humpolec – Okresní soud v Pelhřimově poslal ve středu do vazby jednapadesátiletého Ukrajince obviněného z vraždy jeho o šest let mladšího krajana. Krvavý incident se odehrálv pondělí brzy ráno v Pražské ulici na ubytovně v Humpolci. „Vazba byla na obviněného uvalena, protože hrozí, že by se vyhýbal trestnímu řízení a mohl by ovlivňovat případné svědky,“ zdůvodnil rozhodnutí pelhřimovský soudce Jiří Zach.

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení