VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Havlíčkova Brodu přijedou začínající novináři ze šesti zemí Evropy

Havlíčkův Brod – V neděli začíná v Havlíčkově Brodě již jedenáctý ročník Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského (LŽŠ). Zúčastní se jí na třicet mladých lidí ze šesti zemí Evropy.

14.8.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Libor Blažek

„Letos se přihlásilo nejvíc zájemců ze zahraničí v dosavadní historii školy. Do Havlíčkova Brodu přijedou začínající novináři z Polska, Ukrajiny, Slovenska, Rakou-ska, Německa a samozřejmě
z České republiky," uvedl jeden z organizátorů akce Milan Pilař a dodal, že hlavním tématem LŽŠ jsou česko-polské vztahy.

„Účastníci se pod vedením zkušených lektorů budou po celý příští týden věnovat nejen médiím, mediální práci přímo v terénu, ale dozvědí se také mnoho zajímavého o historii a kultuře národů střední Evropy. Součástí akce je samozřejmě i celá řada veřejně přístupných přednášek a seminářů, které povedou erudovaní žurnalisté. Za všechny uveďme třeba Sabinu Slonkovou, Libora Dvořáka, rakouskou novinářku Barbaru Tóth, mluvčí Velvyslanectví Spojených států amerických
v Praze Daniela Emsta nebo polského publicistu Macieje Ruzcaje," vyjmenoval Pilař.

Není bez zajímavosti, že zájemci se jich budou moci zúčastnit i díky on-line přenosům na webu vysilamezive.cz.

Šest sekcí

Účastníci LŽŠ budou pracovat v šesti skupinách. Jsou jimi tisk, web, rozhlas, televize, foto a public relation. Čeká je nejen teoretické vzdělávání, ale také praktické cviče-
ní a vytváření konkrétních mediálních výstupů.

„Každý účastník si v rámci své skupiny vyzkouší vytvořit novinový článek, rozhlasovou nebo televizní reportáž, fotoseriál nebo tiskovou zprávu. Většinu mediálních výstupů účastníků školy zveřejní partnerská média ještě v době konání akce," vysvětlil Pilař.

Do Havlíčkova Brodu se na LŽŠ chystá například i Jan Brych z pražského gymnázia Arabská 14.

„Příští rok maturuji a vážně uvažuji o tom, že bych na Karlově univerzitě studoval žurnalistiku. Rád bych proto poznal, co všechno práce novináře obnáší. Věřím, že mi i ten týden v Havlíčkově Brodě škola napoví, zda se 
v budoucnu zaměřím na tištěná média, nebo na televizi či rozhlas. Jistě to bude zajímavá zkušenost. Těším se i na setkání se zkušenými novináři, jejichž jména znám prozatím jen z novin, internetu, nebo rádia," pokračoval Brych a podotkl, že se LŽŠ zúčastní vůbec poprvé.

Báječně našlapaný ročník

Program letošní LŽŠ oceni
la na jejím facebookovém účtu i spisovatelka a kurátorka 
Kateřina Tučková. Ta se ško
ly začínajících žurnalistů 
v Havlíčkově Brodě zúčastnila, a to v roli přednášející, v roce 2010.

„Letošní ročník je báječně našlapaný. Mrzí mě, že zrovna budu na dovolené, obzvlášť poslední večer s přednáškou 
o zamlčovaných dějinách (povede ji britská historička 
z univerzity v Glasgowě Mary Heimannová – pozn. aut.) by mě moc zajímal," napsala Tučková.

Hlavním a již tradičním pořadatelem LŽŠ je havlíčkobrodské mediální Centrum Vysočina. Hlavními partnery pak jsou Nadace Friedrich Ebert Stiftung, Rakouské kulturní fórum v Praze, Velvyslanectví Rakouské republiky v Praze, Zastoupení Evropské komise v Praze, Polský institut v Praze, Slovenský institut v Praze a Velvyslanectví Spolkové republiky Německo, Česko – polské fórum, Americké centrum v Praze a Velvyslanectví USA v Praze.

Mezi mediálními partnery LŽŠ figuruje také Havlíčkobrodský deník. Ten na svých stránkách zveřejní nejzajímavější články, které začínající novináři v jejím průběhu připraví.

Autor: Jaromír Kulhánek

14.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Ilustrační foto

Petr Valdman: Domácí čistírny odpadních vod nejsou nelegální

Neznámý sprejer poničil vagon

Havlíčkův Brod - Policisté z obvodního oddělení Havlíčkův Brod pátrají po neznámém pachateli.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Do Brodu míří Legiovlak, ukáže jak cestovali legionáři

Havlíčkův Brod – Legionářské muzeum na kolejích se vrací z dvouměsíční cesty na Slovensku, aby navštívilo také Vysočinu. Od 17. do 22. října zakotví i v Havlíčkově Brodě.

Ždírec a Lučice už mohou využívat mobilní rozhlas

Havlíčkobrodsko – Od návrhu k činům. Zvýšit informovanost občanů se rozhodlo město Ždírec nad Doubravou. Zavedlo moderní službu s názvem mobilní rozhlas. První informace o mobilním rozhlasu zveřejnilo město v létě, nyní mohou zájemci tuto službu začít využívat. Stejně tak začíná provoz mobilního rozhlasu v obci Lučice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení