VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovolnictví v Krajské knihovně Vysočiny v Brodě slaví první výročí

Havlíčkův Brod – Letošní léto je pro dobrovolnické centrum a některé dobrovolníky svým způsobem „sváteční".

2.8.2014
SDÍLEJ:

Dobrovolnice Anna Březinová v Krajské knihovně Vysočiny při Duhových hrátkách. Foto: Dobrovolnické centrum Fokus

Je tomu právě rok, co dobrovolníci z dobrovolnického centra Fokusu Vysočina pomáhají v Krajské knihovně Vysočiny a aktivně se zapojují do přípravy akcí, které pořádá.

Krajská knihovna je dobrovolnictví velmi nakloněna, což se projevuje na spokojenosti stávajících dobrovolníků i na vzrůstajícím počtu nových zájemců. Možnosti jsou zde různorodé.

Stovky hodin zdarma

Dobrovolníci pomáhají při jednorázových akcích, pracují na propagačních aktivitách, zajišťují roznos knih potřebným občanům, podílejí se na provozu knihovny a v neposlední řadě mohou uskutečňovat své zajímavé nápady. Za rok spolupráce s knihovnou evidujeme 4 aktivní dobrovolníky, kteří věnovali výše uvedeným aktivitám více než 200 dobrovolnických hodin. Další dobrovolníci propojují svoji činnost v domovech pro seniory a knihovně tím, že pro seniory vypůjčují knihy, které jim doručí až do zařízení. A co dobrovolníci knihovně přinášejí podle ředitelky Veroniky Peslerové? „Určitě je to pomoc při našich akcích a aktivitách, které bychom jinak třeba nemohli realizovat, popřípadě realizovali obtížně. Co však vidím jako přínos úplně největší, je pohled zvenku. Dobrovolníci nám pomáhají dívat se na věci, které se v knihovně dějí, jinýma očima. Nejsou zahlceni knihovnickou odbornou rutinou a jsou schopni a hlavně ochotni, za což děkujeme především na věci nahlédnout trochu jinak a tím knihovnu posunou zase o kousek dál. Děkujeme," říká ředitelka Peslerová.

S dobrovolníky v knihovně nejčastěji spolupracuje Marcela Valecká, která jejich aktivitu hodnotí s nadšením. „Martin Kubát, Anička Březinová, Míša Zinková a Jana Matrková, jinými slovy, naši skvělí dobrovolníci. Každý z nich si v pestrém množství knihovních činností, akcí a aktivit postupně našel to, co mu nejvíce přirostlo k srdci," míní Velecká.

Martina pravidelně potkáte na dětském oddělení, kde se zapálením pomáhá při organizaci výtvarných dílniček. Míše jsou, jak to zatím vypadá, souzené také akce pro děti. Během roku se například převtělila nejprve do role mimozemšťana a poté vlka, postav, které zajišťovaly některá ze stanovišť s úkoly na akcích Den pro dětskou knihu a Noc s Andersenem. Jana pravidelně těší obyvatele Domova pro seniory Husova donáškou knih, časopisů a audio dokumentů..

Nezištná obětavost

Přesto, že každý z dobrovolníků pomáhá jinak a jinde, mnohé podstatné je spojuje: jejich nezištná obětavost, skromnost, spolehlivost, šikovnost, pozornost a obrovský elán.

Jednou z prvních dobrovolnic v knihovně se stala paní Anna Březinová, které patří velký dík. Čemu se v knihovně věnuje?
O možnosti zapojit se do dobrovolnické práce v knihovně se Anna dozvěděla z internetu zhruba před rokem a ihned ji tato informace oslovila. Zpočátku se jednalo o úklidové práce, které souvisely s rekonstrukcí půjčovny pro dospělé, či údržbou knih na studovně.

„Nabídka činností je pestrá a každý si může vybrat podle svých zájmů, schopností a časových možností. Od loňského podzimu pravidelně pomáhám při administrativním zápisu do UVČ. V současné době dokončuji práci na třídění časopisů podle zaměření do kategorií tak, aby se čtenáři rychleji orientovali v nabídce časopisů, které jsou k dispozici na půjčovně pro dospělé. V dalším období bych se ráda podílela na donáškové službě pro čtenáře. Dobrovolnická činnost mi umožňuje rozšířit si představy o pestré činnosti knihovny a setkávat se s příjemnými lidmi," prozradila Anna. Další informace a aktuality najdete na webu (www.fokusvysocina.cz, dobrovolnictví příslušný region) nebo na facebooku dobrovolnického centra.

Iveta Krčálová

Autor: Redakce

2.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení