VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dvanáctý poslanec Vysočiny? Němcová

Vysočina - Ladislav Jirků, Josef Novotný, Aleš Roztočil a Marie Rusová, to jsou jména poslanců, kteří v minulém volebním období zastupovali ve Sněmovně Vysočinu, ale na kandidátkách do předčasných voleb už se neobjevili. Je zde však ještě jeden člověk, který po léta kandidoval na Vysočině, ale letos chyběl. Přesto jej mezi poslanci budeme vídat. Je jím Miroslava Němcová ze Žďáru nad Sázavou.

2.11.2013
SDÍLEJ:

Miroslava NěmcováFoto: Deník/Divíšek Martin

Můžeme o ní říci, že je dvanáctým vysočinským poslancem, ačkoliv kandidovala za ODS v Praze. „Vždycky mě budou problémy Vysočiny a vůbec veškeré dění v mém kraji zajímat. Jsem velmi ráda, že jsem mohla předat pomyslné žezlo lídra ODS na Vysočině právě Janě Fischerové, a dnes díky tomu vlastně máme dvě poslankyně," říká Miroslava Němcová.

A proč se vlastně letos objevila na pražské kandidátce? „Byla jsem zvolena celostátním lídrem ODS a ten kandiduje jako lídr za kraj, který mu určí výkonná rada," vysvětluje poslankyně. Svou regionální kancelář ve Žďáře s největší pravděpodobností zavře. U jejího bytu však budete zvonit coby volič marně. „Můj domov je jediné místo, kde mám soukromí. Mohu se s voliči setkat kdekoli jinde," dodává.

A když je řeč o domově, nabízí se otázka: Jak se chová doma předsedkyně Sněmovny? Říká se, že učitelky mají po letech ve škole tendenci se ke svým manželům a dětem chovat jako ke svým žákům. Co dělá poslankyně? „Nejprve mlčí. Je šťastná, když může být na chvíli doma, s rodinou, s přáteli," odpovídá Němcová. „Ráda vařím nebo chodím do lesa. Má rodina mě velmi podporuje, je pro mne jako léčivá náplast. Žádné nešvary Sněmovny domů nepřenáším. Ale úplně se odpojit od politiky nejde, což znamená mít stále zapnutý mobil, nemít nikdy klid, a to ani o svátcích nebo vzácné dovolené. To je tvrdá daň."

Je rozdíl mezi ženami a muži v politice? Podle Němcové je pouze rozdíl mezi dobrými a špatnými politiky: „U žen navíc oceňuji jejich zdrženlivost, nemají potřebu, až na výjimky, se předvádět. To mohu s klidným svědomím říci o poslankyních zvolených za ODS, ale i za TOP 09, a nakonec i za ČSSD. Bohužel o poslankyních zvolených například za VV či za zelené bych to říci nemohla.

---------------

Němcová: Každá vlna sprostot mě donutí v politice zůstat

Žďár nad Sázavou - Vysočina bude mít oficiálně ve Sněmovně jedenáct poslanců, neoficiálně však dvanáct. Tím dvanáctým je Miroslava Němcová, která sice na vysočinské kandidátce ODS chyběla, protože byla lídrem v Praze, nicméně Vysočina je stále jejím domovem. Říká, že veškeré dění v kraji ji stále zajímá.

Patnáct let jste poslankyní a jezdíte mezi Žďárem nad Sázavou a Prahou. Musí to být únavné. Nenapadlo vás někdy přestěhovat se do hlavního města, abyste nemusela tolik cestovat?

Ne, Vysočina je pro mne srdeční záležitostí. Mám zde také své dlouholeté přátele a bez nich si vůbec neumím život představit.

V české politice se pohybujete už téměř dvacet let. Prošla jste jí od nejnižšího patra až po to nejvyšší. Ve které funkci vám přišla vaše práce nejsmysluplnější, a kde to byl naopak únavný boj s větrnými mlýny?

Ráda vzpomínám na dobu, kdy jsem byla radní ve Žďáře. Vždy jsem si vážila důvěry lidí, kteří mi ve volbách dali svůj hlas, vždy jsem cítila pokoru i velkou odpovědnost a vždy jsem pokládala svou práci pro ně za smysluplnou. Je jisté, že v politice existují výhry i prohry. A dodnes jsem neotupěla a vždy když je schváleno něco, o čem jsem přesvědčena, že to lidem v naší zemi neprospěje, hluboce mě to zasáhne. Daleko příjemnější byla léta, kdy byl u nás i v celé Evropě ekonomický růst. Poslední roky, kdy se Česká republika a celá Evropská unie potýkají s ekonomickou krizí, jsme byli postaveni před mnohá těžká rozhodnutí.

Měla jste někdy chuť s politikou praštit? Proč?

Když máte důvěru lidí, a denně mi to potvrzují desítky a někdy i stovky dopisů a e-mailů, je to velké povzbuzení. Ale úvaha o tom, zda v politice setrvat, se nutně občas objeví. Dřív jsem o odchodu přemýšlela po každé vlně anonymních výhružek, osočení a sprostot, ale nyní je to přesně obráceně. Každá taková vlna anonymních zbabělců mě utvrdí v tom, že musím zůstat!

Z jedenácti právě zvolených poslanců na Vysočině je sedm nováčků, co byste jim jako ostřílený matador poradila?

Nový poslanec velmi rychle zjistí, že je jeden ze 200, a že pokud chce cokoli prosadit, musí pro svůj nápad získat nadpoloviční většinu poslanců. Navíc zjistí, že předložit návrh zákona není jednoduché, protože ten musí být v souladu s ústavním pořádkem, se směrnicemi a nařízeními EU, s ostatními zákony, s mezinárodními smlouvami, jimiž jsme vázáni. Také zjistí, že i když byl do doby svého zvolení vážený občan, od této chvíle tomu tak přestává být to v souvislosti s virtuálním mediálním obrazem Sněmovny. Poradila bych jim, aby si podrobně prostudovali veškeré informace, které najdou na webových stránkách Poslanecké sněmovny, aby si například přečetli některé stenozáznamy a tím zjistili, co je čeká. Čím dříve se noví poslanci seznámí s prací poslance v celé její složitosti, čím dříve z nich budou profesionálové, tím lépe pro naši zemi a její občany.

Překvapuje i vás politika stále něčím novým?

V posledním volebním období bylo těch nepříjemných novinek víc než dost. Poprvé vláda spojila s nějakým zákonem svou existenci a ukázalo se, že zákonné vymezení tohoto institutu není dostatečné. Kauzy, kdy Sněmovna rozhodovala o vydání několika poslanců k trestnímu stíhání, vazebně stíhaný poslanec či pravomocně odsouzený poslanec. Poslanci zvolení za Věci veřejné, kteří srazili politickou kulturu na bod 0. Pád vlády z dodnes nevyjasněných důvodů. Destrukční choutky pana prezidenta, jím jmenovaná úřednická vláda zcela bez politického krytí. Poprvé se dle nové úpravy Ústavy rozpustila Poslanecká sněmovna. Naopak příjemně mne překvapila podpora lidí v těžkých a vypjatých chvílích. Čtení podpůrných e-mailů a dopisů mi dodávalo sílu.

Už před časem se o vás mluvilo jako o kandidátce na předsedkyni ODS, ale nešla jste do toho. Nelitujete? Nebyly by volby dopadly pro vaši stranu jinak?

Co se stalo, nejde odestát, jak praví lidová moudrost.

A co prezidentská kandidatura? Proč jste jí nevzala?

Velmi jsem to zvažovala. Usoudila jsem, že politická situace je natolik složitá, že by po mém odstoupení bylo velmi obtížné zvolit nového předsedu Poslanecké sněmovny. Očekávala jsem, že prezidentská volba politickou situaci ještě rozjitří. V tom jsem se nemýlila a jsem ráda, že se mi spolu s týmem pracovníků Sněmovny podařilo všechny nebývalé politicky i právně složité kauzy, z nichž jen některé jsem uvedla v předchozí odpovědi, profesionálně zvládnout.

Autor: Iveta Danko

2.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Politika je v kraji pánská jízda

Základní škola Konečná se zapojila do celorepublikové akce Rosteme spolu se stromy.

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Radek Koten (SPD): Jako jediná strana prosazujeme přímou demokracii

Vysočina /ROZHOVOR/ – Lídrem vysočinské kandidátky SPD (Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura) je v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Radek Koten. „Proč by nás měli lidé volit? Protože my máme odvahu říkat pravdu. Pojmenováváme věci tak, jak jsou. Neschováváme problémy za rádoby korektní slovíčka,“ říká politik z Vojnova Městce na Žďársku.

AKTUALIZOVÁNO

Ve Stranné u Telče usmrtil dítě zemědělský stroj

Vysočina – V pondělí 16. října se ve vsi Stranná na Jihlavsku stala velká tragédie. Došlo tam k dopravní nehodě při níž zemřelo nezletilé dítě.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení