VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fara ve Šlapanově – černá skvrna na tváři krásné obce

Šlapanov – Neobydlená fara v těsném sousedství šlapanovského kostela je oprávněně trnem v oku všem občanům této výstavné, hezky upravené a dobře udržované obce.

1.3.2016
SDÍLEJ:

Královéhradecká diecéze šlapanovskou faru v dobré víře prodala místnímu občanovi Bohuslavu Strakovi. Ten se však o objekt nestará. O zchátralou nemovitost mají zájem hned tři exekutoři. Do vyhlášené dražby se ovšem za celý rok nikdo nepřihlásil.Foto: Ivo Havlík

Dům o dvou podlažích patřil přibližně 150 let římsko-katolické církvi. Od královéhradecké diecéze objekt koupil místní občan Bohuslav Straka. Dlouho mu trvalo, než smluvní částku zaplatil. Dluh vyrovnal až na poslední chvíli, když mu hrozilo, že o levně nabyté stavení přijde. K nároží fary přistavěl jednu novou bránu a tím s okázale vyhlášenou rekonstrukcí skončil. Fara chátrá, zub času ji už pořádně nahlodal, před očima se mění jenom k horšímu.

„Celý objekt i s přilehlými pozemky je od roku 2005, tedy více než deset let, opakovaně 
v dražbě, ale zatím o něj neprojevil nikdo zájem," řekl Deníku bývalý starosta Šlapanova Jaroslav Pospíchal.

Vlastník největší obecní ostudy se ve Šlapanově zdržuje málo, i když právě na zchátralé faře čísla popisného 30 má trvalou adresu. „Už ani nepamatuji, kdy jsem majitele ve Šlapanově viděl, v hospodě se povídá, že snad žije v Praze, nebo dokonce v zahraničí," říká Antonín Tesař a vyjadřuje rozčarování nad postupující devastací bývalé dominanty obce. „Že je na tento dům vyhlášena exekutorem dražba? To jsem ani netušil," dodává Tesař a vzpomíná na velkorysé plány, které Straka měl, když faru kupoval. Všichni mu přáli, ať se přestavba na bytový dům vydaří. Žel, ukázalo se, že koupě byla jen spekulativní.

Zuby si brousí tři exekutoři

V soudní exekuci se fara ne-ocitla poprvé. Straka však na poslední chvíli její ztrátu pokaždé odvrátil. Ve veřejně dostupných zdrojích lze postřehnout, že na faru si brousí zuby hned tři exekutoři – Tomáš Vrána, Jana Kalistová a Marie Sárová. V čím oprávněném zájmu pracují první dva, se redakci nepodařilo zjistit, Sárová dražební vyhlášku vydala, aby uspokojila jinak nedobytné pohledávky výživného dvou nezletilých Strakových dcer. Otec svým dětem dluží několik set tisíc korun.

Exekuce byla nařízena na základě vykonatelného rozsudku Okresního soudu v Jihlavě z 12. května 2011. Čtyři roky to trvalo, než byla zahájena. Elektronická dražba začala 20. května loňského roku. Jak hodnotný objekt se vlastně draží?

Fara z přelomu 18. a 19. století původně byla jen přízemní, za německé okupace byla o jedno podlaží zvednuta.

„Stavba je celkově ve zlém stavebně-technickém stavu; střešní krytina, okna a komíny jsou již na konci životnosti. Vnitřní provedení konstrukcí a vybavení, předpokládám, chybí, nebo je podstandardní ve zhoršeném stavu," píše ve znaleckém posudku datovaném 31. říjnem 2014 Milan Bárta z Havlíčkova Brodu.

K faře patří parcely o celkové rozloze 3 068 čtverečních metrů. Mezi pozitivní faktory znalec počítá velikost pozemku, infrastrukturální vybavenost obce a dostupnost inženýrských sítí, naopak za
negativní označuje špatný stavebně-technický stav, zanedbanou údržbu, podstandardní konstrukční provedení, velký obestavěný prostor stavby zvýší náklady na údržbu a provoz. V neposlední řadě poptávka po obdobných nemovitostech je teď slabá.

Cenu fary Bárta odhadl na 498 454 korun. Exekuční úřad v Jihlavě šel výrazně dolů, nejnižší podání 19. března 2015 stanovil na 332 000 korun.

Přesto se za celý rok žádný zájemce o koupi neobjevil. V exekuci jsou, z jiných důvodů, než kvůli dluhům na výživném, i další Strakovy nemovitosti. Jedna v Radkovicích u Budče, druhá v Modlíkově u Přibyslavi. Bývalý starosta Modlíkova Miroslav Štědrý upřesnil, že Straka v obci nekoupil nemovitost, ale kus lesa, brzy ho vykácel, stromy zpeněžil, mýtinu neuklidil, o opětovné zalesnění holiny se nestará. (Jako Bakala, který vytěžil ostravské hlubiny a zmizel.) Od 18. února 2016 jsou na katastrálním úřadu všechny tři Strakovy nemovitosti takzvaně zaplombovány. A majitel se z vlastní iniciativy dal do insolvence.

Obci zbudou jen oči pro pláč

Osud šlapanovské fary je tím zřejmě zpečetěn. Až její vlastník bude oddlužen, podle zákona se tak stane, když v průběhu pěti let splatí pouhých 30 procent svých závazků, z poloviční ruiny nejspíš bude ruina celá. Obci zbudou oči jen pro pláč.

A k tomu zrezivělý plot, který z estetických a bezpečnostních důvodů kolem bývalé fary sama postavila. Straka není k zastižení, střídá telefonní čísla, není možné se mu dovolat. Ale tak to v Čechách zkrátka chodí…

Ivo Havlík

Autor: Redakce

1.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vzala stopařku a přišla o pěněženku

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

Dobrohostov - Magické prostředí letního parketu v Dobrohostově opět přivítalo festival Stock Dobrohostov. Největší přehlídka regionálních kapel z Vysočiny přinesla nadupaný program a dobrou atmosféru. Tahouny letošního ročníku byly kapely Krausberry, Morava nebo Šohajka.

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Světlá nad Sázavou – Případ krádeže nářadí k pracovnímu stroji prošetřují policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou. Ke krádeži došlo někdy v době mezi 7. a 15. srpnem v obci Příseka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení