VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Farář Toufar se po pětašedesáti letech vrátil zpátky do Číhoště

Číhošť – Farář Josef Toufar se v neděli odpoledne dočkal po pětašedesáti letech řádného pohřbu.

13.7.2015
SDÍLEJ:

Farář Josef Toufar se dočkal po 65 letech řádného pohřbu. Jeho ostatky byly uloženy v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti, kde se odehrál údajný zázračný pohyb kříže na oltáři. Foto: Deník/Libor Plíhal

Jeho ostatky byly uloženy v číhošťském kostele Nanebevzetí Panny Marie na Havlíčkobrodsku, kde se odehrál údajný zázračný pohyb kříže na oltáři. Slavnostního ceremoniálu a pouti, která začala již v sobotu, se zúčastnily zhruba dva tisíce lidí. Při nedělení mši promluvil i kardinál Dominik Duka.

„Příběh pátera Josefa Toufara se u nás v rodině probíral již od mého mládí. Moje snacha je totiž praneteř Toufara," uvedla Marie Šorfová z Polné a dodala, že na slavnostním ceremoniálu a uložení ostatků nemohla chybět. „Jsem ráda, že se páter Toufar vrátil zpět mezi své farníky. Konečně bude zase doma," popsala Šorfová s tím, že je to pro ni obrovská pocta.

Schrána s ostatky, vyzvednutými z hromadného hrobu v pražských Ďáblicích, byla do číhošťské farnosti přivezena již v pátek. Během soboty a nedělního dopoledne ji lidé mohli vidět vystavenou v číhošťském kostele.

Stejně tak před kostelem by-la umístěna panelová výstava, která mapovala nejdůležitější okamžiky ze života faráře. Ten byl před pětašedesáti lety umučen komunistickým režimem. Státní bezpečnost (StB) se ho snažila donutit, aby se přiznal, že zinscenoval zázračný pohyb kříže.

„Pro všechny farníky to je velmi dobré gesto, že se mezi ně zase vrací otec Toufar," uvedl kněz Tomáš Fiala, Toufarův nynější nástupce v Číhošti. Podotkl, že ani po 65 letech mnohým z nich nevymizel z jejich srdce. Kněz Fiala také v sobotu vedl eucharistickou bohoslužbu, které se zúčastnilo okolo dvou set lidí.

Během soboty a neděle také v Číhošti probíhala řada akcí a kulturních představení, které se tematicky pojily s Číhoští a páterem Josefem Toufarem. V sobotu se například konalo promítání dokumentárních filmů, které byly natočeny o Toufarovi, nebo se konala divadelně výtvarná dílna pro děti. Nechyběla ani večerní modlitba.

V neděli ve tři hodiny odpoledne pak začala na prostranství před kostelem hlavní bohoslužba, kterou sloužil královéhradecký biskup Jan Vokál. Mši sledovalo okolo dvou tisíc poutníků, a to i prostřednictvím dvou velkoplošných obrazovek. „Zlo, hřích a pýcha nesmí mít poslední slovo," uvedl Vokál.

Dodal, že pátera Toufara ukládají do rukou Pána Ježíše Krista, který ho vzkřísí z mrtvých.

Slova se také ujal kardinál Dominik Duka, který přivítal všechny poutníky a poukázal na to, že na mši přijeli i lidé z Polska. „O Číhošti se tvrdí, že leží v geografickém středu Evropy. Kdy se lidé začali o Číhošť zajímat? Zavinil to farář Toufar," řekl Duka. Prohlásil, že nelze zjistit, co se tenkrát doopravdy stalo.

„Jsou zde velké nejasnosti, fabulace a manipulace, které vznikly ještě v dobách StB," vysvětlil Duka.

Ten pokračoval, že papež František hovoří o začátku 3. světové války, a připomněl nedávné teroristické útoky, vyvražďování, mučení a vlnu migrantů z afrických zemí.

Duka se také vrátil do minulosti a mluvil o násilné kolektivizaci venkova, zatýkání nevinných lidí. Podle něho byl pohyb křížku odpovědí na všechny tehdejší události. „V nouzi poznáš přítele. Ježíš Kristus poznal přítele v Toufarovi, který nikdy nezapřel své farníky, přátele, rodinu a blízké osoby," konstatoval Duka s tím, že je hrdý na všechny české kněze.

Josef Toufar
Kněz Josef Toufar (14. 7. 1902 Arnolec – 25. 2. 1950 Praha) patří mezi nejznámější oběti tažení československých komunistů proti katolické církvi. Předmětem zájmu bezpečnostních a propagandistických orgánů se stal poté, co se v prosinci 1949 v obci Číhošť na Havlíčkobrodsku měl během jeho kázání pohnout kříž v tamějším kostele. Toufara následně zatkla tajná policie, jejíž výslechové metody způsobily faráři smrt. Komunisté označili tzv. „číhošťský zázrak" za podvod
a součást údajného protistátního spiknutí katolické církve, řízeného z Vatikánu. Dlouhá léta spočívaly Toufarovy ostatky v hromadném hrobě v pražských Ďáblicích. Loni v listopadu byly exhumovány, teprve včera byl umučený kněz pohřben v místě svého někdejšího působení.  (čtk)

Autor: Filip Brož

13.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení