VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Farnosti Svatý Kříž a Úsobí procházejí velkou proměnou

Havlíčkobrodsko – Výraznou proměnou prošlo hned několik církevních památek ve farnostech Svatý Kříž a Úsobí.

14.7.2015
SDÍLEJ:

Opravou prošla také kaple sv. Barbory v Úsobí.Foto: jeannott

Náklady na rekonstrukce dosahují téměř dvou milionů korun. O uskutečnění těchto náročných investičních akcí se zasloužil místní farář Jakub Jan Med.

„Předně se podařilo dokončit další etapu oprav kaple sv. Anny v Dobrohostově. Loni se vyměňovala podlaha v kapli nad pramenem, letos ve vlastní kapli z roku 1935. Jako materiál na opravu v obou částech kaple byla použita lipnická žula. Přispěla obec Lípa, ale především je třeba zdůraznit zásluhy místních občanů, kteří většinu prací vykonali brigádně. Tím se samozřejmě celá oprava výrazně zlevnila. Letos jsme do materiálu investovali na 70 tisíc korun," informoval farář.

Kapli přijede požehnat biskup Jan Vokál, a to konkrétně o pouti při slavnostní mši svaté v neděli 19. července v 10.30 hodin.

Další opravou prošla také kaple sv. Barbory v Úsobí. „Jedná se o kapli u kostela sv. Petra a Pavla, kde bývala kostnice. V kapli vznikla malá výstavní síň, která se stala zároveň pamětní síní zesnulého mladého výtvarníka Karla Bárty," upřesnil Med. Letos navíc dostala kaple nový kabát, velkou opravou prošla i fasáda. „Konečná úprava se uskuteční v brzké době tak, aby bylo možné kapli požehnat v sobotu 25. července v 17 hodin při návštěvě želivského opata Jáchyma J. Šimka," dodal farář.

Práce na rekonstrukci kaple z velké části brigádně odpracoval otec výtvarníka Karla Bárty, dále jeho příbuzní ze Skály včetně některých členů úsobského Veterán klubu.

Při této příležitosti budou v Úsobí zároveň požehnány nové lavice v kostele sv. Petra a Pavla. „Tyto lavice se vyráběly ve dvou etapách, přitom v jedné etapě se do výroby nových lavic investovalo zhruba 250 tisíc korun, včetně ostatních nezbytných přípravných prací před vlastní montáží do kostela," doplnil farář.

Ve farnosti Svatý Kříž probíhá již druhým rokem oprava varhan, díla varhanáře Josefa Vanického. „Varhany byly ve velmi špatném stavu. Poslední rok před opravou je už nedokázal obsluhovat ani zdatný varhaník, neboť došlo k destrukci ovládacích prvků a vzdušnice," uvedl Med.

Ještě bude potřeba sto tisíc

Letos by měla být oprava varhan ve Svatém Kříži dokončena, vše s přispěním Kraje Vysočina a Ministerstva kultury ČR. Celkové náklady jen na opravu stroje dosáhly částky 1,2 milionů korun. „Ještě mi zbývá sehnat něco přes sto tisíc na zrestaurování varhanní skříně," podotkl farář. Termín uvedení do provozu odhaduje Jakub Jan Med asi na jaro příštího roku.

Ve Svatém Kříži také letos pokračuje rekonstrukce souboru třinácti soch apoštolů a Krista. „Jde to pomalu, protože peníze se podaří získat vždy jen na jednu sochu. Ale šest soch se za uplynulých osm let již podařilo kompletně zrestaurovat," konstatoval farář.

Získávat peníze na opravy církevních památek není ale vůbec jednoduché. Samotné farnosti neprodukují žádný zisk, ze kterého by je bylo možné financovat. Snahy o obnovu církevních památek navíc leží většinou jen na bedrech faráře. Ale i ten má jen omezené možnosti. Peníze může získat pouze z grantů, dotací anebo od štědrých donátorů a ne každý správce farnosti má tolik sil a odhodlání, aby podstoupil svízelný proces získávání financí.

Farář Jakub Jan Med patří v tomto směru k výjimkám. Stejně houževnatě jako o opravy církevních památek v Úsobí a sv. Kříži se snaží o rekonstrukci dalších svatostánků. Příkladem za všechny může být například kostel ve Štokách, který byl nedávno slavnostně vysvěcen.

Autor: Štěpánka Saadouni

14.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Malý leguán.
2

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Ilustrační foto

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Hradozámecká noc otevře i kostel faráře Toufara

Havlíčkobrodsko – Hradozámecké noci již tento víkend zpřístupní milovníkům historie známé památky v netradičním čase a netradičním způsobem. Noční prohlídky na Havlíčkobrodsku nabídne zámek ve Světlé nad Sázavou a mimořádně bude otevřen i kostel svatého Víta v zatopené obci Zahrádka, kde v minulosti působil farář Toufar.

Povodeň před patnácti lety byla blesková

Havlíčkobrodsko – Voda zaplavila nově zrekonstruované fotbalové hřiště ve Světlé, poničila lávky v Březince a Mrzkovicích.

Návštěvníky brodského klubu OKO čeká mnoho změn, vzniká nová kavárna

Havlíčkův Brod - Oblíbený brodský klub Oko prochází velkými změnami. Už na konci června byla dokončena potřebná renovace fasády a nyní se pracuje na přestavbě části prostor, kde má vzniknout kavárna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení