VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fascinující svět Ranských jezírek

Havlíčkova Borová – První čtvrtstoletí své ochrany má za sebou přírodní rezervace Ranská jezírka.

30.5.2016
SDÍLEJ:

Zatopené prohlubně a zarostlé haldy mezi Havlíčkovou Borovou a Starým Ranskem zůstaly němým svědectvím dávného železnorudného hornictví. Foto: Ivo Havlík

Ta jsou chráněná od roku 1990.

Území o rozloze 27 hektarů ležící v nadmořské výšce 630 až 644 metrů v katastru obcí Havlíčkova Borová a Staré Ransko bylo v minulosti „přemodelováno" těžbou železných rud. Jejich dobývání zde začalo již ve středověku a skončilo teprve v 18. století. Haldy vytěžené horniny zůstaly a postupně obrostly, prohlubně zaplavila voda.

Správa Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy uvádí, že v mokřadech se vyskytují ohrožené druhy rostlin a živočichů.

Z květeny je to například rdest alpský, bublintka, zevar nejmenší, rosnatka okrouhlolistá, zábělník bahenní, tolije bahenní, ostřice dvoumužná, prstnatec Fuchsův, vranec jedlový, čarovník prostřední, lýkovec jedovatý, hruštička menší.

LÉTÁ SEM ČÁP ČERNÝ

Vodní plochy slouží k rozmnožování čolka horského, skokana hnědého a ropuchy obecné. V okolí jezírek je běžná ještěrka živorodá, méně častý slepýš křehký a řídce se vyskytuje i užovka obojková.

Hnízdí zde sluka lesní, kulíšek nejmenší, sýc rousný, datel černý, holub doupňák, lelek lesní, lejsek malý a za potravou sem často zalétá čáp černý.

Romantické prostředí jezírek bylo před vyhlášením chráněného území narušováno nepovoleným tábořením, nyní působí jako krajina zcela opuštěná a neprochozená, jaká se na starých mapách označuje sdělením „hic sunt leones" (zde jsou lvi).

Kdo sem přijde pěším výletem nebo přijede na kole, vjezd aut a motorek není dovolen, ocitne se jako v hloubi šumavského Boubína nebo beskydského Mionší. Ranská jezírka jsou totiž ponechána svému osudu a přírodnímu vývoji, do něhož člověk nezasahuje, respektive zasahuje jenom tím, že nad nimi přísně drží ochrannou ruku.

Ivo Havlík

Autor: Redakce

30.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Ilustrační foto

Petr Valdman: Domácí čistírny odpadních vod nejsou nelegální

Neznámý sprejer poničil vagon

Havlíčkův Brod - Policisté z obvodního oddělení Havlíčkův Brod pátrají po neznámém pachateli.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Do Brodu míří Legiovlak, ukáže jak cestovali legionáři

Havlíčkův Brod – Legionářské muzeum na kolejích se vrací z dvouměsíční cesty na Slovensku, aby navštívilo také Vysočinu. Od 17. do 22. října zakotví i v Havlíčkově Brodě.

Ždírec a Lučice už mohou využívat mobilní rozhlas

Havlíčkobrodsko – Od návrhu k činům. Zvýšit informovanost občanů se rozhodlo město Ždírec nad Doubravou. Zavedlo moderní službu s názvem mobilní rozhlas. První informace o mobilním rozhlasu zveřejnilo město v létě, nyní mohou zájemci tuto službu začít využívat. Stejně tak začíná provoz mobilního rozhlasu v obci Lučice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení