VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fascinující svět Ranských jezírek

Havlíčkova Borová – První čtvrtstoletí své ochrany má za sebou přírodní rezervace Ranská jezírka.

30.5.2016
SDÍLEJ:

Zatopené prohlubně a zarostlé haldy mezi Havlíčkovou Borovou a Starým Ranskem zůstaly němým svědectvím dávného železnorudného hornictví. Foto: Ivo Havlík

Ta jsou chráněná od roku 1990.

Území o rozloze 27 hektarů ležící v nadmořské výšce 630 až 644 metrů v katastru obcí Havlíčkova Borová a Staré Ransko bylo v minulosti „přemodelováno" těžbou železných rud. Jejich dobývání zde začalo již ve středověku a skončilo teprve v 18. století. Haldy vytěžené horniny zůstaly a postupně obrostly, prohlubně zaplavila voda.

Správa Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy uvádí, že v mokřadech se vyskytují ohrožené druhy rostlin a živočichů.

Z květeny je to například rdest alpský, bublintka, zevar nejmenší, rosnatka okrouhlolistá, zábělník bahenní, tolije bahenní, ostřice dvoumužná, prstnatec Fuchsův, vranec jedlový, čarovník prostřední, lýkovec jedovatý, hruštička menší.

LÉTÁ SEM ČÁP ČERNÝ

Vodní plochy slouží k rozmnožování čolka horského, skokana hnědého a ropuchy obecné. V okolí jezírek je běžná ještěrka živorodá, méně častý slepýš křehký a řídce se vyskytuje i užovka obojková.

Hnízdí zde sluka lesní, kulíšek nejmenší, sýc rousný, datel černý, holub doupňák, lelek lesní, lejsek malý a za potravou sem často zalétá čáp černý.

Romantické prostředí jezírek bylo před vyhlášením chráněného území narušováno nepovoleným tábořením, nyní působí jako krajina zcela opuštěná a neprochozená, jaká se na starých mapách označuje sdělením „hic sunt leones" (zde jsou lvi).

Kdo sem přijde pěším výletem nebo přijede na kole, vjezd aut a motorek není dovolen, ocitne se jako v hloubi šumavského Boubína nebo beskydského Mionší. Ranská jezírka jsou totiž ponechána svému osudu a přírodnímu vývoji, do něhož člověk nezasahuje, respektive zasahuje jenom tím, že nad nimi přísně drží ochrannou ruku.

Ivo Havlík

Autor: Redakce

30.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení