VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komunita pomáhá nejen lidem s mentálním postižením

Rušinov/Modletín – Občanské sdružení Benediktus buduje v malebném koutě Železných hor zázemí pro klienty s mentálním postižením.

12.6.2010
SDÍLEJ:

V budově bývalé fary (v popředí) a lázní vzniká komunita lidí s postižením i bez postižení, tzv. Archa Modletín. Foto: Archiv o. s. Benediktus

Cílem občanského sdružení Benediktus je vybudovat v rušinovské místní části Modletíně takzvanou Archu, tedy společenství, v němž handicapovaní lidé a ti, kteří s nimi chtějí žít, vytváří vzájemné vztahy při společném žití v domech, při práci v dílnách, během oslav a podobně. Archy (komunity založené Jeanem Vanierem) již existují v mnoha státech po celém světě.

Jako rodina

V občanském sdružení Benediktus vládne rodinná atmosféra. Součástí jejich kolektivu se nedávno stal labradorský retrívr Matěj. „Klienti si ho velice oblíbili a říká se, že každá pořádná rodina má mít psa, tak ho máme i my,“ poznamenala s úsměvem vedoucí sdružení Blanka Nikodemová.

Centrem dění v Modletíně je objekt bývalé fary, kterou sdružení Benediktus koupilo před pěti lety a průběžně opravuje. „V současné době jsou dokončené stavební práce v přízemí fary, která slouží jako zázemí pro poskytování odlehčovací služby a víkendové pobyty našich šestnácti klientů,“ objasnila Nikodemová a podotkla, že před čtrnácti dny přijelo z francouzské Bretaně čtyřicet dobrovolníků, kteří pomáhali se stavebními pracemi na faře, která se jim na týden stala domovem.

„Takovýto workcamp proběhl již podruhé a je pro nás velmi významný, jak množstvím odvedené práce, tak ve výměně cenných zkušeností, které bretaňská Archa má,“ dodala Nikodemová a pokračuje. „Na Modletíně začala fungovat praktická dílna na zpracování ovoce z přilehlého sadu a plánujeme také dílnu na úpravu ovčí vlny, která doplní dílnu tkalcovskou,“ dodala Nikodemová. V dalším období by chtěli na faře zřídit půdní vestavbu.

Co je to vlastně odlehčovací služba vysvětlila zástupkyně vedoucí sdružení Radka Jindrová: „Odlehčovací služba, která na Modletíně funguje je předstupeň chráněného bydlení, které bychom zde chtěli zřídit. Posláním odlehčovací služby je rozvoj člověka s lehkým a středním mentálním postižením včetně kombinace s tělesným postižením. Služba klade důraz na využívání přirozených možností a schopností těchto lidí a jejich zapojení do běžného života. Umožňujeme tak lidem s postižením osamostatňovat se a dosáhnout co největšího rozvoje v kolektivu přátel.“

Na projekt budování Archy v Modletíně získává sdružení dotace z evropských i národních fondů, z veřejných sbírek i z darů sponzorů. Nově mají lidé možnost přispět i pomocí DMS, tedy dárcovské SMS ve tvaru DMSmezera ARCHAMODLETIN na číslo 87777.

Bez fondů se neobejdou

„Z peněz od Státního zemědělského intervenčního fondu jsme pro modletínský kostel svaté Anny pořídili nové krovy a opravu střešní krytiny. Na kostele také vznikla nová věžička. Letos bude provedeno odvlhčení zdiva,“ ukazuje Blanka Nikodemová směrem ke kostelu, u kterého právě panuje čilý stavební ruch.

„Letos v létě se tu uskuteční již třetí ročník Svatoanenské pouti, je to pohodová akce, na kterou přijede spousta lidí z okolí, budou tady různé dílny, muzika, samozřejmě mše, chybět nebude ani pouťové občerstvení, ale hlavním bodem letošní pouti je vystoupení kapely Traband,“ zve vedoucí sdružení Benediktus a s úsměvem dodává. „Vstup zdarma na koncert bude mít ten, kdo na něj přijede trabantem!“

Ani v zimě aktivita v kostele neustává. Pořádá se tu Živý Betlém, v průběhu roku se zde konají koncerty.

Třetím pilířem Archy Modletín je objekt bývalých lázní, takzvaný Aperát. Budova je sice napůl zbořená, ale Blanka Nikodemová se snahy o záchranu rozhodně nevzdává. „Letos máme podanou žádost o dotace na statické zajištění objektu.

Rozhodně bychom ho chtěli dostavět celý, aby v něm mohly vzniknout prostory pro chráněné bydlení našich handicapovaných klientů,“ uzavřela vedoucí občanského sdružení Benediktus Blanka Nikodemová.

Autor: Petr Stránský

12.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Účastníci letní žurnalistické škoky nahlédli do redakce Deníku

Havlíčkův Brod – Jak vznikají noviny, kdo všechno se na jejich výrobě podílí nebo v čem je práce novináře těžká i krásná, o tom se mohli přesvědčit účastníci letošní Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského, kteří se ve středu přišli podívat do redakce Havlíčkobrodského deníku.

Moderní trend kompostéry. Radnice je půjčují zdarma

Havlíčkobrodsko – Kompostéry za dotovanou cenu začala nabízet občanům města i větší obce na Havlíčkobrodsku. O speciální nádoby je zájem, kompostování se pomalu stává módou. Zvlášť když radnice nádoby půjčují většinou zdarma.

Otec zapomíná, že má dceru

Havlíčkův Brod - Otcem jen podle rodného listu je zřejmě devětatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který byl obviněn ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Za volant usedl bez řidičského průkazu

Přibyslav - Značnou dávku odvahy či spíše drzosti měl řidič z Brněnska. Usedl za volant, přesto že neměl řidičský průkaz, navíc jeho auto s přívěsem nemělo ani zcela platnou technickou kontrolu. Jeho jednání se mu nevyplatilo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení