VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Golčův Jeníkov hostil Europe Strongman Cup

Golčův Jeníkov – Město Golčův Jeníkov o prázdninách hostilo výborně zorganizovanou soutěž strongmanů, od minulého roku známou také jako Europe Strongman Cup.

8.9.2016
SDÍLEJ:

V Golčově Jeníkově proběhl Europe Strongman Cup. Foto: Archiv autora

Součástí závodu byl i první ročník mistrovství ČR ve zdvihu klády na maximální váhu. Pro tuto příležitost nechali pořadatelé Leoš Kubeš a Pavel Cháma vytvořit speciální dřevěnou kládu zvanou „Jeníkovský dub", která je napodobeninou Austrian Oaku (přezdívka Arnolda Schwarzeneggera – pozn. aut.), klády ze soutěže Arnold Strongman Classic. Soutěže se bohužel ze zdravotních důvodů nezúčastnili přední čeští tlakaři Čestmír Šíma, Josef Mazač a Radek Paták.

Závod se konal na uzavřené silnici na náměstí T. G. Masaryka. Postranní zábrany po obědě začalo obklopovat čím dál více lidí a hlasitá hudba s hezkým počasím to jen podpořily. Na místě byl také stánek s doplňky Extrifit, které tam kromě dvou krásných hostesek zastupoval trojbojař Petr Petráš. Samozřejmě proběhlo pár pokusů dostat Petra aspoň na Log Lift, protože při tréninku zapsal 160 kg, ale 165 kilový obr se do ničeho takového nepouštěl, aby neohrozil svou přípravu na velkou soutěž v trojboji. Závod moderoval vousatý Leoš Kubeš a o spravedlivé rozhodování se staral bývalý strongman Pavel Cháma. Na startovním poli se sešlo celkem třináct strongmanů, ale Jan Šleis hned po první disciplíně z osobních důvodů odstoupil, takže si to mezi sebou nakonec rozdalo šest českých a šest zahraničních závodníků.

S tlakovými soutěžemi na maximální váhu se letos roztrhl pytel. První byla kláda v Přelouči a druhý axle ve Vlčicích. První disciplína byla také jako samostatné mistrovství ČR ve zdvihu klády, na které se mohl přihlásit každý, tedy spíše každý, kdo dokáže zvednout minimálně 150kg kládu. Taková byla samotná váha nenaloženého Jeníkovského dubu. Této nabídky využil pouze amatérský závodník do 105 kg Svatopluk Vobejda. Při svém pokusu sice neuspěl, ale do úspěšného zdvihu mu chybělo opravdu málo. Polovina startovního pole včetně Jana Šleise si se základní váhou neporadila. O 10 kg těžší kláda už byla moc i na Ondru Zadžoru a srbského závodníka Nemo Tasiče. Nagy, Piroš i Vytiska úspěšně zapsali 160 kg a mohlo se tak navýšit na 170. Na bývalého vzpěrače Nagyho byla tato váha už moc. Slovák František Piroš, který má osobní rekord přes 190 kg, zvedl kládu s přehledem, bohužel pod ní ale neměl srovnané nohy a nekompromisní rozhodčí mu pokus neuznal. 170 kg tak úspěšně zapsal pouze Jiří Vytiska, který si zároveň zapsal nejvyšší zvednutou váhu na soutěži. Po tomto pokusu chtěl vyzkoušet 175 kg, nicméně pořadatelé mu na kládu naložili rovných 180 a desetikilový skok už byl pro sušického medvěda příliš.

Mrtvý tah s VW Tiguan

Po menším odpočinku se závodníci pustili do mrtvého tahu s automobilem Volkswagen Tiguan. Sedmi závodníkům se muselo auto zdát jak přibité k zemi, protože nezvládli ani jedno opakování. Přímo ohlušující potlesk sklidil Pavel Zadražil, když bílé SUV jednou zvedl. Další opakování se rozhodl nedělat. Zřejmě usoudil, že jich nikdo víc nezvedne a z taktických důvodů pošetřil síly. Všechny přítomné pak vyvedl z omylu Nemanja Tasič, když při svých 120 kilech nasázel s autem 9 opakování. O ještě větší poprask se pak postaral Maďar Nagy. Mrtvý tah není vůbec jeho silnou stránkou, ale díky obrovským a silným stehnům zapsal 10 opakování. Jiří Vytiska zvládl parádních 6 opakování a Piroš dal o jedno méně.

Ve třetí disciplíně se závodníci museli poprat se čtyřicetimetrovou trasou a zhruba 300kg ohradou. Nejrychleji to za hudebního doprovodu Daniela Landy zvládl Pavel Zadražil (32,87 vteřin), který aktivně závodí už 7 let. Do profesionálů přestoupil v roce 2012, kdy vyhrál Český pohár. Druhým nejrychlejším sprinterem s ohradou byl Akos Nagy (42,19 vteřin), u kterého se začala projevovat bolest bicepsových úponů. Třetici nejrychlejších uzavíral Tasič (45 vteřin).

Přetáčení obřích pneumatik bylo vždy velmi populární. V Jeníkově na závodníky čekaly dvě pneumatiky. První vážila 450 kg a museli ji přetočit čtyřikrát, aby se mohli pokusit přetočit druhou, zhruba 800kg pneumatiku! Devět závodníků se k té těžší nedostalo, nebo s ní ani nehlo. Tasič s ní sice pohnul a zřejmě by ji i přetočil, ale vypršel mu časový limit. Když se na scénu dostavil Jiří Vytiska, mnohým bylo jasné, že „osmistovka" bude přetočena, neboť na tuhle disciplínu je Jirka Vytiska pravděpodobně nejlepší v Čechách. Disciplínu dokončil nejrychleji (47,12 vteřin) a za svou velkou show sklidil ohromný potlesk přítomných diváků. Druhým závodníkem, který přetočil tuto těžkou pneumatiku, byl Pavel Zadražil (56,69 vteřin). I on tak ukázal letité zkušenosti a výbornou techniku.

V Golčově Jeníkově proběhl Europe Strongman Cup.

Pátou a poslední disciplínou bylo zvedání Atlasových kamenů. 115, 130, 150, 165 a 170 kg betonové koule měli závodníci vyvalit na stejný podstavec, jaký byl v Kutné Hoře. I přesto, že slovenskému zástupci Marianovi Kubovičovi první tři disciplíny nesedly, rozhodně se to nedalo říct o té poslední. Jako jediný totiž ve velmi rychlém čase (44,88 vteřin) vyložil všech 5 betonových koulí a vyhrál tak pro sebe disciplínu. 4 atlasy pak zvládli vyložit Jiří Vytiska a Ondřej Zadžora, jenž letos závodí mezi profesionály poprvé.

Většina diváků vydržela až na samotný závěr, který patřil dvěma vyhlašováním. Tím prvním bylo vyhlášení mistrovství ČR ve zdvihu klády, které vyhrál Jiří Vytiska ze Sušice. Na děleném druhém místě se umístili František Piroš ze Slovenska s Akosem Nagym z Maďarska. Poté se přistoupilo k celkovému vyhlášení závodu. Z prvního místa se opět radoval Jiří Vytiska, který letos předvádí mimořádné výkony jak na tréninku, tak na soutěžích. Závodil již čtvrtý nebo pátý víkend po sobě a sám se mi svěřil, že je opravdu unavený, protože v podstatě střídá práci se závody. Na druhém místě se umístil usměvavý a pouze 120 kg vážící Nemanja Tasič ze Srbska, který po celý závod předváděl mimořádné výkony i proti mnohem těžším soupeřům. Bronz si do Čáslavi odvážel společně se svou rodinou Pavel Zadražil, který je opravdu komplexním strongmanem bez větší slabiny.

Podle pořadatelů přihlíželo tomuto klání nejvíce diváků za celou éru Strongmanů v Golčově Jeníkově. Všichni se shodli na tom, že 1 000 diváků bylo určitě.

Ve strongman kalendáři pak můžete zjistit, že letošní úplně poslední a spíše trošku exhibiční závod bude obry čekat 22. října v Opavě, kde se bude stejně jako každý rok konat kulturistická soutěž GP PEPA OPAVA.

Fotografie a video z Europe Strongman Cup Golčův Jeníkov 2016 najdete na Facebookovém profilu Strongman tým. Už teď se můžete těšit na příští jubilejní 10. ročník.

František Brejcha

Autor: Redakce

8.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Ilustrační foto

Petr Valdman: Domácí čistírny odpadních vod nejsou nelegální

Neznámý sprejer poničil vagon

Havlíčkův Brod - Policisté z obvodního oddělení Havlíčkův Brod pátrají po neznámém pachateli.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Do Brodu míří Legiovlak, ukáže jak cestovali legionáři

Havlíčkův Brod – Legionářské muzeum na kolejích se vrací z dvouměsíční cesty na Slovensku, aby navštívilo také Vysočinu. Od 17. do 22. října zakotví i v Havlíčkově Brodě.

Ždírec a Lučice už mohou využívat mobilní rozhlas

Havlíčkobrodsko – Od návrhu k činům. Zvýšit informovanost občanů se rozhodlo město Ždírec nad Doubravou. Zavedlo moderní službu s názvem mobilní rozhlas. První informace o mobilním rozhlasu zveřejnilo město v létě, nyní mohou zájemci tuto službu začít využívat. Stejně tak začíná provoz mobilního rozhlasu v obci Lučice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení