VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči a zdravotníci: Výpadek elektřiny bychom zvládli

Havlíčkobrodsko – Totální chaos v dopravě, nefungující bankomaty, komunikační sítě, vodovod, kanalizace, navazující vandalismus a rabování.

23.11.2014
SDÍLEJ:

Havlíčkobrodské náměstí okamžik po blackoutu.....Ilustrační foto: Foto: Deník

Takový může být scénář totálního výpadku elektřiny, takzvaného blackoutu. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že se jedná o reálné nebezpečí, které v minulosti postihlo několik vyspělých zemí a států. Česká republika se na pokraji blackoutu ocitla už jednou, a to na konci roku 2011. Havlíčkobrodsko je však na totální výpadek elektřiny připraveno.

„Policejní složky Kraje Vysočina jsou na podobné události připraveny a pravidelně probíhají školení a cvičení policistů. Policie by postupovala stejným způsobem jako při jiných živelních pohromách či katastrofách. Z taktických důvodů však nemohu prozradit konkrétní postupy, ale mohu říci, že prioritou by samozřejmě byla ochrana zdraví a majetku lidí. Zároveň by spolupracovaly všechny složky integrovaného záchranného systému, tedy jak policie a hasiči, tak záchranná služba," uvedla mluvčí policie Dana Čírtková.

Podobným způsobem by postupovali i hasiči. Také oni jsou na blackout školeni a vycvičeni. „Všechny stanice by fungovaly nepřetržitě bez omezení provozu. Každá budova má svůj vlastní naftový agregát. Zároveň disponujeme vlastními čerpacími stanicemi. Stejně tak by nebyl omezen provoz na tísňových linkách. Na všechny tyto události máme vypracované vnitřní směrnice, kterými se musíme řídit," zdůraznil Luboš Vacek, ředitel Územního odboru hasičského záchranného sboru v Havlíčkově Brodě.

Při výpadku by byli ohroženi i pacienti v havlíčkobrodské nemocnici. „Nemocnice má dva záložní zdroje elektrické energie, na nichž bychom mohli fungovat i delší dobu, avšak za určitého omezení lůžkových oddělení. Všechna akutní lůžka a operační sály jsou samozřejmě dlouhodobě energeticky zajištěny," konstatovala mluvčí nemocnice Petra Černo.

Na dodávkách elektrické energie jsou závislá například také velká nákupní centra. „Ve vybraných prodejnách Albert máme dva náhradní zdroje. V menších prodejnách je k dispozici síťové propojení s několika trafostanicemi. „Samozřejmě, že výpadek delší než dva dny by pro nás znamenal vysoké náklady na zajištění a udržení běžného provozu," uvedla Judita Urbánková z obchodního řetězce Albert.

V akutních případech by zasedal krizový štáb Kraje Vysočina. Společně s ním by se sešlo i zastupitelstvo v jednotlivých městech, které má na podobné události vypracované krizové plány. Otázkou blackoutu se bude na nadcházejícím jednání bezpečnostní rady zabývat i vedení města Havlíčkova Brodu. Sdělil to tajemník tamního městského úřadu, Václav Stejskal.

O totálním výpadku proudu se u nás hovoří především v souvislosti s možným přetížením elektrické sítě.

Pozor na vítr ze severu

Ta by nemusela ustát výkyvy v zahraničních dodávkách elektřiny, které vznikají při výrobě energie z obnovitelných zdrojů.
Z toho vyplývá, že pokud začne například na severu Německa náhle hodně foukat, tamní větrné elektrárny vyrobí v krátkém čase velké množství proudu, které se přelije do české přenosové soustavy, což by mohlo způsobit problémy.

Na druhou stranu by podobná přetížení musela nastat současně ve více oblastech Evropy, aby se dalo hovořit o totálním selhání elektrické energie.

Co dělat?
Poslouchejte místní rozhlasové stanice na přijímačích s bateriemi. Vypněte všechna elektrická zařízení. Neotevírejte lednice ani mrazáky. Nechte jedno světlo zapnuté, abyste měli okamžitou odezvu při obnovení dodávek energie. Při potížích s voláním na číslo 112 je vhodné vyjmout SIM kartu z telefonu.

Filip Brož

Autor: Redakce

23.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Ilustrační foto.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení