VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Havlíčkobrodská radnice řeší parkování na sídlišti V Rámech

Havlíčkův Brod – Strážníci havlíčkobrodské městské policie v těchto dnech daleko intenzivněji, než tomu bývalo v minulosti, dohlížejí na parkování v lokalitě sídliště V Rámech.

27.4.2015 23
SDÍLEJ:

V Rámech v současné době chybí zhruba 110 parkovacích míst. Foto: Deník/Jaromír Kulhánek

Do praxe tak uvedli nařízení radnice, která jejich nasazením reagovala na množící se kritiku lidí, kteří na sídlišti bydlí a často neměli kde zaparkovat svá vozidla. Parkovací místa jim totiž z větší části obsazovali přespolní řidiči, kteří jezdí do Havlíčkova Brodu za prací, na úřady, nákupy, k lékaři a podobně.

„A to byl onen pověstný kámen úrazu," zareagoval místostarosta Havlíčkova Brodu Libor Honzárek. „Přičteme-li k tomu ještě vozidla zásobování, která do ulice V Rámech pravidelně zajíždějí, bylo jasné, že situace se stane ne-udržitelnou," dodal Honzárek a připomněl, že parkování je v tomto místě problematické již delší dobu. Bez ohledu na to, že vjezd do sídliště upravuje příslušná zákazová značka, opatřená dodatkovou tabulkou.

Kapacita parkoviště autům nestačí

„Kapacita parkoviště na sídlišti V Rámech není dostatečná. Na sto šedesát osm bytů, které tam jsou, připadá pouze sto čtyřicet pět parkovacích míst. Podle současných statistických hledisek, která počítají s jedním a půl vozem na jednu domácnost, jich tam tedy schází zhruba sto deset," upozornil vedoucí odboru dopravy Městského úřadu v Havlíčkově Brodě Martin Stehno s tím, že dispozičně nelze tamní stávající plochy pro parkování prakticky změnit.

Restrikce tedy byla prvním způsobem řešení. Ovšem nutno podotknout, že se neminula účinkem. „Přítomnost strážníků městské policie V Rámech byla a je znát. Počet volných míst se především v pracovních dnech, kdy to bývalo nejhorší, zvýšil. V poslední době jsem s parkováním problémy neměla. Volné místo jsem snadno našla," uvedla například Petra Miksová, která na sídlišti V Rámech bydlí.

„Dohled městské policie, která při kontrolách prověřuje oprávněnost jednotlivých řidičů vjíždět na sídliště V Rámech, ale není koncepčním řešením. Radnice proto bude muset, a to nejen V Rámech, ale prakticky v celém středu města, přistoupit k systematické regulaci takzvané dopravy v klidu. Ustavila proto odbornou komisi, která se touto problematikou zabývá," zdůraznil místostarosta Honzárek.

„Poplatky za parkování mají mít především regulační funkci. Jsou místa, která radnice v souvislosti s parkováním preferuje, a řidičům vychází vstříc i nízkými cenami parkovného, nebo parkováním zcela zadarmo. A naopak jsou místa, kde zdlouhavé parkování není žádoucí. Tak jako je tomu například v centru města, V Rámech, Na Výšině, v Pražské ulici, na Žižkově nebo na Letné. V tom případě musí nastoupit vysoký a regulační tarif," pokračoval místostarosta Honzárek.

Nevyloučil, že se v těchto uvedených lokalitách Havlíčkova Brodu objeví parkovací automaty a nové svislé i vodorovné dopravní značení. „Lidé, kteří v těchto čtvrtích a ulicích bydlí, by ale získali, řekněme, regulační karty, které by je povinnosti platit za parkování v automatech zprostily," dodal Honzárek.

Výsledkem práce uvedené komise, v níž jsou zástupci všech stran v zastupitelstvu města, příslušné odbory havlíčkobrodské radnice, městské policie i místního dopravního inspektorátu Policie ČR, by měla být studie, jež posoudí všechny možnosti pro optimální způsoby parkování ve všech problematických částech města. Studií se posléze budou zabývat rada i zastupitelstvo města.

Havlíčkův Brod ale není jediné město, které řeší problémy s nedostatečnou kapacitou starých parkovišť, jež nestačí rostoucímu počtu vozidel. Nedostatek parkovacích ploch už dlouho trápí obyvatele Chotěboře. V Ledči nad Sázavou při rekonstrukci sídliště Stínadla jsou nové parkovací plochy jednou z hlavních priorit. Aby parkovací plochy v Ledči nezneužívali řidiči odjinud, zavedla ledečská radnice na náměstí například parkovací automaty.

Autor: Jaromír Kulhánek

27.4.2015 VSTUP DO DISKUSE 23
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Štáflova paleta dává šanci tvořit mladým začínajícím výtvarníkům.

Śtáflova paleta v Havlíčkově Brodě má už číslo 26

Ekologové zkoumají, jaký vliv na přírodu by měla cyklostezka přes Stvořidla

Světlá nad Sázavou – Milovníci cykloturistiky a malebných zákoutí řeky Sázavy by se mohli dočkat cyklostezky, která by propojila Ledeč nad Sázavou se Světlou. Stezka by vedla přes Stvořidla a nesla jméno, které je se Sázavou neodmyslitelně spjato. Cyklostezka Jaroslava Foglara. V místech, kde by cyklostezka mohla stát, v současnosti probíhá odborný výzkum. Znalci zjišťují, jaký dopad by cyklostezka měla na zdejší faunu i flóru.

Kemping na Kachličce už rekreanty dávno neláká

Havlíčkobrodsko – Rekreační oblast Kachlička u Humpolce má dlouhou tradici. První chaty se zde začaly stavět už po druhé světové válce. Nejvíce jich vyrostlo v 60. a 70. letech minulého století. To však byly doby, kdy se sem sjížděli nadšenci koupání z okolí Havlíčkova Brodu, Humpolce i Jihlavy. Od začátku nového tisíciletí zde není již pobyt pro rekreanty tak lákavý.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dvojice cizinců dostala tresty za zahradničení v kravíně

Tábor, Radňov – Pobočka českobudějovického krajského soudu v Táboře minulý týden ve středu vynesla rozsudek nad dvěma cizinci, kteří se v Radňově na Pelhřimovsku od loňského září do poloviny listopadu jako takzvaní zahradníci starali o obří pěstírnu marihuany s patnácti sty rostlinami konopí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení