VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Havlíčkobrodská urologie léčí pacienty už sedmdesát let

Havlíčkův Brod – Už celých sedmdesát let od svého založení si připomínalo v pátek urologické oddělení nemocnice v Havlíčkově Brodě. Slavnostního setkání v kulturním domě psychiatrické nemocnice se zúčastnilo asi 130 lékařů různých medicínských oborů na Havlíčkobrodsku.

26.5.2017
SDÍLEJ:

Součástí setkání lékřů u příležitosti výročí založení brodské urlogie byly i odborné semináře.Foto: Deník / Saadouni Štěpánka

„Historie urologického oddělení v brodské nemocnici se píše od roku 1947. Od té doby se oddělení stalo známým a vyhledávaným pracovištěm, které sleduje nejnovější trendy v medicíně,“ zdůraznil vedoucí lékař oddělení Tomáš Málek.

Do roku 1997 se oddělení nacházelo v jedné ze starých budov tehdejší psychiatrické léčebny v Havlíčkově Brodě. Poté se přestěhovalo do hlavní lůžkové budovy nemocnice. „V roce 2004 došlo ke spojení této stanice s chirurgickým oddělením. V současné době disponuje oddělení dvaceti lůžky, na kterých je hospitalizováno asi 900 pacientů ročně a ambulantně lékaři ošetří zhruba 8 700 pacientů,“ informovala mluvčí nemocnice Petra Černo.

V roce 2016 došlo ke změně na postu primáře, kterým nyní je lékař Tomáš Málek. S jeho příchodem urologické oddělení značně rozšířilo nabídku laparoskopických výkonů v nemocnici Havlíčkův Brod. Jako jediní na Vysočině lékaři provádí laparoskopicky také radikální prostatektomii, což je chirurgická léčba, k níž přistupují lékaři při zjištěné rakovině prostaty. Prostatu nemocnému chirurgicky odejmou. Laparoskopie je prováděna optickými nástroji prostřednictvím malých řezů. Pacient je tak méně zatěžován a pooperační bolesti jsou menší. Tuto operaci jako první podstoupil loni čtyřiašedesátiletý muž z Havlíčkobrodska.

„Jednalo se o nejmodernější operační postup. Operace trvala necelé čtyři hodiny. Proběhla úspěšně. Pacient byl zhruba šest dní hospitalizován v nemocnici," informoval před operací lékař Atia Farouk. Zákrok je podle lékaře ordinován u zhoubného nádoru prostaty, který je v časném stadiu a operací může být nádor zcela odstraněn a pacient vyléčen. Operace se provádí v celkové anestezii.

„Radikální prostatektomie se provádí buď otevřená, laparoskopická nebo robotická. Otevřená radikální prostatektomie je standardní a pro pacienta zřejmě nejvíce náročný zákrok. Jak ohledně doby rekonvalescence, tak rizik následků. Provádí se klasickým řezem. Laparoskopická prostatektomie má výhodu například v kratší době rekonvalescence a menších jizev," upřesnil vedoucí lékař urologického oddělení Tomáš Málek, který byl v tomto případě hlavním operatérem.

Laparoskopická operativa je podle Málka jednoznačně světový standart. „Sledujeme trendy v urologické operativě, které směřují ke zvýšení kvality léčebné péče a pacientům přináší množství výhod, neboť jsou méně invazivní,“ zdůraznil Málek.

Urologie je obor s nejvyšším počtem pacientů hospitalizovaných za časové období. Množství pacientů vyhledává urologickou operaci i léčbu z důvodu, že ČR má nejvyšší výskyt nově vzniklých zhoubných tumorů ledvin na světě. Stejně přibývá nově zjištěných tumoru prostaty, které vyžadují komplexní diagnostiku a léčbu. „Naše oddělení nabízí pacientům moderní operativu založenou na důkazech. Na onemocnění vzhlížíme komplexně, odborně i lidsky. Preferujeme mini invazivní principy léčby,“ zdůraznil Málek.

Brodská urologie nabízí široké spektrum léčby od dětské urologie, léčbu onemocnění prostaty, mužského genitálu a močové trubice po onemocnění ledvin inkontinenci u žen.

Setkání zdravotníků u příležitosti 70 výročí urologického oddělení organizoval Spolek lékařů českých JEP v Havlíčkově Brodě, ve spolupráci s okresním sdružením České lékařské komory v Havlíčkově Brodě. Součástí setkání byly i odborné semináře na téma urologická problematika z pohledu nejen urologa. Lékaři se věnovali tématům, jako urologické operace, inkontinence u žen, urologické infekce či karcinom prostaty

Autor: Štěpánka Saadouni

26.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Jak vznikají noviny, kdo všechno se na jejich výrobě podílí nebo v čem je práce novináře těžká i krásná, o tom se mohli přesvědčit účastníci letošní Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského.
3

Účastníci letní žurnalistické škoky nahlédli do redakce Deníku

Moderní trend kompostéry. Radnice je půjčují zdarma

Havlíčkobrodsko – Kompostéry za dotovanou cenu začala nabízet občanům města i větší obce na Havlíčkobrodsku. O speciální nádoby je zájem, kompostování se pomalu stává módou. Zvlášť když radnice nádoby půjčují většinou zdarma.

Otec zapomíná, že má dceru

Havlíčkův Brod - Otcem jen podle rodného listu je zřejmě devětatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který byl obviněn ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Za volant usedl bez řidičského průkazu

Přibyslav - Značnou dávku odvahy či spíše drzosti měl řidič z Brněnska. Usedl za volant, přesto že neměl řidičský průkaz, navíc jeho auto s přívěsem nemělo ani zcela platnou technickou kontrolu. Jeho jednání se mu nevyplatilo.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení