VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Havlíčkův Brod se představuje

Havlíčkův Brod – U původní osady Brod při Haberské stezce bylo ve 2. polovině 13. století založeno Smilem z Lichtenburka stejnojmenné město.

7.7.2013
SDÍLEJ:

Z ptačí perspektivy. Havlíčkobrodské Havlíčkovo náměstí je v současné době pýchou okresního města. Prošlo náročnou a také nákladnou modernizací.Foto: MěÚ Havlíčkův Brod/archiv

Od doby krále Jana Lucemburského neslo název Německý Brod a teprve po 2. světové válce dostalo dnešní název.

Brod byl nejprve významným hornickým městem s těžbou stříbra, později se stal  centrem  řemeslné a zemědělské výroby. Při dobytí Žižkovým husitským vojskem roku 1422 byl Německý Brod úplně zničen. K obnově a rozkvětu došlo především v době, kdy Brod náležel spolu s lipnickým panstvím rodině Trčků z Lípy.

Od roku 1637 nesl titul královské město. Městu se nevyhnuly nejrůznější pohromy, povodně a požáry, ani  třicetiletá válka a tak zvané morové rány.

Významné osobnosti dějin a kultury

Od roku 1850 byl Německý Brod sídlem okresního hejtmanství, soudu a berního úřadu a správním centrem s městským úřadem. Rozšířil se zde textilní a bramborářský průmysl, tradici má zdejší mlýn a pivovar.

Ani kultura nezůstala pozadu – divadelní ochotníci uvedli v roce 1922 vůbec první dramatizaci Haškova Dobrého vojáka Švejka v provedení  pražských herců.

Město odchovalo a hostilo řadu významných osobností, k nimž patří Jan Václav Stamic, Josef Dobrovský, Bedřich Smetana, Jan Zrzavý, zasadilo se o vytvoření pomníku Tomáše G. Masaryka a  Karla Havlíčka Borovského.

I dnes podporuje zájmové spolky i kulturní, sportovní a společenské akce, v neposlední řadě tradici hokejové školy, ze které vyšli i světoznámí hokejoví matadoři – Josef Augusta, Jan Suchý, Jaroslav a Jiří Holík.

Návštěvníka napadne, že Havlíčkův Brod, který má zajímavou historii, řadu památek a příjemnou atmosféru náměstí, jde cestou moderních měst, která kulturu spojují s pohodlím a pohodou fyzickou i duševní. Upozorní na to nejen moderní bydlení na sídlišti Výšina, ale také sportovní komplex v Kotlině, zasazený do přírodní scenérie staletého parku Budoucnost.

Okolo řeky Sázavy jsou budovány kilometry cyklistických stezek.

Od roku 2000 je v Havlíčkově Brodě Střed Evropy. Jeho existence byla objevena v pozůstalosti vědce Járy Cimrmana Ladislavem Smoljakem a Zdeňkem Svěrákem. Jednu z jeho modifikací můžete obdivovat v Sázavské ulici v podobě obřího trychtýře.

V městě můžete využít nejen nabídky kulturních zařízení a zahloubat se nad některou z expozic. Příjemné chvíle lze strávit i v útulných restauračních zařízeních, čajovně či kavárně.

Vítejte v našem městě a přijďte zase!

(mhb)

Autor: Redakce

7.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Účastníci letní žurnalistické škoky nahlédli do redakce Deníku

Havlíčkův Brod – Jak vznikají noviny, kdo všechno se na jejich výrobě podílí nebo v čem je práce novináře těžká i krásná, o tom se mohli přesvědčit účastníci letošní Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského, kteří se ve středu přišli podívat do redakce Havlíčkobrodského deníku.

Moderní trend kompostéry. Radnice je půjčují zdarma

Havlíčkobrodsko – Kompostéry za dotovanou cenu začala nabízet občanům města i větší obce na Havlíčkobrodsku. O speciální nádoby je zájem, kompostování se pomalu stává módou. Zvlášť když radnice nádoby půjčují většinou zdarma.

Otec zapomíná, že má dceru

Havlíčkův Brod - Otcem jen podle rodného listu je zřejmě devětatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který byl obviněn ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Za volant usedl bez řidičského průkazu

Přibyslav - Značnou dávku odvahy či spíše drzosti měl řidič z Brněnska. Usedl za volant, přesto že neměl řidičský průkaz, navíc jeho auto s přívěsem nemělo ani zcela platnou technickou kontrolu. Jeho jednání se mu nevyplatilo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení