VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historici si připomínají výročí svěcení husitských kněží na Lipnici

Lipnice nad Sázavou – Tématu počátků husitského hnutí v Čechách je věnována dvoudenní konference historiků s názvem Před zrodem revoluce, která se koná na hradě v Lipnici nad Sázavou.

17.5.2017
SDÍLEJ:

Akt lipnického svěcení se odehrál v sobotu 6. března 1417 v hradní kapli sv. Vavřince.Foto: Archiv Deníku

„V letošním roce si připomínáme 600. výročí vysvěcení husitských kněží na hradě Lipnici. Svěcení je považováno za vůbec nejvýznamnější historickou událost, která se odehrála ve zdech lipnického hradu. Událost, která měla mezinárodní přesah a o které se jednalo i na Kostnickém koncilu,“ říká kastelán hradu Marek Hanzlík. Konference, která dnes končí, se účastní přední čeští historici z různých míst republiky.

„Lipnice v době, o níž hovoříme, patřila nejvyššímu purkrabímu a husitskému šlechtici Čeňkovi z Vartenberka, jednomu z iniciátorů stížného listu české a moravské šlechty, odeslanému na kostnický koncil na protest proti upálení mistra Jana Husa v roce 1415,“ upřesňuje havlíčkobrodský historik Pavel Rous. V zájmu věci uskutečnil v roce 1417 Čeněk z Vartenberka dobře připravenou akci, která překvapila domácí veřejnost i cizinu. „Někdy v únoru nebo na samém počátku března Vartenberkovi lidé přepadli v tehdejším Německém Brodě doktora Heřmana z Mindelheimu, světícího biskupa pražské arcidiecéze, a unesli ho na hrad Lipnici. Zde byl biskup donucen vysvětit kandidáty na kněžství, kterým arcibiskupská konsistoř svěcení odmítala pro jejich příklon k husitismu,“ popisuje tehdejší události historik Pavel Rous.

Akt lipnického svěcení se odehrál v sobotu 6. března 1417, a patrně i v dalších termínech, v hradní kapli sv. Vavřince, a to se všemi předepsanými formalitami. O právoplatnosti svěcení totiž nemělo být pochyb. Papež Martin V. roku 1418 v listině adresované českému králi Václavu IV., žádal kromě jiného všechny kněze na Lipnici vysvěcené, aby se neprodleně dostavili před koncil a zpovídali se ze svých činů, což ale kněží z celkem pochopitelných důvodů neudělali.

Konferenci pořádá Národní památkový ústav, územní památková správa v Českých Budějovicích ve spolupráci s Muzeem Vysočiny Havlíčkův Brod.

Autor: Štěpánka Saadouni

17.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polský soubor Bystrzacy zaujal originálními barevnými vyšívanými kroji v ceně tisícovek zlotých.

Světlá patřila celé dva dny folkloru a pestrým krojům

Historická vojenská auta v areálu Radarka u Koněšína.
38

VIDEO: Vojenská auta zdolávají terén

OBRAZEM: V zámecké zahradě roste okolo sedmdesáti druhů pivoněk

Vysočina - Soukromé zámecké zahrady Thamary Kinsky ve Žďáře nad Sázavou se po roce opět otevřely veřejnosti. Tentokrát si příchozí mohli užívat i bohatý doprovodný program.

Společnost ACO podpořila kampaň na očkování dětí v rozvojových zemích

Přibyslav – Do projektu UNICEFF se v sobotu zapojila přibyslavská společnost ACO Industries k. s. v rámci prvního ročníku půlmaratonu ACO Přibyslavský běh 2017. Ve vstupní hale základní školy v Přibyslavi si mohli zájemci zakoupit ručně šitou látkovou panenku a přispět tak na kampaň hnutí UNICEFF s názvem Adoptuj panenku, zachráníš dítě.

Alternativní výuku dětí mohou lidé podpořit na Startovači

Chotěboř – Nabídku klasického školního a předškolního vzdělávání dnes rozšiřují také alternativní školy a školky. K nim patří i dětský klub Šalamounkův Dvoreček a Svobodná škola Chotěboř. Obě fungují od září v pronajatých prostorách místní obchodní akademie. Odtud se snad již brzy přesunou do krásné lokality u řeky Doubravy.

Překvapuje mě, jak ten čas letí, říká oslavenkyně Martina Sáblíková

Žďár nad Sázavou – Během své kariéry se Martina Sáblíková vypracovala v legendu světového rychlobruslení.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies