VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historici si připomínají výročí svěcení husitských kněží na Lipnici

Lipnice nad Sázavou – Tématu počátků husitského hnutí v Čechách je věnována dvoudenní konference historiků s názvem Před zrodem revoluce, která se koná na hradě v Lipnici nad Sázavou.

17.5.2017
SDÍLEJ:

Akt lipnického svěcení se odehrál v sobotu 6. března 1417 v hradní kapli sv. Vavřince.Foto: Archiv Deníku

„V letošním roce si připomínáme 600. výročí vysvěcení husitských kněží na hradě Lipnici. Svěcení je považováno za vůbec nejvýznamnější historickou událost, která se odehrála ve zdech lipnického hradu. Událost, která měla mezinárodní přesah a o které se jednalo i na Kostnickém koncilu,“ říká kastelán hradu Marek Hanzlík. Konference, která dnes končí, se účastní přední čeští historici z různých míst republiky.

„Lipnice v době, o níž hovoříme, patřila nejvyššímu purkrabímu a husitskému šlechtici Čeňkovi z Vartenberka, jednomu z iniciátorů stížného listu české a moravské šlechty, odeslanému na kostnický koncil na protest proti upálení mistra Jana Husa v roce 1415,“ upřesňuje havlíčkobrodský historik Pavel Rous. V zájmu věci uskutečnil v roce 1417 Čeněk z Vartenberka dobře připravenou akci, která překvapila domácí veřejnost i cizinu. „Někdy v únoru nebo na samém počátku března Vartenberkovi lidé přepadli v tehdejším Německém Brodě doktora Heřmana z Mindelheimu, světícího biskupa pražské arcidiecéze, a unesli ho na hrad Lipnici. Zde byl biskup donucen vysvětit kandidáty na kněžství, kterým arcibiskupská konsistoř svěcení odmítala pro jejich příklon k husitismu,“ popisuje tehdejší události historik Pavel Rous.

Akt lipnického svěcení se odehrál v sobotu 6. března 1417, a patrně i v dalších termínech, v hradní kapli sv. Vavřince, a to se všemi předepsanými formalitami. O právoplatnosti svěcení totiž nemělo být pochyb. Papež Martin V. roku 1418 v listině adresované českému králi Václavu IV., žádal kromě jiného všechny kněze na Lipnici vysvěcené, aby se neprodleně dostavili před koncil a zpovídali se ze svých činů, což ale kněží z celkem pochopitelných důvodů neudělali.

Konferenci pořádá Národní památkový ústav, územní památková správa v Českých Budějovicích ve spolupráci s Muzeem Vysočiny Havlíčkův Brod.

Autor: Štěpánka Saadouni

17.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vrchní soud v Olomouci v úterý zamítl odvolání tří mužů z Domamili na Třebíčsku, které Krajský soud v Brně letos v květnu odsoudil k vysokým trestů za loňský únos a znásilnění osmnáctileté dívky z Jihlavska.

Vrchní soud potvrdil vysoké tresty únoscům z karavanu

Další kámen zmizelých tentokrát významné osobnosti prvorepublikové sociální demokracie Josefu Šantovi položili členové olomoucké sociální demokracie.

Židovské oběti připomene sedm kamenů zmizelých

Den neslyšících připomene brodská nemocnice v pátek

Havlíčkův Brod - Akci k Mezinárodnímu dni neslyšících pořádá v pátek 22. září Nemocnice Havlíčkův Brod společně se Svazem neslyšících a nedoslýchavých v ČR, Krajskou organizací Vysočina. Začátek je od 8.00 hodin ve vestibulu hlavní nemocniční budovy.

V Pohledu se začne v sobotu moštovat

Pohled - Sezonu moštování zahajují v obci Pohled na Havlíčkobrodsku. Moštárnu provozuje Český zahrádkářský svaz Pohled. "První mošt se začne stáčet v sobotu 23. září. Následně se bude moštovat každou další sobotu od sedmi ráno do deseti dopoledne, v případě zájmu i déle," informoval předseda zahrádkářského spolku Petr Jirásek.

Dres pokřtily legendy Jan Suchý a Jiří Holík

Havlíčkův Brod – V letošní sezoně oslaví BK Havlíčkův Brod 90. let od založení klubu. Tuto událost bude hokejistům připomínat devadesátka na nových dresech a všichni si přejí, aby to byly dresy postupové do WMS ligy. Křest tohoto dresu proběhl na havlíčkobrodském náměstí za přítomnosti pětistovky fanoušků. Křestu se ujaly nejpovolanější, brodské legendy Jan Suchý a Jiří Holík.

Prvňáci mají svá tabla! Představíme školáky ze ZŠ a MŠ Golčův Jeníkov

Havlíčkobrodsko - Ve středu 20. září pokračuje v Havlíčkobrodském deníku nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím budeme představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení