VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historie sklářského rodu Kavalírů začíná v Rouštanech

Pohled – Obec se připravuje na letošní oslavu 650. výročí položení základního kamene kostela sv. Ondřeje, od něhož počítá své založení, byť první písemná zmínka o ní je staršího data.

17.1.2015
SDÍLEJ:

Ve sklárně v Rouštanech v roce 1827 začala slavná historie sklářského rodu Kavalírů. V domě nyní žije Josef Čejka (na snímku). Foto: Ivo Havlík

Do vsi patří osada Rouštany, v níž Vincenc Najmajer v roce 1827 postavil sklárnu sv. Jiří.

Od samého počátku v ní jako tovaryš pracoval František Kavalír, který později v Sázavě ve středních Čechách, nikoli na Žďársku, založil sklářskou huť sv. Prokopa.

Na opačném břehu Sázavského kláštera položil základy dnes světoznámého výrobce technického a laboratorního skla, akciové společnosti Kavalier. Manželům Kavalírovým se v Pohledu – ještě před jejich odchodem do Sázavy – narodil 7. února 1829 syn František.

Dcera si vzala Friče

V revolučním roce 1848 vstoupil do Studentské legie a na pražských barikádách bojoval pod pseudonymem Skrzywiecki. Krycí jméno vycházelo z obdivu k polským povstalcům, kteří také inspirovali Karla Havlíčka Borovského.

Při hromadném zatýkáni studentů byl Kavalír z rozkazu ministra spravedlnosti a vnitra Alexandera Bacha uvězněn a po dvou letech vazby 7. května 1851 odsouzen k trestu smrti provazem. Cestou milosti byl trest zmírněn na 20 let těžkého žaláře. Spolu s Kavalírem byli odsouzeni další revoluční studenti, mimo jiné básník J. V. Frič, pozdější manžel Kavalírovy sestry Anny. Kavalír i Frič byli propuštěni na svobodu po císařské amnestii v roce 1854.

Anna Fričová svoji matku Antonii Kavalírovou v letech 1859 – 1862 přiměla, aby pro svých dvanáct dětí a nespočet vnoučat sepsala paměti. Rukopis zůstal dloho v šuplíku, teprve v roce 1930 ho vydal vnuk J. J. Frič pod názvem Paměti babičky Kavalírové. Mimoděk je to obraz blízký portrétu babičky z románu Boženy Němcové.

Antonie Kavalírová s humorem líčí dětství za napoleonských válek, vzestup rodiny k vlastní sklárně, píše jadrným až nespisovným jazykem, používá nářečí, přísloví a rčení. Nechybí ani rodokmen. Ve 30. a 40. letech minulého století byla tato kniha velmi populární, v roce 1947 vyšlo už 9. vydání. Ve většině knihoven je nyní dostupné 10. vydání nakladatelství Český spisovatel, Praha 1993.

Ivo Havlík

Autor: Redakce

17.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Vražda mezi cizinci: Došlo k ní na ubytovně v Humpolci

Ilustrační foto

Požár zastavil výrobu v Kronospanu. Firma tvrdí, že šlo o zkrat

V muzeu se bude mluvit o pokladech na Vysočině

Chotěboř – Zajímáte se o poklady? Rádi o nich čtete? Nebo dokonce jste jejich vášnivým hledačem? A jak to vůbec se stavem pokladů na Vysočině vypadá? Odpovědi nejenom na tyto otázky dostanete v úterý 5. září od 17 hodin v městském muzeu v Chotěboři.

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Žďár nad Sázavou - Na šest desítek balíků ze slámy tvoří bludiště na okraji žďárského parku Farská humna. Dočasnou venkovní hernu pro děti tam vybudoval žďárský výtvarník Michal Olšiak.

Sáblíková bude pokračovat i po Pchjongčchangu

Žďár nad Sázavou – Odchod do sportovního důchodu? Ale kdeže. Láska ke sportu zvítězila. Martina Sáblíková přehodnotila své plány po olympijských hrách v Pchjongčchangu a hodlá se na dlouhém oválu se svými konkurentkami potkávat i nadále. Její fanoušci tak mohou mít radost.

O Krucemburskou kliku se bojovalo už popáté

Vysočina - V neděli se za přívětivého počasí v Krucemburku na dvou kurtech konal již 5. ročník parádního představení při turnaji čtyřher, který pro amatéry tradičně připravili Pavel a Míra Blažkovi s rodinami. Celkově panovala jako vždy uvolněná přátelská atmosféra, umocněna kvalitními výkony při zápasech a také operativním občerstvováním během náročných bojů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení