VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hochům od Bobří řeky už je osmdesát

Posázaví – Počátkem příštího měsíce, konkrétně pak v úterý 4. března, uplyne rovných osmdesát  let ode dne, kdy se mohli čtenáři začíst do nejstaršího románu Jaroslava Foglara Hoši od Bobří řeky.

21.2.2014
SDÍLEJ:

Legendární jestřáb. Osobnost Jaroslava Foglara připomíná ve Sluneční zátoce žulový památník s bronzovou pamětní deskou. Foto: Jiří Víšek

Ten je spojován se Sluneční zátokou na řece Sázavě pod Vilémovicemi nedaleko Ledče nad Sázavou.

Napoprvé to nebylo knižní vydání, toho se Hoši od Bobří řeky dočkali až v roce 1937. Na webu přátel Foglarova díla Foglarovec si lze přečíst informaci:

„V roce 1933 poslal Jaroslav Foglar rukopis románu do soutěže o nejlepší knihu pro mládež, vyhlášenou nakladatelstvím Melantrich. Nezískal sice žádnou cenu, ale dostal nabídku k otištění Hochů na pokračování v nedělní příloze Českého Slova Slovíčku. Román nebyl vydán celý, končil kapitolou Loučení se Sluneční zátokou."

Rukopis tedy vycházel na pokračování, a to každou neděli od 4. března do 14. října 1934 ve třiatřiceti pokračováních.

A jak byl děj románu vázán na Sluneční zátoku pod Vilémovicemi? Znalec Foglarova díla, autor knihy Jestřábí perutě, věnované foglarovkám, Václav Nosek – Windy v této knize píše.

„Ptáte se, která řeka je tou Bobří řekou? Všeobecně se uvádí, že je to Sázava – ale! Jeden z prvních Foglarových táborů v roce 1929 nesl název Tábor u Bobří řeky, a ten se konal – na potoce Mastník u Heřmaniček (nedaleko Sedlčan). Na stejném místě se konal i Tábor smůly o rok později, poté se však Foglar a jeho oddíl opět vrátili na Sázavu do blízkosti míst, kde tábořili již v letech 1925 až 1928. Místo nedaleko Stvořidel nazvali Sluneční zátoka, a tu známe z fotografií. Název Bobří řeka pak nadále používali pro Sázavu." Mimo stránky své knihy Václav Nosek dodává: „Název knihy je odvozen z tábora v roce 1929, který nazvala družina Bobrů – Tábor na Bobří řece – tou Bobří řekou ale nebyla Sázava, byl to potok Mastník u Heřmaniček. Přímo ve Sluneční zátoce tábořila Pražská dvojka poprvé až v roce 1931."

Ať je pravda o místě zrození tohoto románu podle Václava Noska, nebo ledečského fotografa a spisovatele Františka Plevy, který ve své knize Sázava milovaná pro změnu píše, že se Sluneční zátoka stala předlohou pro Foglarovu nejznámější knihu Hoši od Bobří řeky, bude žulový památník s bronzovou deskou, na které je také totem s bobrem na kraji Sluneční zátoky, navždy připomínat legendárního Jestřába. Významnou osobnost českého skautinku, autora mnoha dobrodružných románů pro mládež, z nichž tím prvním byli Hoši od Bobří řeky.

Jiří Víšek

Autor: Redakce

21.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Jak vznikají noviny, kdo všechno se na jejich výrobě podílí nebo v čem je práce novináře těžká i krásná, o tom se mohli přesvědčit účastníci letošní Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského.
3

Účastníci letní žurnalistické škoky nahlédli do redakce Deníku

Moderní trend kompostéry. Radnice je půjčují zdarma

Havlíčkobrodsko – Kompostéry za dotovanou cenu začala nabízet občanům města i větší obce na Havlíčkobrodsku. O speciální nádoby je zájem, kompostování se pomalu stává módou. Zvlášť když radnice nádoby půjčují většinou zdarma.

Otec zapomíná, že má dceru

Havlíčkův Brod - Otcem jen podle rodného listu je zřejmě devětatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který byl obviněn ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Za volant usedl bez řidičského průkazu

Přibyslav - Značnou dávku odvahy či spíše drzosti měl řidič z Brněnska. Usedl za volant, přesto že neměl řidičský průkaz, navíc jeho auto s přívěsem nemělo ani zcela platnou technickou kontrolu. Jeho jednání se mu nevyplatilo.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení