VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Horní Paseka na Ledečsku má svůj vlastní znak

Horní Paseka – Návrh znaku byl schválen usnesením zastupitelstva obce ze dne 15. května 2015 v podobě zeleného štítu, v němž se pod červeno-stříbrně vlnkovitě dělenou vlnkovitou hlavou štítu nacházejí tři stříbrné smrky, prostřední větší.

20.6.2016
SDÍLEJ:

Horní Paseka má vlastní znak.Foto: Archiv autora

Obec Horní Paseka tvoří dvě takzvané základní sídelní jednotky – vlastní Horní Paseka a území zaniklého městečka Zahrádka.

V případě Horní Paseky nepotvrdil archivní průzkum existenci vlastního obecního obrazového pečetního znamení.

Městečko Trhová Zahrádka naproti tomu užívalo v minulosti svůj vlastní znak, který se ustálil v podobě stříbrného břevna v červeném štítě, i když původně se asi znak vyvinul z trojdílného černo-stříbrno-červeně děleného erbu Trčků z Lípy, kterým Zahrádka patřila v letech 1436 až 1636. Znak je doložen několika pečetními a razítkovými typáři, přičemž na nejstarším, pozdně gotickém, břevno obsahuje navíc dekorativní damaskování.

Znak obce obsahuje následující obecné a heroldské figury: Heroldský figurální motiv (vodorovného) dělení znakového štítu na tři části vychází z historického znaku Zahrádky, přičemž tento motiv je modifikován do podoby dvojitého vlnkovitého dělení štítu – konkrétně do heroldské figury vlnkovitě dělené vlnkovité hlavy, přičemž vlnkovité dělení symbolizuje jednak polohu území obce na pravém břehu přehradní nádrže Švihov (Želivka) a jednak poutní místo Křižná studánka. Obecná figura tří jehličnatých stromů – smrků – vystihuje lesnatý charakter krajiny, do níž je obec zasazena, a připomíná i její název odvozený od mýcení lesa.

Z heraldických tinktur jsou v návrhu znaku uplatněny červená, stříbrná a zelená – tj. tinktury vyjadřující geografické charakteristiky obce a připomínající tinktury historického znaku Zahrádky.

Jan Tejkal

Autor: Redakce

20.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bludiště ze slámy z autorské dílny sochaře a malíře Michala Olšiaka je nově postavené na Farských humnech ve Žďáře nad Sázavou.
23

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Ilustrační foto

Vražda mezi cizinci: Došlo k ní na ubytovně v Humpolci

Sáblíková bude pokračovat i po Pchjongčchangu

Žďár nad Sázavou – Odchod do sportovního důchodu? Ale kdeže. Láska ke sportu zvítězila. Martina Sáblíková přehodnotila své plány po olympijských hrách v Pchjongčchangu a hodlá se na dlouhém oválu se svými konkurentkami potkávat i nadále. Její fanoušci tak mohou mít radost.

O Krucemburskou kliku se bojovalo už popáté

Vysočina - V neděli se za přívětivého počasí v Krucemburku na dvou kurtech konal již 5. ročník parádního představení při turnaji čtyřher, který pro amatéry tradičně připravili Pavel a Míra Blažkovi s rodinami. Celkově panovala jako vždy uvolněná přátelská atmosféra, umocněna kvalitními výkony při zápasech a také operativním občerstvováním během náročných bojů.

Rožánek o sociálních sítích: Kdyby tam nebyl Ovčáček, svět by byl hezčí

Havlíčkův Brod - Třináctý ročník žurnalistické školy v Havlíčkově Brodě už potřetí navštívil Filip Rožánek, mediální analytik a šéfredaktor týdeníku Marketing & Media. Studenti letní školy s ním měli možnost diskutovat o počátcích sociálních sítí u nás v Česku a také o jejich vlivu na současné mezilidské vztahy.

Odložené tašce zloděj neodolal

Havlíčkův Brod – Návštěva jednoho z klubů v brodské Žižkově ulici se jednomu z hostů pěkně prodražila. V neděli mezi druhou a čtvrtou hodinou ráno tu přišel o tašku se všemi věcmi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení