VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak sochař Vladimír Preclík o Velikonocích hledal na Brodsku fortelné „baby"

Havlíčkobrodsko – „Já na první babu narazil těsně u Poděbab, malé obce nedaleko Havlíčkova Brodu.

29.3.2013
SDÍLEJ:

Kniha od učitele. Sochařka Mirka Špačková se přestěhovala z Hané na Vysočinu. Na snímku je s knihou svého učitele, prof. Vladimíra Preclíka. První kapitola Kamenů pokání je o pěti babách na Havlíčkobrodsku.Foto: Ivo Havlík

Stála u silnice a mávala. Neveliká, nesmělá, fortelná.

Žádná stopařka by o velikonočním pondělí neprosila o svezení. Pro babu z kamene jsem zastavil rád, ba přímo nadšeně… Nemohu za to, že na Havlíčkobrodsku takovým kamenům, které chci nalézt, říkají baby," píše na prvních stránkách své knihy Kameny pokání akademický sochař Vladimír Preclík.

Kniha vyšla v roce 1992 v nakladatelství Melantrich. Její autor se počátkem 90. let minulého století vydal z Prahy na Moravu, aby tam našel, poměřil a vyfotografoval smírčí kameny. Anabázi začal příznačně o velikonočním pondělí na Havlíčkobrodsku. V okrese našel pět bab – v Poděbabech, Babicích, Lučici, Skuhrově a Habrech. O historii prvních čtyř žádné významnější podrobnosti nezjistil, zato o pátém se dověděl mnoho.

Na Šibeničním kopci u Habrů

„Nad městečkem Habry je kopec. Ne ledajaký. Sjíždím po něm k městu. Habry jsou z jeho vrcholu vidět jako na dlani. Bývalo tu popraviště. I nad jinými městy na jiných kopcích bývala popraviště, jenže na Šibeničním kopci, v místě, kde stojí největší baba, popravili nevinného člověka," uvádí Preclík nevšední příběh a přidává detaily: Závistivý sedlák Vavřena udal souseda Kaňku, že zákeřně zabil svého čeledína. Chodil mu za dcerou. Říkalo se, že dcera dolézala spíš sama za čeledínem a že čeledín se pouze neubránil. Když jednou čeledína našli se zlomeným vazem, protože se opil a sletěl v seníku z žebříku, Vavřena, chtěje se Kaňkovi dostat na kobylku, u soudu řekl, že viděl, jak hospodář pěstí zezadu čeledína srazil ze seníku a zabil ho. Tribunál křivému svědectví uvěřil a Kaňkovi přisoudil provaz. „Byla to pro Habry a okolí veliká událost. Poprava. Lidé dříve neměli tolik pastvy pro oči jako my dnes. Poprava sedláka Kaňky na Šibeničním vrchu patřila mezi takové, na které se nezapomíná," píše Preclík a připomíná hrůznou scénu. Kaňka v posledním slově vykřičel svoji nevinu a vyzval nebesa, ať z něj pohanu smyjí.

– „Položil pak odevzdaně hlavu na špalek a svalnatý kat zvedl vysoko nad hlavou svou bradatici. Zasvištěla vzduchem provoněným jarem a proud krve šplíchl na hoblovaná prkna lešení. Kaňkova hlava se po něm kutálela a než ji kat mohl zachytit, skočila na trávu a po svahu se kutálela dolů jako po zeleném koberci. Lidé běželi za ní a viděli neuvěřitelný jev. Když se uťatá hlava nevinně odsouzeného dokutálela, země se rozvalila a pohltila ji. Vzápětí z toho místa vytryskla studánka s vodou čistou jako křišťál. Dodnes se tam říká Rožvalda. Kdybych si nebyl skoro jistý, že ten veliký kamenný kříž (130, 89, 33) mezi dvěma lipami nad městem Habry byl odjakživa jen milníkem stezky, hádal bych se do krve, že je to svědek stětí nevinného člověka," předává Preclík legendu svým čtenářům. Preclíkova žákyně Mirka Špačková, rodačka z rovinaté Hané, žije a tvoří v Moravci na Žďársku. Přiznává, že vztah k Vysočině v ní probudil její učitel. – „Mám ráda členitou krajinu. Na Vysočině jsou nádherné vesnice, formují mě i výtvarně. Inspirace pro sochy tady jsou ukryté v každém kameni, nejenom v těch smírčích. Precla, jak jsme našeho profesora důvěrně přezdívali, mně kus svého vztahu vědomě nebo bezděčně k Vysočině předal," neskrývá Špačková.

Profesora Vladimíra Preclíka mezinárodní jury v roce 1967 zařadila mezi padesátku nejlepších sochařů světa.

Knihu Kameny pokání, jejíž první kapitola je věnována Havlíčkobrodsku, ilustrovala Preclíkova první manželka – Zdena Fibichová, vnučka skladatele Zdeňka Fibicha.

Umělec se v knize vyznává: „Neznám hezčí předjaří, než má Vysočina. Zamilovaný mladík kdysi jezdil vlakem do Žďáru a vídal tam desítky obrazů malíře Jambora, malíře Vysočiny – malíře předjaří. Onu krásu dělají cancoury běloby, položené mezi hnědou políček a tmavě zelenou útržků lesů, konkurujících se stříbrem probuzených rybníčků mrňavých jako dlaň."

Vladimír Preclík zemřel před 5 lety – 3. dubna 2008. Nad jeho rakví promluvil k kardinál Dominik Duka, vyzdvihl sochařovo umění i jeho lidské a morální vlastnosti.

Ivo Havlík

Autor: Redakce

29.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Weiss
5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Ilustrační foto.

Vyděrač, který obtěžoval ženu ze Světlé, skončil za mřížemi

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Středeční nehoda na D1: Mladý řidič se nevěnoval řízení, a to ho stálo život

Vysočina - Dvacetiletý řidič se plně nevěnoval řízení, nezareagoval na vzniklou situaci, a to pro něj nakonec bylo osudné. Tragická nehoda se stala ve středu kolem půl páté odpoledne na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Ke středu dodávky a nákladního auta došlo v místě, kde se jen pár minut před tím odehrála jiná dopravní nehoda.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Śtáflova paleta v Havlíčkově Brodě má už číslo 26

Havlíčkův Brod – Akce s nejdelší tradicí. Každé léto se v Havlíčkově Brodě koná Štáflova paleta, týdenní setkání mladých výtvarníků. První ročník se uskutečnil už v roce 1991. Tenkrát sehnali hlavní organizátoři Štěpán Podešť a Tomáš Holenda jen pár zájemců, mezi nimiž nechyběl výtvarník Pavel Fiala nebo Daniel Koráb, dnes učitel gymnázia Havlíčkův Brod. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení