VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jen díky lásce k horolezectví dokázal Otakar Štáfl ztvárnit Tatry

Havlíčkův Brod – Otakar Štáfl nebyl jen vynikající malíř a grafik, ale i aktivní horolezec.

13.5.2016
SDÍLEJ:

Otakar Štáfl prožil své mládí v ulicích tehdejšího Německého Brodu, kde rád vysedával a maloval.Foto: Deník/archiv

Společně se svojí manželkou Vlastou Koškovou, která mimo jiné psala a publikovala knihy pro dívky, milovali hory. Jen díky horolezectví dokázal Štáfl namalovat tak velkolepé obrazy tatranské krajiny.

Štáfl se narodil 30. prosince 1884 v Německém (Havlíčkově) Brodě jako syn řezbáře. Jeho rodný domek stál v parku Budoucnost 
v místech, kde nyní stojí Šteflíčkova vila vedle Gymnázia Havlíčkův Brod. Zde Štáfl prožil své mládí.

Již ve školních letech malý Otakar rád kreslil a maloval. Podle dobových vyprávění vysedával v ulicích města a zručnou rukou zachycoval nejen krásu křivolakých uliček, ale i všední městský život.

I z tohoto důvodu jako student staroslavného brodského gymnázia projevoval jen nepatrný zájem o suché školské vědy. Jeho rodiče z toho rozhodně nebyli nadšeni, neboť z něho, jak sám později uvedl, chtěli mít fláterníka. Šfáfl však situaci vyřešil po svém. V roce 1903 prodal vlastní i vypůjčené školské knihy a s pouhými dvěma zlatkami a dvaceti krejcary ujel bez rozloučení do Prahy, kde se věnoval malířství.

Kromě Vysočiny a Prahy jezdil Štáfl po dobu dvaceti let také na Slovensko do Tater. Jejich krásu zachytil v nesčetných akvarelech, ale i v monumentálních olejomalbách, které i v dnešní době dokáží ohromit. Není tedy divu, že se stal nejproslulejším malířem těchto hor. Štáfl se podílel také na vzniku několika filmů a společně s Maxem Urbanem některé filmy režíroval nebo v nich i hrál. Mezi ty nejznámější patří Šaty dělají člověka, Konec milování nebo Estrella.

Během 1. světové války pomáhal také v mnoha humanitárních podnicích konaných ve prospěch strádajících umělců, válečných vdov a sirotků. V Havlíčkově Brodě pak podněcoval stavbu pomníku Karla Havlíčka Borovského. Když vypukla 2. světová válka, pobýval Štáfl především v Praze. Maloval a ilustroval knihy. Během války se stal obětí tragického bombardování Prahy a 14. února 1945 zemřel.

Autor: Filip Brož

13.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vyděrač, který obtěžoval ženu ze Světlé, skončil za mřížemi

Stonařovská palírna má práci už od července. Pálí zde všechno možné, nejvíce však jablka, švestky, meruňky, hrušky a třešně. Pokud se ovšem urodí.

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Středeční nehoda na D1: Mladý řidič se nevěnoval řízení, a to ho stálo život

Vysočina - Dvacetiletý řidič se plně nevěnoval řízení, nezareagoval na vzniklou situaci, a to pro něj nakonec bylo osudné. Tragická nehoda se stala ve středu kolem půl páté odpoledne na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Ke středu dodávky a nákladního auta došlo v místě, kde se jen pár minut před tím odehrála jiná dopravní nehoda.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Śtáflova paleta v Havlíčkově Brodě má už číslo 26

Havlíčkův Brod – Akce s nejdelší tradicí. Každé léto se v Havlíčkově Brodě koná Štáflova paleta, týdenní setkání mladých výtvarníků. První ročník se uskutečnil už v roce 1991. Tenkrát sehnali hlavní organizátoři Štěpán Podešť a Tomáš Holenda jen pár zájemců, mezi nimiž nechyběl výtvarník Pavel Fiala nebo Daniel Koráb, dnes učitel gymnázia Havlíčkův Brod. 

Ekologové zkoumají, jaký vliv na přírodu by měla cyklostezka přes Stvořidla

Světlá nad Sázavou – Milovníci cykloturistiky a malebných zákoutí řeky Sázavy by se mohli dočkat cyklostezky, která by propojila Ledeč nad Sázavou se Světlou. Stezka by vedla přes Stvořidla a nesla jméno, které je se Sázavou neodmyslitelně spjato. Cyklostezka Jaroslava Foglara. V místech, kde by cyklostezka mohla stát, v současnosti probíhá odborný výzkum. Znalci zjišťují, jaký dopad by cyklostezka měla na zdejší faunu i flóru.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení