VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K zemi šlo dvanáct stromů, to se nelíbí ochráncům přírody

Žižkovo Pole – Celkem dvanáct vzrostlých stromů v katastru obce Žižkovo Pole padlo v polovině srpna v aleji mezi Dobrou u Přibyslavi, Žižkovým Polem a Macourovem, a to kvůli opravě silnice.

26.8.2014 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Martin Vokurka

Komunikace je na mnoha místech pro současný provoz příliš úzká a kořeny stromů zvedají její povrch.

Kácení stromů se nelíbí ekologické neziskové organizaci Arnika, která spojuje lidi usilující o lepší životní prostředí. Arnika považuje kácení stromů ve vegetační době za naprosto nevhodné a označila ho za bezdůvodné.

„Je zarážející, že kácení probíhá ve vegetační době, kdy může mimo jiné dojít k likvidaci chráněných druhů, například netopýrů nebo drobných bezobratlých živočichů. Jménem Arniky jsem okamžitě kontaktovala Českou inspekci životního prostředí a podala podnět k prošetření celého případu, k jehož vyřízení má bohužel až třicet dní. Padlé stromy už to sice nezachrání, věřím však, že otupí možné další plány na letní kácení v aleji," říká vedoucí jihlavské pobočky Arniky Jana Vitnerová.

Cesta byla stavěna pro koňský povoz

Pokácené stromy dělníci hned odváželi a odfrézovali pařezy. „Takové jednání je přípustné pouze v případech, kdy celospolečenský zájem převyšuje zájmy ochrany přírody. V tomto případě jde však podle našich informací o rekonstrukci málo frekventované komunikace III. třídy a alej podél ní je z velké části památná," uvedl Vratislav Vozník, tiskový mluvčí sdružení Arnika. Stromy dosahují výšky mezi patnácti a dvaceti metry. Výjimkou nejsou stromy s obvodem kmene i tři sta centimetrů. Stojí zde celkem 306 stromů.

Podle starosty Žižkova Pole Jana Čepla má tento problém více rovin než tu, kterou striktně zastává Arnika. „Zástupci Arniky se měli přijet podívat do aleje v jarních a letních měsících tohoto roku. Při uzavření silnice ve Stříbrných Horách a následném uzavření komunikace v Havlíčkově Borové byla tato komunikace hlavním tahem na Přibyslav. Ale i při zcela běžném provozu je tato komunikace, a to podle mého měřítka, velmi frekventovaná," myslí si Čepl.

Tato cesta byla podle jeho slov dříve stavěna pro koňský povoz a dnešní situaci už neodpovídá. „Množství aut je každým rokem větší. Ale to je diskuse na delší rozhovor," dodal starosta.

„Druhým diskutabilním slovem je celospolečenský zájem. Podle striktních vyjádření zástupců Arniky neexistuje celospolečenský zájem, který by přesahoval ochranu přírody. Je mi nadmíru jasné, že pro občany žijící v Praze či Jihlavě je zájem o ochraně aleje v nezměněné podobě. Pro většinu občanů místních je zájem jiný. Stejně tak je jiný zájem lidí ze Zlína a podobně. Co je tedy celospolečenský zájem? Na tom nejsou schopni se domluvit ani přední čeští filozofové," pokračoval Čepl s tím, že pokud je tedy zájem Arniky o celistvost aleje a ne o jednotlivých částech, nebyla tato celistvost, podle jeho názoru, porušena.

Běžný kolemjdoucí si podle starosty dvanácti chybějících stromů ani nevšimne. „Pokud ovšem je zájem Arniky o nezměněnou podobu krajiny na vesnici. Myslím si, že v tomto smyslu nenajdeme společnou řeč. Vesnice a okolí je živoucí organismus, který se vyvíjí, a jejím zakonzervováním vytvoříme skanzen. Vám by se chtělo žít ve skanzenu? Co se týče živočichů, nechme rozhodnout Českou inspekci životního prostředí a nepředjímejme jejich rozhodnutí," dodal starosta. Mluvčí kraje Vysočina Jitka Svatošová dále uvedla, že k zemi půjde dalších několik stromů. Ty už ale nespadají do katastru obce Žižkovo Pole. „Stromy půjdou k zemi koncem srpna. Podotýkám, že všechny padlé stromy nejsou v památkové zóně," zdůraznila Svatošová. O to, aby stromy byly zapsány do památkové zóny, Arnika opakovaně usiluje.

Pro větší bezpečnost řidičů nezisková organizace opatřila kmeny všech stromů v aleji bezpečnostním nátěrem – bílou barvou. Stromy tak budou v noci s za šera lépe viditelné. „Ale o údržbu se Arnika a nikdo jiný již mnoho let nestará. Navíc kmenů opatřených bílým nátěrem se někteří řidiči spíše zalekli a místo vpravo jezdili uprostřed, což vytvářelo při míjení kolizní situace," dodává starosta obce.

Beáta Dvořáková

Autor: Redakce

26.8.2014 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Ilustrační foto.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení