VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kámen a voda. Studenti se aktivně seznámí s geologií

Chotěboř – Minulý týden byl na Gymnáziu Chotěboř slavnostně zahájen nový projekt s názvem Rozvoj znalostí a kompetencí žáků v oblasti geověd na Gymnáziu Chotěboř a Základní škole a Mateřské škole Maleč, zkráceně pouze Kameny a voda

31.10.2013
SDÍLEJ:

Geopark. S geologií se mohou studenti seznámit také přímo na půdě chotěbořského gymnázia.Foto: archiv školy

Prakticky však projekt běží už od začátku letošního dubna a potrvá až do konce listopadu příštího roku. O co jde?

„Cílem je vytvořit vzdělávací program v geovědní oblasti pro žáky a studenty základních a středních škol se zaměřením na region severní části Kraje Vysočina. Je kladen důraz na konkrétní regionální metodiku a na ně navazující plány pro kurzy a exkurze žáků. Základním principem je zkrátka propojení teorie s praxí," konstatoval ředitel chotěbořského gymnázia Vladislav Smejkal. Studenti budou tedy geologii nejen poznávat z učebnic, ale i s náčiním v ruce také v terénu.

Území unikátního Geoparku Železné hory se tak pro více než stovku studentů stane na příští měsíce ryze praktickou učebnicí geologie.

Podle Smejkala bylo v přípravné fázi nutné doplnit vybavení školy nejen o potřebnou literaturu, ale také právě o technické vybavení.

„Sem patří třeba dozimetr, geologické mapy, detektor kovů, lupy, geologické kompasy, geologická kladívka, rýžovací pánve a další pomůcky, se kterými budou studenti pracovat," vypočítal Smejkal.

Praktická část byla zahájena slavností, které se zúčastnili žáci, kterých se projekt týká a management projektu. Smejkal také představil ředitele a jednatele společnosti Vodní zdroje Chrudim, Daniela Smutka a také Jana Doucka, který ve společnosti zodpovídá za grantové projekty. Právě tato společnost je předkladatelem projektu.

„Daniel Smutek seznámil studenty s cíli a aktivitami projektu, s velkým zaujetím promluvil o geologických pokladech v blízkých lokalitách především Železných hor, ale i Starého Ranska nebo Lipnice nad Sázavou. Z jeho projevu přímo sálalo nadšení," doplnil ředitel Gymnázia Chotěboř.

Podle něj není spolupráce školy s Vodními zdroji Chrudim náhodná.  „Kromě komerční činnosti má tato organizace řadu aktivit v oblasti vědecké a populárně naučné. Právě ona vedla celou řadu projektů. Především však buduje Národní geopark Železné hory, který se rozkládá na ploše téměř osmi set čtverečních kilometrů," vysvětlil .

Unikátní lokalita

Největší část jeho území leží v Pardubickém kraji, oblast okolo Ždírce nad Doubravou a Chotěboře však zasahuje i do Kraje Vysočina. Geopark je nejen rájem pro turistiku, ale i lokalitou s unikátním geologickým obsahem. Železné hory jsou prý totiž doslova obsáhlou učebnicí geologie v celoevropském měřítku.

„Ve více než 600 milionů let zde vznikla řada geologických jevů, které je možné spatřit za dva až tři dny. To by v rámci celé Evropy trvalo několik týdnů při ujetí tisíců kilometrů. Je nám ctí, že vstupní branou do Národního geoparku Železné hory z Kraje Vysočina je Geopark Gymnázia Chotěboř," dodal Smejkal.

Autor: Jakub Janáček

31.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení