VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komenského motto Škola hrou se v Přibyslavi naplnilo

Přibyslav – Vyzkoušet si oblíbenou hru Kdo je kdo si mohli ve středu žáci Základní školy v Přibyslavi, a to v rámci projektu Škola bez hranic.

23.4.2015
SDÍLEJ:

Do života slavné spisovatelky Agáty Christie dala žákům přibyslavské školy nahlédnout lektorka Ivana Naegele. Foto: Deník/Štěpánka Saadouni

Do tohoto celostátního projektu se podle ředitele školy Petra Adama přibyslavská škola zapojila ve spolupráci s pražskou společností Channel Crossings.

„Projektu se zúčastní asi 60 žáků osmých a devátých tříd. Projekt probíhá po celý den v pěti vyučovacích skupinách. Žáci budou hovořit pouze anglicky a poznávat při tom osobnosti evropské kultury a historie," popsal průběh dne koordinátor Pavel Namyslo. Podle jeho informací běží letos tento originální projekt celkem ve třiceti školách v celé ČR. „Informace o projektu jsme vyhlásili loni v září, aby školy měly čas se přihlásit. Projekt jsme zahájili v únoru. Bude trvat do června. Naše netradiční vyučování začíná stejně jako ve škole. V osm hodin ráno. Pro naše lektory to znamená vstávat třeba ráno ve čtyři, abychom byli na místě včas. Někdy zvládneme i dvě školy za týden. Vyučujeme pouze v angličtině, podle metodiky Jany Chráskové," upřesnil Namyslo.

Komenského motto Škola hrou se včera v přibyslavské škole naplnilo doslova a do písmene. Učitel národů by zajásal. Ve škole se lektoři žákům představili v kostýmech Napoleona, skladatele J. S. Bacha, spisovatelky Agáty Christie, archeoložky Mary Leacy a zpěváka Johna Lenona. S těmito slavnými osobnostmi žáci diskutovali pouze anglicky. S archeoložkou 
o anatomii, s Bachem o hudbě, s Lenonem o míru a společenských problémech, s Napoleonem o společnosti a jejích zákonech.

Zkušenosti lektorů, že jazyková úroveň žáků v jedné třídě může být velmi rozdílná, se potvrdilo vzápětí. Hned na začátek měli školáci ve skupině vyplnit jednoduchý dotazník v angličtině. „Něčemu rozumím, něčemu vůbec ne. Přiznám se, že moje angličtina není nejlepší, na ulici bych se s Angličanem asi nedomluvila," přiznala Zuzana Paulová z osmého ročníku.

„Projektový den je zajímavý, zatím se mi líbí, ten test bych vyplnil, ale jestli bych se anglicky dobře domluvil, nevím," podotkl její spolužák Patrik Pejzl.

Cíl: Hovořit zcela bez ostychu

„Jsem optimista. Myslím, že tento způsob vyučování žáky nejen pobaví, ale dá jim něco do života. Já osobně bych si to na jejich místě opravdu užil, moci se učit jazyk takovým netradičním způsobem. Zatím jsem pracoval s první skupinou. Na žácích jsou ještě vidět rozpaky. Netuší ještě, o co přesně jde. Ale myslím, že až přijde druhá nebo třetí skupina, přestanou se stydět, budou mnohem aktivnější a budou víc mluvit," shrnul učitel Jaroslav Zich.

Podle koordinátora Pavla Namyslo není úkolem lektorů žáky zkoušet, známkovat, opravovat jim stále chyby ve výslovnosti a stresovat je. „Hlavním cílem je naučit žáky mluvit, klást otázky, hovořit bez ostychu běžným jazykem, bez složitých frází z učebnic. To proto, aby se v běžném životě domluvili. Protože se bohužel někdy stává, že se školák naučí anglicky přesně podle učebnice, ale když přijede do zahraničí, lidem na ulici nerozumí. A nebo, což je ještě horší, stydí se. Nevěří si a bojí se promluvit," zdůraznil Namyslo.

Aby výuka angličtiny byla do budoucna v Základní škole Přibyslav skutečně kvalitní, tomu by měly podle ředitele Adama pomoci nejen projektový den, ale hlavně dvojjazyčné učebnice, které škola získala právě v rámci projektu Škola bez hranic od společnosti Channel Crossings. „Zatím to jsou učebnice dějepisu a zeměpisu. Do budoucna uvažujeme také například o učebnicích fyziky," upřesnil Adam.

Přidají i němčinu

Kromě angličtiny chce škola v Přibyslavi zkvalitnit podobným způsobem také výuku němčiny.

„Němčina není v současné době tak frekventovaná jako třeba angličtina, což je ale škoda, už proto, že Němci a Rakušané jsou naši sousedé, a mnozí německy mluvící investoři na území Česka i podnikají," podotkl Adam. Celý projekt Škola bez hranic je dotovaný z financí Evropské unie.

Autor: Štěpánka Saadouni

23.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Areál letního parketu v Dobrohostově u Lípy obsadily regionální i přespolní kapely. Uskutečnil se zde 22. ročník festivalu Stock Dobrohostov. Na snímku jihlavská kapela KARAKUM.

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Světlá nad Sázavou – Případ krádeže nářadí k pracovnímu stroji prošetřují policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou. Ke krádeži došlo někdy v době mezi 7. a 15. srpnem v obci Příseka.

AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

Havlíčkobrodsko - Bouřka doprovázená silným větrem, která v noci zasáhla region, vyvrátila desítky stromů. Spadlý strom zastavil dopravu u Chřenovic na Havlíčkobrodsku a způsobil dopravní nehodu mezi Věží a Rozkoší. Nejvíce bouřka zaměstnala hasiče na Pelhřimovsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení