VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vánoční komerce nemá na Michalově statku co dělat

Pohleď - „Jé! Mami, co to visí tam nad stolem?,“ ptala se pětiletá Kamilka maminky Jany Opletalové, která přijela strávit vánoční svátky s dcerkou k příbuzným do Pohledi ze Zruče nad Sázavou.

19.12.2009
SDÍLEJ:

Michalův statek v Pohledi. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/ Jaromír Kulhánek

„Tak to opravdu, Karolínko, nevím,“ odpověděla jí maminka a obrátila se o pomoc k Jindřichu Holubovi, průvodci na Michalově statku. „Myslíte poláz, že?,“ odvětil Holub a vysvětlil nejen Opletalovým, ale i dalším návštěvníkům, kteří do vánočně vyzdobené selské světnice Michalova statku v sobotu odpoledne vešli, že poláz patřil k tradiční vánoční a novoroční výzdobě selských stavení v Čechách první poloviny devatenáctého století.

„Název poláz je odvozen od slova polaziti, neboli choditi po koledě. Poláz obvykle visíval v obytné místnosti statku pod stropem. Šlo o jakési slunce s paprsky. Jeho tělo tvořilo jablko nebo brambora, do kterého byly zapíchnuty desítky špejlí s navlečenými křížalami, hrozinkami, kousky cukru, nastříhanými barevnými papírky a podobně,“ dostalo se všem vyčerpávající odpovědi. „Koledníci si pak za odměnu mohli z polázu jednu špejličku vytáhnout,“ slyšeli ještě.

Bez stromečku

„Kdo jede do Pohledi a myslí i v době vánoční na komerci, bude zklamán,“ řekl Jindřich Holub. „Chceme totiž návštěvníkům ukázat vše, jak to ve skutečnosti v té době, tedy před Vánocemi a Novým rokem, na českém selském venkově za časů roboty bývalo a chodilo.“

Ozdobený stromek ani zabalené balíčky dárků v Michalově statku návštěvníci nenašli. V polovině devatenáctého století o nich totiž ještě nikdo nic nevěděl.

„Na stole není ani žádné maso, byla přece doba půstu,“ dodal Holub a pokračuje: „Naopak tam bylo možné nalézt švestkovou omáčku, vánočku, med, jablka, ořechy, hrách, čočku nebo vrkoč. Zkrátka všechno, co hospodářství vyprodukovalo a co mohlo nabídnout. To všechno tady máme. Chybět nesměl samozřejmě betlém, bible či adventní věnec.“

Koledy zpíval Škubánek

Vánoční atmosféru na Michalově statku dotvářely o víkendu samozřejmě i koledy. Návštěvníkům je zpívaly nebo přednášely, za kytarového doprovodu, děti ze světelského pěveckého souboru Škubánek.

Kamilka s maminkou si postupně prohlédly i další prostory statku, který je hlavní expozicí Vesnického muzea v Pohledi.

Prošly černou kuchyní s roztopenými kamny, komoru s pecny chleba, vajíčky a medovinou. Viděly i chlév se stádem ovcí. Přešly i dvůr ke špejcharu plnému roztodivného zemědělského náčiní až ke kůlně, kde hospodář s čeledínem mlátili žito. Poctivými cepy.

„Mlácení obilí bývalo tradiční zimní prací. Stejně tak štípání šindele,“ vysvětlil Holub. A tady vidíte došky,“ ukázal na hromádku už vymlácených obilných klasů.

„Líbilo se mi to,“ zhodnotila asi půlhodinovou návštěvu Michalova statku Jana Opletalová. „Oceňuji zejména nápaditost, s jakou k vánočním svátkům naši předci přistupovali,“ poznamenala, rozloučila se a odešla.

Rytířstvo nebeské

Zpěvy, čtení z Písma a také dětské divadelní představení nazvané Rytířstvo nebeské tvořily pro změnu součást nedělního dopoledne v evangelickém kostele v Horní Krupé.

Aktéři hry, byly jimi děti nejrůznějšího věku, vtipným způsobem nastínili kostelu, zaplněnému do posledního místa, příběh party několika andělů v nebi, kteří čekají na svého představeného – Gabriela, a protože se nudí, začnou si sami od sebe přehrávat staré biblické příběhy, ve kterých se jako Boží poslové osvědčili.

Autor: Jaromír Kulhánek

19.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Velká voda ukázala, co umí.
6

Povodeň před patnácti lety byla blesková

Brodský klub Oko prochází velkými změnami. Na konci června byla dokončena renovace fasády a nyní se pracuje na přestavbě části prostor, kde má vzniknout kavárna.
2

Návštěvníky brodského klubu OKO čeká mnoho změn, vzniká nová kavárna

Hosté na veletrhu: Dorazí Zdeněk Svěrák i Robert Fulghum

Havlíčkův Brod - Robert Fulghum, Martin Hilský, Michal Viewegh nebo Zdeňek Svěrák, i s těmito literárními osobnostmi se budou moci setkat čtenáři 20. a 21. října na tradičním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě.

Minimální život

Tak nám minimální mzda z rozhodnutí vlády vyroste na 12 tisíc korun. Vládní opozice je samozřejmě proti. V tom případě by stálo za to poznamenat, že když se ve vládních kuloárech hovoří o zvyšování mezd pro poslance a senátory, tak opozice ani nepípne. Proti zvyšování vlastní mzdy by přece protestoval jen blázen!

Policisté pátrají po šestnáctileté Jenifer z Brodu

Havlíčkobrodsko – Pelhřimovštví kriminalisté žádají veřejnost o pomoc při pátrání po pohřešované šestnáctileté dívce z Havlíčkova Brodu.

Řidič při předjíždění podcenil situaci a skončil v příkopu

Ledeč nad Sázavou – Lehkým zraněním skončila dopravní nehoda, která se stala v úterý 22. srpna mezi obcí Mrzkovice a Ledčí nad Sázavou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení