VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostel ve Šlapanově se rozhodli přebudovat podle vzoru z Říma

Šlapanov – Kostel svatých Petra a Pavla ve Šlapanově není tak známý jako kapitulní bazilika dvojice stejných apoštolů, kterou na ostrohu nad Vltavou v Praze v letech 1070-1080 založil český král Vratislav II.

29.2.2016
SDÍLEJ:

Od roku 1962 má šlapanovský kostel novou střechu, šindele nahradil plech natřený červenou barvou. Vpravo stojí chátrající fara. Foto: Ivo Havlík

Více se také ví o kostele sv. Petra a Pavla v Budči, národní kulturní památce spojené s knížetem Václavem, která je v podstatě nejstarší stojící budovou v Čechách. Nicméně šlapanovský kostel je opředen nejednou legendou a málo známá je skutečnost, že do značné míry je kopií chrámu sv. Petra a Pavla v Římě.

V místní kronice je zapsáno, že kostel na příkrém svahu nad korytem řeky Šlapanky pravděpodoně postavili horníci. Nejstarší písemná zpráva o něm je z 25. října 1258. V ní se praví, že kaplan Jindřich ze Šlapanov (capellanus Henricus de Zlapans) byl za svědka při převodu důlních štol do dědičného vlastnictví Dietrichovi Freibergerovi z Brodu.

Z toho lze usoudit, že když byl ve Šlapanově kaplan, musel ve vsi stát kostel.

„Před Bílou horou kostel sloužil evangelickému vyznání, za protireformace se v něm opět konaly bohoslužby katolického ritu. V letech 1720 až 1723 byl přestavován k podobě chrámu Petra a Pavla v Římě. Stavělo se po obvodu starého, teprve když nové zdi stály, byly staré zbourány," řekl Deníku bývalý starosta obce Jaroslav Pospíchal.

Historici architektury oceňují pestrost stavebních slohů šlapanovské svatyně, od pozdně románského přes gotiku až po baroko, je to dáno jeho stavebním vývojem, započatým již ve 13. století a možná ještě dříve. Původní věž při přestavbě zůstala. V roce 1801 ji poškodila vichřice. Nová byla postavena až v r. 1899, kdy se zvýšila o 26 metrů a dostala nynější podobu.

„K další větší opravě kostela došlo až v roce 1962, kdy byl nákladem 90 000 Kčs ze státních prostředků pokryt novou plechovou střechou. Dosavadní šindelová střecha byla sňata. Nová plechová střecha byla natřena na červeno," uvádí Pospíchal.

Ke kostelu ve Šlapanově se vážou zajímavé pověsti. V minulosti se prý propadl do země, dokonce špicí dolů. Jiná legenda se týká jeho zvonu, zpíval tóny „Somat und Seiden" (Samet a hedvábí). Za třicetileté války ho občané zakopali do země, ale po odchodu Švédů už nenašli. Až ho náhodou vyhrabala pasoucí se svině, od té doby prý už zněl jinak – „San hat gfun" (Sviní nalezen). Za první světové války byl přetaven na kanóny. Zajímavé je, že v jiném Šlapanově, dnes místní části obce Zvěstov v okrese Benešov, tamější kostel ve středověku rovněž zasvětili Petru a Pavlu.

Ivo Havlík

Autor: Redakce

29.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Weiss
5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Ilustrační foto.

Vyděrač, který obtěžoval ženu ze Světlé, skončil za mřížemi

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Středeční nehoda na D1: Mladý řidič se nevěnoval řízení, a to ho stálo život

Vysočina - Dvacetiletý řidič se plně nevěnoval řízení, nezareagoval na vzniklou situaci, a to pro něj nakonec bylo osudné. Tragická nehoda se stala ve středu kolem půl páté odpoledne na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Ke středu dodávky a nákladního auta došlo v místě, kde se jen pár minut před tím odehrála jiná dopravní nehoda.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Śtáflova paleta v Havlíčkově Brodě má už číslo 26

Havlíčkův Brod – Akce s nejdelší tradicí. Každé léto se v Havlíčkově Brodě koná Štáflova paleta, týdenní setkání mladých výtvarníků. První ročník se uskutečnil už v roce 1991. Tenkrát sehnali hlavní organizátoři Štěpán Podešť a Tomáš Holenda jen pár zájemců, mezi nimiž nechyběl výtvarník Pavel Fiala nebo Daniel Koráb, dnes učitel gymnázia Havlíčkův Brod. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení