VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kozlovští se pyšní sochou svatého Floriána

Kozlov - Sbor dobrovolných hasičů v Kozlově na Ledečsku existuje již 110 let. Nyní se uchází o hlasy příznivců v soutěži Dobráci roku.

15.11.2015
SDÍLEJ:

Kozlovští hasiči jsou také úspěšní v hasičském sportu. Foto: SDH Kozlov/archiv

Sbor dobrovolných hasičů z Kozlova u Ledče nad Sázavou letos oslavil jubilejních 110 let od svého založení. Tehdy, v roce 1905, měl sbor pouze dvacet osm členů. V současné době je ve sboru třicet čtyři hasičů, přičemž nejstaršímu členovi je sedmdesát let. Hasiči z Kozlova v případě potřeby zasahují především na území obce. U větších výjezdů figurují jako podpora pro ostatní jednotky hasičů.

„Kozlov má pouhých sto padesát obyvatel, takže naše obec není nijak velká. Nedávno jsme zrekonstruovali nejen obecní úřad, ale také hasičárnu a přilehlé okolí. Letos jsme v rámci našeho jubilea pořádali okrskovou soutěž v ha᠆sičském sportu společně s doprovodným programem, oslavami a zábavou," uvedl starosta kozlovských dobrovolných hasičů Václav Malimánek. Ten dodal, že ve sboru jsou jak muži, tak i ženy a děti. „Nejmladšímu členovi je teprve čtrnáct let. V rámci oslav jsme také uspořádali soutěž pro děti, přičemž tým nejmenších měl věkový průměr okolo pěti let. Nedokážete si představit, jak velký úspěch měl 
u diváků," pochlubil se Malimánek.

Hasiči z Kozlova také pravidelně pořádají v obci různé akce, například stavění máje, pálení čarodějnic, posvícenské posezení či zdobení vánočního stromu.

„Jsme především rádi, že se nám podařilo opravit naše zázemí. Před půl rokem jsme si také nechali vyřezat u místního řezbáře 
v Ledči nad Sázavou sochu svatého Floriána, tedy patrona všech hasičů," pokračoval Malimánek. Podotkl, že řezbář použil k výrobě sochy starou lípu, která stála vedle budovy obecního úřadu. „Je to naše chlouba, kterou máme vystavenou ve společenském sále. O sochu se celý sbor pečlivě stará," konstatoval Malimánek.

Tři soutěžní družstva

Kozlovští hasiči jsou také úspěšní v hasičském sportu. „Máme tři družstva, tedy tým mužů, žen a dorostu. Trénujeme především v jarních měsících před samotnými soutěžemi, kdy se scházíme na místní louce skoro každý víkend. Nejčastěji se účastníme místních soutěží kolem Ledče nad Sázavou, ale pravidelně jezdíme i do Havlíčkova Brodu či České Bělé," přiblížil Malimánek.

Jednotka hasičů z Kozlova má také za sebou několik zásahů. Naposledy kozlovští dobrovolní hasiči zasahovali letos v srpnu na poli, kde hořelo obilí v důsledku dlouhotrvajícího sucha. V roce 2013 pak hasiči vyjížděli k požáru přímo ve vesnici u stodoly. 
Ke svolávání se prý používají sirénu. Většinou jsou schopni se vypravit do deseti minut, přičemž se převlékají až za jízdy v autě. K dispozici mají jednu cisternu se stříkačkou, o kterou se stará strojník Martin Tvrdík.

„Do auta se vejde osm lidí plus řidič. Vzadu máme úložný prostor, kde skladujeme všechno vybavení včetně oblečení. Stříkačka před čtyřmi lety také prošla generální úpravou a od té doby funguje více než dobře," poznamenal Tvrdík.

Autor: Filip Brož

15.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Ilustrační foto.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení