VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj Vysočina by jednotné přijímací zkoušky využil

Havlíčkův Brod – Plošné přijímací zkoušky jsou jednou 
z možností, jak dosáhnout srovnatelných podmínek přijímacího řízení na všech středních školách v celé republice.

3.5.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Kraj Vysočina i střední školy jsou připraveny jednotné zadání využít. Podle ředitele havlíčkobrodského gymnázia, Hynka Bouchala, obsahují jed-notné zkoušky hodně neznámých – ale mohly by žáky motivovat.

„Ředitelé našich středních škol dlouhodobě zařazují na základě doporučení kraje přijímací zkoušky jako jedno 
z kritérií pro přijetí do maturitních oborů. Taková zkouška přispívá k vyšší objektivitě přijímacího řízení, protože klasifikace se na různých základních školách různí. Zkouška také přispívá k tomu, aby si budoucí středoškoláci vybrali typ školy a obor podle svých studijních předpokladů," uvedla Jana Fialová, krajská radní pro oblast školství, mládeže a sportu.

Zkoušky připravují školy samy

Přijímací řízení nemají na Vysočině jednotná zadání, každá škola si zkoušky připravuje 
a organizuje sama. Kromě toho střední školy zohledňují 
i klasifikaci ze základních škol nebo výsledky soutěží, aby předešly momentálnímu selhání zájemců. Doporučení ke konání jednotné přijímací zkoušky má pomoci středním školám udržet úroveň a nastavit pro budoucí studenty hranici minimálního vstupního vzdělání.

Návrh nového ministra školství Marcela Chládka zavést plošné přijímací zkoušky je jednou z možností, jak dosáhnout srovnatelných podmínek přijímacího řízení na všech středních školách v České republice.
Kraj Vysočina i střední školy jsou připraveny toto jednotné zadání využít.

„Je však třeba ještě prodiskutovat všechny aspekty, aby toto opatření mělo požadova-ný efekt. Chtěli bychom, aby se připravovaný návrh týkal ne-jen veřejných středních škol, ale také soukromých a církevních. Hodně se také diskutu-
je o minimální hranici úspěšnosti," doplnila Jana Fialová.

Kraj Vysočina zřizuje v současné době 48 středních škol 
a do středních škol se ročně hlásí kolem 5 tisíc žáků základních škol. K těmto školám patří i havlíčkobrodské gymnázium. Střední škola s bohatou tradicí, stejně jako všechny ostatní střední školy v kraji, čeká, ohledně přijímaček, na další podrobnější informace.

„Jednotné zkoušky, jak je dosud ministerstvo představilo, obsahují hodně neznámých a čekáme na další konkretizaci jeho představy. Obecně však s nápadem testovat žáky na výstupu ze základní školy souhlasím, mohlo by jít o zajímavý motivační nástroj pro základní školy," konstatoval ředitel Hynek Bouchal.

Havlíčkobrodské gymnázium, stejně jako všechny ostatní střední školy, čeká na další informace. „Neboť dosud nevíme ani, kdo a jakým způsobem bude testování provádět. Na další školní rok se tedy zatím připravujeme dle zaběhnutého modelu," upřesnil ředitel.

Jak náročné jsou přijímací zkoušky na brodské gymnázium a jaká je jejich obtížnost, pokud bychom známkovali jako na škole, kdy nejtěžší je stupeň jedna?  Podle ředitele gymnázium dosud připravuje přijímací zkoušky tak, aby jejich obsah odpovídal učivu tematizovanému na základních školách. „Velmi nás zajímá názor základních škol na naše přijímací zkoušky a s příslušnými učiteli, výchovnými poradci  a řediteli těchto škol jsme stále v kontaktu. Zkoušky samotné připravují naši zkušení češtináři a matematici. Zájemcům nabízíme možnost vyzkoušet si celé přijímací řízení v rámci takzvaných přijímaček nanečisto, dále pak nabízíme bezplatné tréninkové kurzy jak v češtině, tak v matematice. Přijímací zkoušky bych ohodnotil stupněm 2," podotkl ředitel.

Zájem o studium na gymnáziu má mírně stoupající úroveň. Na osmiletý cyklus se k nám hlásí v posledních letech kolem šedesáti zájemců, vzít jich můžeme třicet. Na čtyřletý cyklus se hlásí kolem stovky zájemců a bereme jich šedesát. „Dá se tedy říci, že naše gymnázium nadále zůstává výběrovou školou," zdůraznil ředitel Bouchal.

Jaké? Hlavně přísné

„Otázkou je, zdali někdo po těchto takzvaných deformách dokáže ještě české školství vůbec zachránit. Na místo rozvoje specializace studentů zavedeme jednotné školství typu měšťanka, čímž cíleně potlačíme osobnost studenta jako takovou. Zrušíme specializované ZŠ, zavedeme jednotné přijímací zkoušky, zrušíme specializované SŠ, zavedeme jednotné maturity na gymnaziální úrovni, a to, co se dříve učilo na specializovaných SŠ, přehodíme na VŠ," okomentoval návrh ministra Tomáš Hájek z Havlíčkova Brodu, jehož syn se rozhodl studovat na střední škole.

Podle paní Radky z Ledče nad Sázavou by přijímací zkoušky měly být hlavně přísné, aby se ze studia na střední škole předem vyloučili lidé, kteří na studium nemají  žádné předpoklady, neboť podle jejího názoru úroveň vzdělání v poslední době v Česku velmi výrazně upadá. „Mám  pocit, že v posledních letech se na střední školy může dostat úplně každý. Třeba i ten, kdo by před deseti lety sotva stačil na učňák," povzdechla si Radka.

Autor: Štěpánka Saadouni

3.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Weiss
5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Ilustrační foto.

Vyděrač, který obtěžoval ženu ze Světlé, skončil za mřížemi

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Středeční nehoda na D1: Mladý řidič se nevěnoval řízení, a to ho stálo život

Vysočina - Dvacetiletý řidič se plně nevěnoval řízení, nezareagoval na vzniklou situaci, a to pro něj nakonec bylo osudné. Tragická nehoda se stala ve středu kolem půl páté odpoledne na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Ke středu dodávky a nákladního auta došlo v místě, kde se jen pár minut před tím odehrála jiná dopravní nehoda.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Śtáflova paleta v Havlíčkově Brodě má už číslo 26

Havlíčkův Brod – Akce s nejdelší tradicí. Každé léto se v Havlíčkově Brodě koná Štáflova paleta, týdenní setkání mladých výtvarníků. První ročník se uskutečnil už v roce 1991. Tenkrát sehnali hlavní organizátoři Štěpán Podešť a Tomáš Holenda jen pár zájemců, mezi nimiž nechyběl výtvarník Pavel Fiala nebo Daniel Koráb, dnes učitel gymnázia Havlíčkův Brod. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení