VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajská knihovna Vysočiny nabízí čtenářům kvalitní služby

Havlíčkův Brod – Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě poskytuje vysoce kvalitní služby.

2.3.2016
SDÍLEJ:

Návštěva knihovny se čtenářům vyplatí.Foto: Deník/Štěpánka Saadouni

Každou korunu z veřejných prostředků, které dostává, zhodnotí až pětkrát. Má na to certifikát.

Znám svoje ROI, říká certifikát, který si mohou návštěvníci Krajské knihovny Vysočiny prohlédnout například v oddělení pro dospělé. Zkrátka ROI nemá nic společného s Romskou občanskou iniciativou (rovněž ROI), ale je to takzvaná ověřená hodnota ekonomické efektivnosti. Napohled složitá formulace v konečném důsledku ukazuje, že knihovna v Brodě dovede každou korunu, kterou dostane z veřejných peněz, zhodnotit několikrát.

„Městská knihovna v Praze hledala v rámci tříletého projektu ve spolupráci s Univerzitou Pardubice, fakultou ekonomicko-správní, a Univerzitou Mateja Bela v Banské Bystrici (Ekonomické fakulty)odpověď na otázku jak se vyplatí investice do instituce poskytující veřejné služby. Respektive jak změřit efektivitu vynaložených prostředků ve veřejné knihovně. Následně uspořádala seminář pro zájemce ze všech veřejných knihoven. Tohoto semináře jsme se zúčastnili. S výsledkem jsem spokojená," vysvětlila ředitelka Krajské knihovny Vysočiny Jitka Hladíková, jak knihovna ke zvláštnímu certifikátu vlastně přišla.

Kouzelné číslo

Projekt byl spolufinancován Městskou knihovnou v Praze a Ministerstvem kultury ČR v rámci dotačního programu VISK. Náklad je podle knihovníků položka jasná. Každá samostatně účtující knihovna ji sleduje ve svém účetnictví. Nákladem rozumíme podle ředitelky krajské knihovny veškeré finance plynoucí na to, aby byly zajištěny knihovnické služby.

Mnohem složitějším úkolem bylo zjistit, jak proměnit subjektivní pocit přínosu služby knihovny pro uživatele do reálného čísla, které by bylo možné doplnit do vzorce. Součástí projektu bylo proto rovněž vyplnění dotazníku. Čtenáři odpovídali, kolik jim knihovna ušetřila při poslední návštěvě, ale také kolik by byli ochotni zaplatit za některou ze služeb knihovny nebo kolik by byli ochotni vynaložit na pořízení své oblíbené knihy. „Někteří čtenáři se nás při vyplnění dotazníků s obavou ptali, jestli se knihovna nebude rušit, když zkoumáme její ekonomický efekt," prozradili například knihovníci v oddělení dospělých.

„Ne vše se dá hodnotit penězi. Do knihovny chodím s dětmi často, kdybych jim měla koupit tolik knih, co přečtou, nedoplatila bych se," odpověděla ve vestibulu knihovny na dotaz, jak by hodnotila prospěšnost krajské knihovny, například Alena Veselá z Havlíčkova Brodu.
Výsledné „magické" číslo získané dělením vynaložených státních peněz a přínosu pro čtenáře pak vykázalo prospěšnost knihovny v daném regionu. Konkrétně v případě havlíčkobrodské knihovny se ukázalo, že za každou jednu korunu poskytnutou z veřejných prostředků poskytuje službu veřejnosti v hodnotě 5,3 korun.

Autor: Štěpánka Saadouni

2.3.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pod městským znakem se ukrýval fragment původní fasády radnice ze 17. století. Zlaté slunce v modrém poli. Podle odborníků se jednalo o mechanické hodiny.
2

Fasáda Staré radnice skrývala renesanční fresku usměvavých hodin

Brodské koupaliště zláká v létě k osvěžení stovky lidí za den.

Na brodské koupaliště míří stovky lidí za den

Velké Meziříčí i nadále kraluje třetí lize

Vysočina – Také třetí vystoupení Velkého Meziříčí v letošním ročníku MSFL skončilo úspěchem, přivezlo body z Hulína. V divizi D se poměrně dařilo dalším fotbalovým týmům z Vysočiny.

Chotěboř vyhrála ve Speřicích a vede tabulku

Vysočina – Po třech kolech krajského přeboru jsou jediným týmem, který neztratil ani bod, fotbalisté Chotěboře. Derby mezi Humpolcem a Košeticemi totiž skončilo bez branek.

Šmolovy vévodí okresnímu přeboru

Havlíčkův Brod - Druhou porážku v řadě si ve fotbalovém okresním přeboru připsalo céčko brodského Slovanu. Naopak devět bodů ze tří zápasů mají na svém kontě Šmolovy.

Chotěbořský Krédl rozhodl čtyři minut před koncem okresní derby

Vysočina – Špatný vstup do soutěže mají za sebou v I. A třídě fotbalisté Havlíčkovy Borové, kteří prohráli i třetí zápas v řadě, tentokrát 1:0 padli v Dobroníně a navíc se jim v sezoně ještě nepodařilo vstřelit ani gól.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení