VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajská knihovna Vysočiny slaví 120 let od založení

Havlíčkův Brod – Rok 2014 je pro Krajskou knihovnu Vysočiny rokem slavení 120. výročí založení knihovny v Havlíčkově Brodě.

26.1.2014
SDÍLEJ:

Havlíčkobrodská knihovna.Foto: Deník/archiv

Toto významné jubileum bychom chtěli oslavit především se svými čtenáři, a proto se během celého roku bude uskutečňovat řada doprovodných kulturních akcí, kterým budou dominovat tematické Večery s knihovnou pořádané vždy jednou do měsíce po skončení běžné provozní doby.  Podrobný program všech aktivit bude vždy včas vystaven na webových stránkách knihovny (www.kkvysociny.cz).

Knihovna v Havlíčkově Brodě funguje od roku 1894, kdy byla založena Lidová knihovna Havlíčkova, která po desetiletí rostla a přetvářela se a z městské veřejné knihovny, později knihovny okresní, se roku 2002 stala krajskou knihovnou.

Nyní funguje jako veřejná knihovna s univerzálními knihovními fondy a je regionálním centrem knihovnických, bibliografických a informačních služeb pro síť veřejných knihoven Kraje Vysočina, současně plní také funkci městské knihovny v městě Havlíčkův Brod. Zřizována je Krajem Vysočina. A na co konkrétně se mohou čtenáři i široká veřejnost v rámci oslav těšit?

Chystané akce se budou týkat nejen historie knihovny a třeba literárních témat, ale budou se snažit pobavit, a to všechny věkové kategorie návštěvníků. Nárazové změny chystáme i v případě fungování výpůjčních služeb, které budou opravdu nadstandardní.   Pravidelnou doprovodnou akcí bude prodloužená provozní doba – vždy od 19:00 do 22:00 hodin – na Oddělení pro dospělé čtenáře, a to vždy poslední pátek v měsíci.

A nebude to jen kvůli službám výpůjčním, ale tyto večery budou tematicky laděny a nabídnou přítomným chvilku strávenou s nějakou vybranou osobností naší nebo světové literatury, popřípadě žánru, jehož atmosféru se pokusíme přenést do prostor knihovny.  Těšme se na Večer s Shakespearem, Večer regionálních autorů nebo třeba Večer s detektivkou, k tomu občerstvení po vzoru kuchyně M.D. Rettigové a vlídný přístup knihovnic a knihovníků.  První a poslední večer s knihovnou bude dobově aranžovaný, tedy do let secese, nebudou tak chybět kostýmy, povídání o literatuře té doby, o hudbě, včetně poslechových ukázek, připravujeme i dobové „hrátky" v kostky, kuželky, šachy, ale i další odpočinkové činnosti našich prapradědečků a praprababiček.

Krom výše uvedeného se připravuje řada tematických propagačních materiálů a také představení nového designu webových stránek knihovny, dále také vyhledávacího katalogu Carmen a elektronického Knihovního zpravodaje. První Večer s knihovnou proběhne v pátek 31. ledna 2014. Další program se bude i během roku doplňovat a upřesňovat.  Milí čtenáři, těšíme se na Vás!

Šotolová Michaela

Autor: Redakce

26.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pro kurzy laické resuscitace používá nemocnice speciální defibrilátory.

Kurzy první pomoci pro veřejnost prošly v nemocnici stovky zájemců

Pod městským znakem se ukrýval fragment původní fasády radnice ze 17. století. Zlaté slunce v modrém poli. Podle odborníků se jednalo o mechanické hodiny.
2

Fasáda Staré radnice skrývala renesanční fresku usměvavých hodin

Na brodské koupaliště míří stovky lidí za den

Havlíčkův Brod – V letních měsících, kdy počasí přímo vybízí trávit čas u vody, nemají občané Havlíčkova Brodu zase tolik možností, kam za vodou ve městě vyrazit.

Hrad v Ledči obsadili filmaři. Natáčejí pohádku Čertí brko

Ledeč nad Sázavou - Od soboty 19. do úterý 22. srpna obsadili hrad v Ledči nad Sázavou filmaři. Natáčejí zde pohádku Čertí brko pod vedením režiséra Marka Najbrta. V hlavních rolích se představí herci Judit Bardós a Jan Cina, Ondřej Vetchý se ve filmu objeví v roli Lucifera. Na ledečském hradě se natáčejí pro film velké komparzní scény, kterých se účastní i místní obyvatelé.

Velké Meziříčí i nadále kraluje třetí lize

Vysočina – Také třetí vystoupení Velkého Meziříčí v letošním ročníku MSFL skončilo úspěchem, přivezlo body z Hulína. V divizi D se poměrně dařilo dalším fotbalovým týmům z Vysočiny.

Chotěboř vyhrála ve Speřicích a vede tabulku

Vysočina – Po třech kolech krajského přeboru jsou jediným týmem, který neztratil ani bod, fotbalisté Chotěboře. Derby mezi Humpolcem a Košeticemi totiž skončilo bez branek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení