VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krizové centrum pomohlo 
za rok už 16 dětem v nouzi

Nová Ves u Chotěboře – Krizová centra pro děti v nouzi fungují na Vysočině už rok 
a osvědčila se. Jen v Dětském domově v Nové Vsi u Chotěboře našlo azyl již šestnáct dětí.

12.11.2012
SDÍLEJ:

DĚTSKÝ DOMOV. Zařízení v Nové vsi u Chotěboře nabízí dětem z problémových rodin novou službuFoto: Foto:Deník/Archiv

Polovina z nich se pak vrátila do rodin po vyřešení krizové situace. Ostatní děti zůstaly dobrovolně v dětském domově.

Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc (ZDVOP) vzniklo v rámci doplňkové služby Dětského domova Nová Ves u Chotěboře loňského 20. září, a to na základě dodatku zřizovací listiny Kraje Vysočina.
„Impulzem k jeho zřízení bylo poskytovat včasnou pomoc dětem, to jest bez čekací lhůty soudního řízení a rozhodnutí diagnostického ústavu, které se nacházejí v akutní krizové situaci. Například se ocitly bez péče přiměřené jejich věku, byly ohroženy na zdraví či životě, byly tělesně, duševně týrané či zneužívané, nebo byla závažným způsobem ohrožena jejich základní práva," vysvětlila důvod vzniku tohoto zařízení mluvčí Dětského domova v Nové Vsi u Chotěboře Pavla Teznerová.

Domů už nechci, rodiče jsou opilci

Zařízení usiluje o blaho a zájmy dětí, ochranu jejich práv, včetně ochrany jejich jmění, zabezpečuje uspokojování jejich základních životních potřeb, včetně ubytování, zprostředkování zdravotní péče, psychologického a sociálně-právního poradenství.

Například čtrnáctiletá dívka, jejíž identitu s ohledem 
na nízký věk a složitou životní situaci zveřejnit nelze, přišla do centra sama a dobrovolně. Situaci doma nezvládala. 
I přesto, že rodiče byli nezaměstnaní, starala se o domácnost a sourozence místo rodičů, protože oni měli problémy s alkoholem.

„Mně tam vadil ten alkohol, že byli často opilí, a musela jsem dělat za rodiče povinnosti," prohlásila dívka. Mezi dětmi se v dětském domově cítí dobře, našla si kamarády, zlepšila se ve škole a domů se už vrátit nechce.

I osudy dalších obyvatel krizového centra jsou podobné. Společným jmenovatelem je nezájem a ubližování ze strany jejich nejbližších.

„Dosud jsme poskytli ochranu a pomoc celkem šestnácti nezletilým dětem. Aktuálně je v zařízení umístěno sedm dětí," doplnila mluvčí Teznerová.

Cílovou skupinu tvoří děti od 3 let do zletilosti. Podle sociální pracovnice Dětského domova, Mgr. Zuzany Kalvodové, jsou přijímány na základě rozhodnutí soudu nebo žádosti rodičů, či zákonných zástupců, orgánu sociálně právní ochrany nebo mohou přijít do zařízení na vlastní žádost. ZDVOP v Nové Vsi u Chotěboře není bezbariérové.

Problém: Peníze a administrativa

Bohužel, i takové zařízení,  pečující o děti v krizové situaci, musí samo řešit problémy v oblasti financování a administrativy. „Komplikace vnímáme především v souvislosti mezirezortní spolupráce mezi Ministerstvem školství mládeže a tělovýchovy a Ministerstvem práce a sociálních věcí, a s tím nedořešené otázky spolufinancování, personálního zabezpečení  a administrativní náročnosti," upřesnila Zuzana Kalvodová.

Otázkou je, kolik takových zařízení v současné době v rámci republiky existuje a zda by si nezasloužila ze strany státu daleko větší pozornost a péči. Každé druhé manželství v ČR se rozpadá, stoupá agresivita v rodinách i ve společnosti, roste i počet případů týrání dětí. „Na otázku, kolik je krizových center v ČR, nemůžeme fundovaně odpovědět. Tím se zabývají statistické úřady. My známe situaci v našem kraji.

Dětský domov v Nové Vsi  je jedním ze sedmi zařízení poskytujících dětem na Vysočině okamžitou krizovou pomoc prostřednictvím ZDVOP," podotkla mluvčí.Na rozdíl od ostatních poskytovatelů jsou v Nové Vsi děti přijaté do zařízení vyžadující okamžitou pomoc fakticky odděleny od ostatních svěřenců s nařízenou ústavní výchovou. Děti jsou umístěny v samostatném bytě v katastru obce Nová Ves u Chotěboře. Jeho velikost je 5+1 s dvoulůžkovými pokoji, kuchyní, jídelnou, obývacím pokojem a koupelnou. ZDVOP v Nové Vsi  u Chotěboře plní svůj účel, respektive od jeho vzniku do současnosti nepřetržitě poskytuje ochranu  a pomoc dětem, které to potřebují." Děti k nám mohou přijít z různých krajů z celé České republiky," zdůrazňuje mluvčí Dětského domova Pavla Teznerová.

Jaká je  budoucnost těchto krizových center v souvislosti s návrhem MPSV umísťovat děti hlavně do pěstounských rodin?

„Pro umístění dítěte do ZDVOP není třeba nařízení ústavní výchovy soudem, jedná se o přechodné řešení krizové situace v rodině. Hlavními úkoly ZDVOP je zajištění sociálně-právní ochrany dítěte a spolupráce s rodinou tak, aby byly zachovány, a co nejdříve obnoveny, narušené rodinné vztahy. A proto předpokládáme, že o tato zařízení  bude zájem i do budoucna," konstatovala mluvčí Teznerová.

Autor: Štěpánka Saadouni

12.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení