VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kruhový objezd ve Štokách: ano či ne?

Štoky - Nepřehledná a příliš široká křižovatka v centru Štoků. Když si chce jít dítě koupit svačinu do zdejší prodejny, musí jít neuvěřitelných třicet metrů po silnici.

1.2.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Filip Vlček

Po silnici, kde je pouze jeden přechod, a to ještě v úplně jiném místě, než by byl potřeba. Jak je přejití nebezpečné, se na vlastní kůži přesvědčili i reportéři Deníku.

Tak tedy vypadá oblast, kde se plánuje nový kruhový objezd – hlavní křižovatka ve středu obce Štoky. Během letošního roku by mělo dojít ke stavbě tohoto objektu.

Děti jsou v nebezpečí

Podle některých občanů je to věc velmi potřebná a prospěšná. „Stěhuje se sem čím dál víc lidí, a provoz je tak větší. Možná by pomohly i zpomalovací pruhy. Pro děti – a nejen pro ně – je stávající situace dost nebezpečná,“ míní učitelka zdejší mateřské školy Kateřina Buchalová.

Někteří lidé ale tak souhlasný názor nemají. „Podle mě je zbytečné cpát peníze do kruhového objezdu. Měl by se raději udělat obchvat. Když se cokoli stane na dálnici nebo na silnici Jihlava – Havlíčkův Brod, jde to všechno přes nás. Obchvat je daleko lepší,“ vyjadřuje svůj nesouhlas Antonín Mestek.

Několik občanů vyjádřilo nesouhlas

Podle jednoho ze zpracovatelů návrhu na stavbu objektu, vedoucího technicko – správního oddělení krajské správy a údržby, provozu Havlíčkův Brod, Pavla Krupičky se momentálně návrhy na projekt zpomalily i kvůli nesouhlasu některých obyvatel. „V současné době je projekt ve fázi příprav. Mám informace, že se proti stavbě staví přímo někteří občané,“ řekl Krupička.

Starosta obce Zdeněk Novák toto stanovisko nepřímo potvrdil: „Přímo na obec si nikdo stěžovat nepřišel. Na zasedání zastupitelstva sice prosákly informace, že ne všichni občané se stavbou souhlasí, ale nikdo se přímo neozval. Myslím, že takové hlasy byly a budou vždycky.“

Novák zároveň uvedl, že žádné důvody k nespokojenosti lidí nevidí, jde hlavně o zvýšení jejich bezpečnosti: „Současná křižovatka je neúměrně široká a řidiči jezdí příliš rychle. Děti touto cestou chodí do školy, a dochází tak k životu ohrožujícím situacím, kterým chceme zamezit.“

S tím souvisí i další změny v bezprostřední blízkosti velké křižovatky uprostřed městyse. „Dojde k úpravě náměstí, zúžení silnic a rozšíření zelených ploch. Přibude i parkovacích míst,“ vysvětlil rozsah zamýšleného projektu starosta Zdeněk Novák.

Ještě není rozhodnuto

Starosta ale také podotkl, že zatím vše závisí na finančních prostředcích a plánech. „Původně měl být projekt realizován během letošního roku. Vše je ale nyní teprve ve stadiu příprav.“

Konečná verze by měla být hotova do března, kdy proběhne zasedání zastupitelstva obce. Po tomto termínu by už mělo být jasněji.

Komunikační inženýr Luboš Málek: Objezd ve Štokách je potřeba

Nový kruhový objezd, který má stát na rušné křižovatce ve Štokách, má u mnoha lidí podporu. Vnímají jej jako prostředek pro zvýšení bezpečnosti nejen pro sebe, ale především pro děti.

Projekt má ale v řadách občanů také své odpůrce. O smyslu objezdu hovořil Deník se specialistou na komunikační inženýrství, který má tento projekt na starosti, Lubošem Málkem.

Inkriminovanou část obce, kde má objezd stát, určitě znáte…
Místo jsem samozřejmě viděl a objezd je vhodným řešením. Nejen z hlediska plynulosti dopravy, ale také bezpečnosti chodců. Lidé si stěžují, že zde není žádný přechod, ale na takto široké silnici by ani být nemohl. Objezd tedy řeší jak bezpečnost, tak i zákon.

Můžete to více upřesnit?
Podle zákona nemůže být přechod delší než 6,5 metru. Vzhledem k tomu, že ve Štokách je silnice velmi široká a předepsanou délku překračuje, nedá se vyřešit jinak než objezdem s ostrůvkem.

Vidíte v projektu ještě další výhody?
Jistěže. Předností je zpomalení provozu, zklidnění dopravy. Při najíždění na objezd každý řidič zpomalí, situace bude klidnější i pro chodce.

Myslíte, že se sníží nehodovost?
Víte, když dojde k nehodě na objezdu, jsou to v drtivé většině případů pouze pomačkané plechy. Auta tam nemohou jet rychle. Když se ten samý případ stane na klasické křižovatce, jsou následky mnohem horší.

Co říkáte na názory některých občanů, kteří se stavbou nesouhlasí? Myslíte, že je jejich postoj opodstatněný?
Domnívám se, že není. Jde především o bezpečnost, a ta bude oproti současné situaci nesčetněkrát vyšší.

Andrea Bartůňková

Autor: Redakce

1.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vyděrač, který obtěžoval ženu ze Světlé, skončil za mřížemi

Stonařovská palírna má práci už od července. Pálí zde všechno možné, nejvíce však jablka, švestky, meruňky, hrušky a třešně. Pokud se ovšem urodí.

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Středeční nehoda na D1: Mladý řidič se nevěnoval řízení, a to ho stálo život

Vysočina - Dvacetiletý řidič se plně nevěnoval řízení, nezareagoval na vzniklou situaci, a to pro něj nakonec bylo osudné. Tragická nehoda se stala ve středu kolem půl páté odpoledne na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Ke středu dodávky a nákladního auta došlo v místě, kde se jen pár minut před tím odehrála jiná dopravní nehoda.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Śtáflova paleta v Havlíčkově Brodě má už číslo 26

Havlíčkův Brod – Akce s nejdelší tradicí. Každé léto se v Havlíčkově Brodě koná Štáflova paleta, týdenní setkání mladých výtvarníků. První ročník se uskutečnil už v roce 1991. Tenkrát sehnali hlavní organizátoři Štěpán Podešť a Tomáš Holenda jen pár zájemců, mezi nimiž nechyběl výtvarník Pavel Fiala nebo Daniel Koráb, dnes učitel gymnázia Havlíčkův Brod. 

Ekologové zkoumají, jaký vliv na přírodu by měla cyklostezka přes Stvořidla

Světlá nad Sázavou – Milovníci cykloturistiky a malebných zákoutí řeky Sázavy by se mohli dočkat cyklostezky, která by propojila Ledeč nad Sázavou se Světlou. Stezka by vedla přes Stvořidla a nesla jméno, které je se Sázavou neodmyslitelně spjato. Cyklostezka Jaroslava Foglara. V místech, kde by cyklostezka mohla stát, v současnosti probíhá odborný výzkum. Znalci zjišťují, jaký dopad by cyklostezka měla na zdejší faunu i flóru.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení