Výzkum ukázal, že každé desáté dítě se v posledních šesti měsících stalo obětí kyberšikany, jejímž cílem je někomu ublížit nebo ho zesměšnit za použití elektronických prostředků. Nejčastější formou je tak použití SMS zpráv, e–mailu nebo zřízení hanlivé webové stránky. Jedná se o zcela úmyslné, nepřátelské chování, které se obvykle opakuje. Oběť se bohužel nemůže účinně bránit.


„Chtěli jsme zmapovat současnou situaci okolo tohoto problému,“ uvedla ředitelka Nadace Oą Ivana Šatrová. Jak dodala, dá se předpokládat, že kyberšikana v budoucnosti dál poroste, tak jak porostou počítačové dovednosti dětí. Informace učitelů a přístup školy budou pak v tomto případě klíčové.
Středem zájmu jsou kromě dětí i učitelé


„Spolužáci mi psali urážlivé SMS zprávy a taky mě natočili na telefon, jak se převlékám v šatně. Dali to na internet,“ popsala jedna z tisícovky účastníků výzkumu. Podle psycholožky Evy Holendové z Havlíčkova Brodu může mít tato forma šikany pro oběť nedozírné následky.


„Děti jsou v tomto věku nesmírně citlivé, může u nich dojít například ke ztrátě vlastního sebevědomí, následky pak mohou člověka pronásledovat celý život,“ uvedla psycholožka.


Podle výzkumu se však tento problém netýká pouze žáků, ale také učitelů. Žáci totiž stále častěji natáčejí své učitele na videa, která potom umisťují na různé internetové stránky. „Stalo se nám, že žáci při hodině natáčeli vyučujícího pedagoga na mobilní telefon. Následně vše za naší asistence smazali,“ uvedla ředitelka havlíčkobrodské ZŠ V Sadech Věra Gablechová.


Nevýhodou tohoto druhu šikany je anonymita, kterou elektronická komunikace umožňuje. Většina obětí se tak nikdy nedozví, kdo na ně útočí. Díky tomu může agresor své jednání stupňovat.