VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Letošní ztráty producentů brambor zmírní kompenzace

Havlíčkův Brod – Tuzemské producenty brambor, stejně jako všechny další pěstitele této tradiční komodity ve střední Evropě, postihlo v letošním roce mimořádné sucho.

26.10.2015
SDÍLEJ:

Součástí konference Brambory 2015 byla i výstava celé řady odrůd brambor, které u nás farmáři pěstují. Společnost Medipo Agras HB představila například i fialové švestkové brambory odrůdy Blue Star.Foto: Deník/Libor Plíhal

To se negativně projevilo zejména v nižších výnosech odrůd s delší vegetační dobou, konstatoval v pátek v Havlíčkově Brodě na konferenci Brambory 2015 předseda Českého bramborářského svazu Miloslav Chlan.

„Důsledkem toho je letošní odhadovaná sklizeň ve výši 488 tisíc tun, a to v porovnání s desetiletým průměrem, o více než čtyřiatřicet procent nižší. Na tomto poklesu se podílejí jak snížení výměry, na které byly letos brambory u nás pěstovány, tak zmíněný nižší výnos," uvedl Chlan.

Ten dodal, že současná farmářská cena brambor kolísá mezi šesti a sedmi korunami za kilogram. V drobném prodeji se pak cena drží na úrovni deseti korun. „Český bramborářský svaz proto vítá, že Ministerstvo zemědělství hodlá pěstitelům brambor vyplácet kompenzace, jimiž by zmírnilo dopady sucha, což přímo na konferenci potvrdil i ministr Marian Jurečka," podotkl Chlan.

Ztráty přesahují jednu miliardu

První kompenzace by producenti brambor mohli získat již v polovině příštího roku. „V tuto chvíli společně se Zemědělským intervenčním fondem monitorujeme skutečný stav. Pokud jednotliví pěstitelé doloží ekonomickou ztrátu ve výši třiceti procent, a to v porovnání s minulým obdobím, kterou jednoznačně zapříčinilo letošní sucho, budou mít nárok na vyplacení kompenzace," řekl Jurečka. „Jednotlivé pěstitelské svazy nám již první údaje předávají. V tuto chvíli vyčíslily ztráty za více než jednu miliardu korun," poznamenal Jurečka.

Ministr zemědělství v Havlíčkově Brodě představil i některá další systémová opatření, která by měla tuzemským producentům brambor pomoci.

V prvé řadě jde o zřízení takzvaného Fondu těžko pojistitelných rizik. „Tento fond by v podstatě jednou provždy vyřešil otázku kompenzací. Přispíval by do něho nejen stát, ale také zemědělské podniky. Takto získané prostředky by pak byly v případě potřeby k dispozici. Modelů, jak by tento fond mohl fungovat, je samozřejmě víc. Budeme o nich s odbornou veřejností jednat," naznačil Jurečka.

Podle jeho slov by zemědělcům výrazně pomohl i marketingový fond, který již dlouhá léta s úspěchem funguje například v sousedním Rakousku. „Díky němu tamní zemědělci prodávají na domácím trhu až devadesát procent své produkce. Fond jim každoročně vygeneruje v přepočtu až jeden a půl miliardy korun, které mohou vložit do reklamy a marketinku. Nevím, proč bychom takový fond nemohli mít i my," prohlásil Jurečka s tím, že na zřízení tohoto fondu jeho ministerstvo spolupracuje i s Českým bramborářským svazem.

„Princip jeho fungování by byl obdobný jako v případě Fondu těžko pojistitelných rizik," poznamenal Jurečka.

Z pohledu vládní podpory českého zemědělství se jako velmi důležitý jeví i chystaný zákon o výrazné tržní síle, respektive vyjednávání o výši národního příspěvku do Programu rozvoje venkova.

„Rádi bychom docílili toho, aby v nadcházejících pěti letech dosáhl výše třinácti miliard korun. Znamenalo by to nejen potřebnou stabilizaci v sektoru zemědělství, ale také vyšší možnost tolik potřebných investic. V případě pěstitelů brambor se jedná především o investice do techniky a zejména pak do skladování, v němž za vyspělými státy západní Evropy stále zaostáváme," konstatoval Jurečka.

Autor: Jaromír Kulhánek

26.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vzala stopařku a přišla o pěněženku

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

Dobrohostov - Magické prostředí letního parketu v Dobrohostově opět přivítalo festival Stock Dobrohostov. Největší přehlídka regionálních kapel z Vysočiny přinesla nadupaný program a dobrou atmosféru. Tahouny letošního ročníku byly kapely Krausberry, Morava nebo Šohajka.

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Světlá nad Sázavou – Případ krádeže nářadí k pracovnímu stroji prošetřují policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou. Ke krádeži došlo někdy v době mezi 7. a 15. srpnem v obci Příseka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení