VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé ve Ždírci přišli třídění odpadu na chuť

Ždírec nad Doubravou – Zodpovědně.

4.4.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Fuchs

Právě tak přistupuje, a to již dlouhodobě, většina lidí ze Ždírce nad Doubravou ke třídění komunálního odpadu. Svědčí o tom nejen stříbrná příčka, kterou v loňském ročníku krajské soutěže, My třídíme nejlépe, Ždírec nad Doubravou získal, ale především pak dosažená čísla.

„Z celkového množství odpadu, tedy z 1 286 tun, které byly u nás v loňském roce vyprodukovány, dokázali lidé vytřídit skoro 560 tun, což v přepočtu znamená plných 43 procent. Občané Ždírce byli pilní také v letech předcházejících. V roce 2011 z 1 218 tun vyprodukovaného odpadu bylo vytříděno 488 tun, což bylo 40 procent vytříděného odpadu. Velice potěšitelné je, že množství vytříděného odpadu rok od roku stoupá",  uvedl místostarosta města Bohumír Nikl.  „V roce 2012 produkce směsného komunálního odpadu byla 196 kilogramů na obyvatele a separace, to znamená papír, sklo a plast 69 kilogramů na obyvatele, což vysoce převyšuje celorepublikový průměr. Ten byl v roce 2012 u směsného komunálního odpadu 210 kilogramů na obyvatele a separace 40 kilogramů na obyvatele," připomněl Nikl.

Pečlivé třídění odpadu ale znamená i zajímavé příjmy do městského rozpočtu. Společnost Ekokom poslala jen v posledních dvou letech do Ždírce nad Doubravou jeden milion a tři sta dvacet dva tisíce korun.

„Spolupracujeme ale i s dalšími firmami. Například se společností Asekol, tedy neziskově hospodařící společností, která v zastoupení výrobců a dovozců organizuje celostátní systém zpětného odběru elektrozařízení (červené kontejnery – pozn. aut). S firmou ODAS, která od nás odváží veškeré odpady, ale také bioodpad, který dále zpracovává ve své bioplynové stanici. S Diakonií Broumov máme od listopadu loňského roku smlouvu na sběr použitého textilu. V loňském roce jsme instalovali čtyři oranžové kontejnery určené pro sběr starého textilu. A osvědčilo se to, o čemž svědčí sebraných deset tun textilu," pokračoval Nikl.

Černé skládky již prakticky zmizely

Stejně tak se osvědčil i klasický sběr papíru organizovaný ždíreckou základní školou. Za papír odevzdaný v roce 2012 vyinkasovalo její Sdružení rodičů a přátel školy 91 tisíc korun.

Kromě sběrných kontejnerů, těch je mimochodem na katastrálním území města na dvaatřiceti stanovištích celkem 192, využívají lidé i ždírecký sběrný dvůr.

Ten je otevřený čtyři dny v týdnu. A další sběrná stanoviště vzniknou v nové ždírecké rodinné a bytové zástavbě.

„Uvažujeme také o tom, že bychom v rámci revitalizace náměstí přistoupili k výstavbě moderních podzemních kontejnerů, které by výrazně přispěly ke zkvalitnění životního prostředí. Na některých sběrných stanovištích, zejména pak na těch nejstarších, budeme provádět rekonstrukci. Inspirovali jsme se dobrými zkušenostmi například i z Modlíkova u Přibyslavi," přidal se starosta města Jan Martinec. Ten v souvislosti s celkovým pojetím odpadového hospodářství města připomněl, že Ždírec nad Doubravou nemá prakticky žádné problémy s černými skládkami. „Těch možností, jak se lidé u nás mohou odpadu regulérním způsobem zbavit, je již tolik, že se jim prostě nevyplatí jezdit někde pokoutně do lesa," poznamenal Martinec.

V loňském roce zaplatilo město Ždírec nad Doubravou za odpady 2 747 tisíc korun. V roce 2011 to bylo 2 536 tisíc korun. Za odpad zaplatí letos lidé ve Ždírci 492 koruny ročně. V porovnání s rokem loňským to je o pouhých dvanáct korun víc. „Přijatelné ceny si samospráva může dovolit samozřejmě i díky pečlivému třídění odpadů, za což je potřeba občanům města velmi poděkovat. Příjmy za vytříděný odpad snižují celkové náklady spojené se svozem a likvidací komunálního odpadu," uzavřel Nikl.

Autor: Jaromír Kulhánek

4.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak vznikají noviny, kdo všechno se na jejich výrobě podílí nebo v čem je práce novináře těžká i krásná, o tom se mohli přesvědčit účastníci letošní Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského.
3

Účastníci letní žurnalistické škoky nahlédli do redakce Deníku

Kompostér. Ilustrační foto

Moderní trend kompostéry. Radnice je půjčují zdarma

Otec zapomíná, že má dceru

Havlíčkův Brod - Otcem jen podle rodného listu je zřejmě devětatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který byl obviněn ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Za volant usedl bez řidičského průkazu

Přibyslav - Značnou dávku odvahy či spíše drzosti měl řidič z Brněnska. Usedl za volant, přesto že neměl řidičský průkaz, navíc jeho auto s přívěsem nemělo ani zcela platnou technickou kontrolu. Jeho jednání se mu nevyplatilo.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Pokud chci být úspěšný, musím mít i dobrého trenéra

Chotěboř – Vítězstvím ruského reprezentanta skončilo mistrovství Evropy v letecké akrobacii, které se od 3. do 12. srpna konalo v Počátkách u Chotěboře. Ruští reprezentanti také kralovali i v soutěži týmů. Nejlepším českým akrobatem se stal Petr Kouřil, který skončil na 16. místě. Přitom však chybělo málo, aby atakoval první desítku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení