VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lípa po stuze oranžové a bílé získala i tu nejcennější – zlatou

Lípa – Do třetice všeho dobrého, říkává se a v případě Lípy to platí stoprocentně.

3.6.2016
SDÍLEJ:

V obci Lípa, pod kterou spadají Dobrohostov, Petrkov a Chválkov, žije v současné době 1 130 obyvatel. Mají zde školu a čtyři dětská hřiště, poštu, dva obchody a hostince, hasičskou zbrojnici, fotbalové hřiště a dobré autobusové i vlakové spojení. Foto: Obecní úřad Lípa

Svou třetí účast v soutěži Vesnice roku totiž tato obec s více než jedenácti sty obyvateli proměnila ve zlato – lépe řečeno ve zlatou stuhu, kterou za vítězství v krajském kole získala.

„Zpráva o výhře se mezi lidmi rozšířila velice rychle. Já jsem si ji přečetl v mobilu, kam mi chodí informace z obce a moc mě potěšila," řekl Jiří Vašák, který se v Lípě narodil, v obci vyrůstal a později se do ní po několikaleté profesní přestávce v Praze zase vrátil. „Nechci být neskromný, ale myslím si, že Lípa si vyhrát zasloužila. Obec se fakt stará a zdejší pospolitost je mimořádná," pokračoval Vašák.

Doslova za úžasné označila vítězství další místní obyvatelka, Marie Kučírková. „Nejen já, ale určitě i všichni ostatní v Lípě mají z toho vítězství upřímnou a velkou radost. Lidem se tady opravdu dobře žije. Já sama jsem tu prožila celý svůj život a jsem tu spokojená," řekla Kučírková.

Lípa získala zlatou stuhu zcela zaslouženě. Potvrdila to předsedkyně poroty, starostka Ořechova na Žďársku, Petra Slámová. „Při prezentaci prokázala jasně svou koncepci svého rozvoje. Zejména pak kvalitní práci s mládeží a také za příkladnou péči o zeleň a životní prostředí. Porota samozřejmě ocenila i soudržnost mezi zdejšími obyvateli," zdůvodnila Slámová.

Lípa vstoupila do soutěže Vesnice roku poprvé v roce 2014 a hned získala oranžovou stuhu za spolupráci se zemědělským podnikem. O rok později byla oceněna stuhou bílou za příkladnou práci s mládeží.

Nezištná práce mnoha lidí

„A letos nám to už prostě vyšlo na jedničku," usmál se starosta Jiří Kunc a podotkl, že za oceněním stojí především poctivá a nezištná práce mnoha místních lidí. „Zásluhu na našem společném úspěchu má nejen škola, ale i hasiči, sportovci, myslivci, místní sdružení Svazu žen, spolek Tilia, mateřské a rodinné centrum Tiliánek, ale i místní podnikatelé a podniky," zdůraznil Kunc.

Není bez zajímavosti, že v Lípě se každoročně uskuteční na osmdesát rozličných akcí. „Vyjmenovat všechny není možné. Namátkou bych uvedl alespoň květnové Lipské jarní slavnosti, prázdninový cykloturistický pochod Vyšlápni si s rodinou krásnou lipskou krajinou, Velkou pohádkovou cestu, jejímž prostřednictvím se naše děti loučí s prázdninami, či hasičskou soutěž v požárním útoku, která se u nás koná tradičně v září," vyjmenoval Kunc.

Zlatou stuhu za vítězství v krajském kole soutěže Vesnice roku starosta Jiří Kunc převezme od hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka 18. srpna.

Lípa se ale v ten den stane současně i hostitelem slavnostního vyhlášení celého letošního ročníku.

„To ale není všechno. S dalšími třinácti obcemi jsme postoupili do celostátního kola. Čeká nás tedy další setkání s porotci, kteří k nám zavítají, a pak i vyhlášení výsledků v září v Luhačovicích," pokračoval Kunc.

Vítězství v krajském kole přinese Lípě kromě prestiže i peníze do obecního rozpočtu.

„Ministerstvo pro místní rozvoj má pro nás připravenou dotaci ve výši jednoho milionu korun a Kraj Vysočina nám přidá dalších sto tisíc korun. V zastupitelstvu se poradíme, jak s těmito prostředky v příštím roce naložíme. Připomenu jen, že za peníze, které jsme minule získali za oranžovou a bílou stuhu jsme opravili komunikaci v Dobrohostově a pořídili přístavbu garáže pro obecní techniku," uzavřel starosta Kunc.

Autor: Jaromír Kulhánek

3.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Ilustrační foto

Petr Valdman: Domácí čistírny odpadních vod nejsou nelegální

Neznámý sprejer poničil vagon

Havlíčkův Brod - Policisté z obvodního oddělení Havlíčkův Brod pátrají po neznámém pachateli.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Do Brodu míří Legiovlak, ukáže jak cestovali legionáři

Havlíčkův Brod – Legionářské muzeum na kolejích se vrací z dvouměsíční cesty na Slovensku, aby navštívilo také Vysočinu. Od 17. do 22. října zakotví i v Havlíčkově Brodě.

Ždírec a Lučice už mohou využívat mobilní rozhlas

Havlíčkobrodsko – Od návrhu k činům. Zvýšit informovanost občanů se rozhodlo město Ždírec nad Doubravou. Zavedlo moderní službu s názvem mobilní rozhlas. První informace o mobilním rozhlasu zveřejnilo město v létě, nyní mohou zájemci tuto službu začít využívat. Stejně tak začíná provoz mobilního rozhlasu v obci Lučice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení