VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rodiny chtějí lípy pokácet. Radnice říká: Není důvod

PŘIBYSLAV - Dva posudky, dva názory. „Přerostlé lípy nám stíní, jsou v havarijním stavu a ohrožují okolí,“ stěžují si obyvatelé některých domů na přibyslavském náměstí.

27.9.2007
SDÍLEJ:

Romantický pohled na zelené stromořadí ztrácí kouzlo pro obyvatele okolních domů, kteří musejí i v létě doma topit.Foto: Ivo Havlík

„Stromy jsou v pořádku,“ argumentuje město. Spor připomíná Jiráskovu Lucernu v opačném pořadí. Tam se odbojný mlynář odmítá podřídit vrchnosti a skácet historickou lípu.

Rodina Kasalových, Švorcových a Havlíkových se naopak snaží u „vrchnosti“ domoci, aby staré lípy na náměstí důkladně prořezala a některé nechala rovnou porazit. „Až v zimě, kdy opadá listí, přestáváme žít ve tmě. V létě musíme svítit a topit,“ stěžuje si Vlasta Kasalová.

„Před domem s pečovatelskou službou radnice stromy vykácela, aby prý důchodci měli sluníčko. Máme nemohoucí babičku na invalidním vozíku přestěhovat do domova, protože tam radnice dbá, aby senioři měli světla dost?“, ptá se ironicky Marie Havlíková.

„U tenisových kurtů radnice nechala vykácet stromy, aby sportovci nemuseli zametat antuku. Kdo nese odpovědnost za vymýcení naprosto zdravé aleje?“, argumentuje Ivo Havlík a zdůrazňuje, že vlhké mikroklima vytvářené stromy na náměstí poškozuje i nedalekou autobusovou čekárnu.

Padající uschlé větve zas ohrožují bezpečnost cestujících. „Nejsme proti zeleni, ale ty stromy dvakrát přesahují náš dům a trhají nám kapsu,“ stěžuje si Hana Švorcová. Podle Jiřího Musila, vedoucího odboru výstavby a ekologie v Přibyslavi, jde o vleklý a zbytečný spor.

Rodina Kasalových.

Jenže nespokojené rodiny si nechaly vypracovat odborný posudek. „Stav stromořadí v městské zástavbě je kritický a na hranici životnosti. Lípy trpí hnilobou, některé je dobré pokácet,“ tvrdí lesní odborník Miroslav Brabec s tím, že stromořadí, jako je to přibyslavské, se do městské zástavby nehodí.

Radnice má jiný názor, a nechala si proto vypracovat posudek vlastní od soudní znalkyně Ireny Dundychové. „Stromy odpovídají svému stáří. Posudek doporučuje provést u některých stromů omlazovací řez, ale v dezolátním stavu nejsou, kácet není třeba,“ zdůrazňuje Musil a cituje názor soudní znalkyně.

„Jak rozumět větě v posudku, že stav stromů odpovídá stáří? My tomu rozumíme tak, že stromy jsou chatrné a větve musejí mít svázány obručemi, aby vůbec držely pohromadě,“ argumentují nespokojené rodiny, které se boje „za slunce v oknech“ nechtějí vzdát jen tak snadno.

27.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Účastníci letní žurnalistické škoky nahlédli do redakce Deníku

Havlíčkův Brod – Jak vznikají noviny, kdo všechno se na jejich výrobě podílí nebo v čem je práce novináře těžká i krásná, o tom se mohli přesvědčit účastníci letošní Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského, kteří se ve středu přišli podívat do redakce Havlíčkobrodského deníku.

Moderní trend kompostéry. Radnice je půjčují zdarma

Havlíčkobrodsko – Kompostéry za dotovanou cenu začala nabízet občanům města i větší obce na Havlíčkobrodsku. O speciální nádoby je zájem, kompostování se pomalu stává módou. Zvlášť když radnice nádoby půjčují většinou zdarma.

Otec zapomíná, že má dceru

Havlíčkův Brod - Otcem jen podle rodného listu je zřejmě devětatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který byl obviněn ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Za volant usedl bez řidičského průkazu

Přibyslav - Značnou dávku odvahy či spíše drzosti měl řidič z Brněnska. Usedl za volant, přesto že neměl řidičský průkaz, navíc jeho auto s přívěsem nemělo ani zcela platnou technickou kontrolu. Jeho jednání se mu nevyplatilo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení