VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lutrián, to je příběh který nemá řešení

Věžnice – Je to nekonečný příběh, kde je ve hře majetek a neschopnost lidí se domluvit na nějakém přijatelném řešení, říká starosta obce Věžnice na Havlíčkobrodsku Josef Málek.

25.8.2016
SDÍLEJ:

Historický kamenný most u Věžnice přežil staletí, jeho budoucnost je ale nejistá.Foto: Lukáš Zadek

Má přitom na mysli most U Lutriána, který patří k nejstarším na Vysočině.

Historický kamenný most přes řeku Šlapanku se nachází mezi obcemi Šlapanov a Věžnice. Byl prohlášen památkou. V posledních letech se však zdá, že dalších století nepřežije. Problémem je protržený jez, který roky čeká na opravu.

„Už čtyři roky je těsně nad mostem U Lutriána protržený starý jez. Balvany a trámy nevydržely nápor vody při povodni v roce 2012. A od té doby voda ohrožuje památku, kterou předtím nechala obec nákladným způsobem pravit. Nejhorší je, že není jisté, zda se jez opravit někdy podaří," popsal situaci starosta Málek.

Jez by měl být podle starosty soukromým majetkem a náležet k náhonu, který vede do zdejšího mlýna. „Obyvatelka mlýna je v důchodu a s jezem si těžko poradí, finanční prostředky na to nemá, což chápeme, je jí osmdesát let," podotkl starosta. Jenže stav, v jakém se jez nachází, ohrožuje majetek a investice za miliony korun. Jedná se nejen o samotný most, ale zničena jsou protipovodňová opatření, která Věžnice v okolí vybudovala.„Při povodni jsme jejich prostřednictvím odváděli vodu od mostu. Jak je jez protržený, jsou veškerá opatření bezpředmětná," posteskl si starosta.

Obec je bezradná. „Povodí Vltavy jez opravit odmítá, protože ho nevlastní, obec investovat do soukromého majetku nemůže, zastupitelé jsou proti. A tak Věžnice požádala o radu jihlavský magistrát. Ani s jeho pomocí se konkrétní řešení dosud nenašlo, protože magistrát má jen omezené možnosti," vysvětlil starosta Málek.

Odkoupit jez se nedaří

Podle jihlavského magistrátu úřad buď může majitelce nařídit, aby jez uvedla do příslušného stavu, nebo ho může opravit sám a náklady pak po vlastníkovi vymáhat. Ideální by bylo, kdyby Věžnice jez odkoupila. Věžnice se podle starosty Málka v minulosti skutečně jez s náhonem odkoupit snažila. Jenže marně. „Prodat to? To ne. Co by to pak bylo za mlýn, bez náhonu," odmítala ještě před rokem Jana Laštovičková. Při osobní návštěvě se obyvatele mlýna zastihnout nepodařilo. Situace je o to komplikovanější, že seniorka, jak uvedl starosta, začala svůj majetek postupně převádět na členy rodiny. „Ti se dostavili na úřad a sdělili, že jim jez, jenž byl vždy součástí náhonu a s ním se i budoval, vlastně vůbec nepatří. Že náhon končí před cestou k mostu a k jezu se nedostane. To už jsme úplně v koncích a budeme tam, dokud někdo nedostane rozum a nezačne jednat a tuhle patovou situaci řešit. Abychom zjistili, jak se to s vlastnictvím jezu má doopravdy, by mohly pomoci katastrální mapy, ale tam jez ani náhon v nich nejsou zaneseny," posteskl si starosta Málek a s tím, že o kousek dál proti proudu, přímo v obci, je ještě další jez.

Také ten je protržený a úřady si s ním rovněž nevědí rady. Mlýny, ke kterým patřil a kam náhon vedl, jsou dávno zavřené. Jez nikdo neupravoval, původně krásné přírodní zákoutí se změnilo v bahnité a semeniště komárů a černou skládku.

Autor: Štěpánka Saadouni

25.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Ilustrační foto

Petr Valdman: Domácí čistírny odpadních vod nejsou nelegální

Neznámý sprejer poničil vagon

Havlíčkův Brod - Policisté z obvodního oddělení Havlíčkův Brod pátrají po neznámém pachateli.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Do Brodu míří Legiovlak, ukáže jak cestovali legionáři

Havlíčkův Brod – Legionářské muzeum na kolejích se vrací z dvouměsíční cesty na Slovensku, aby navštívilo také Vysočinu. Od 17. do 22. října zakotví i v Havlíčkově Brodě.

Ždírec a Lučice už mohou využívat mobilní rozhlas

Havlíčkobrodsko – Od návrhu k činům. Zvýšit informovanost občanů se rozhodlo město Ždírec nad Doubravou. Zavedlo moderní službu s názvem mobilní rozhlas. První informace o mobilním rozhlasu zveřejnilo město v létě, nyní mohou zájemci tuto službu začít využívat. Stejně tak začíná provoz mobilního rozhlasu v obci Lučice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení